Przyjazne miejsca do nauki i rozwijania zainteresowań przyrodniczych mają powstać w niedługim czasie w podkarpackich szkołach. Umowy z przedstawicielami placówek edukacyjnych wytypowanych do dofinansowania w ramach programu „Ekopracownie – zielone serce szkoły” już zostały podpisane. Czy uczniowie z terenu 4 powiatów byłego województwa przemyskiego też zyskają nowoczesną przestrzeń służącą przekazywaniu wiedzy?
Łącznie w podkarpackich szkołach powstać ma 25 pracowni przyrodniczych i 20 ekopracowni dotyczących odnawialnych źródeł energii. Kwota dofinansowania na te pierwsze wyniosła do 50 tys. zł, natomiast maksymalna kwota dofinansowania utworzenia pracowni poświęconej odnawialnym źródłom energii – do 75 tys. zł. Projekt tworzenia w szkołach takich miejsc jest realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, a jego głównym założeniem jest kształtowanie wśród młodych postaw proekologicznych. Jak poinformowano podczas niedawnej konferencji w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, łącznie w województwie podkarpackim na ten cel udzielono wsparcia w wysokości ponad 2,6 mln zł (1 mln 457 tys. 548,87 zł z przeznaczeniem na ekopracownie OZE i 1 mln 200 tys. 446,92 zł na ekopracownie przyrodnicze).
– Jest to realizacja ważnej inicjatywy służącej edukacji ekologicznej młodych mieszkańców regionu. Bardzo się cieszę, że znacząca kwota ponad 2,6 mln zł zostanie[paywall] właśnie na cele edukacyjne przeznaczona. Serdecznie gratuluję beneficjentom i realizatorom programu – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Na liście benefecjentów są też szkoły bezpośrednio z naszego regionu. Ekopracownie przyrodnicze mają powstać w szkołach podstawowych w: Pruchniku, Gaci, Kańczudze, Szówsku i Ujkowicach, przy czym największą kwotę – bo 50 tys. zł wsparcia – otrzyma miasto i gmina Kańczuga. Jeśli chodzi o ekopracownie OZE, te utworzone mają być w: Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu, Zespole Szkół Zawodowych w Przeworsku, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisich Jamach, I Liceum Ogólnokształcącym w Jarosławiu i Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu oraz Zespole Szkół w Zarzeczu. W tej grupie największą kwotę dofinansowania otrzymała gmina miejska Przemyśl (75 tys. zł).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze