Jak co roku w rocznicę zbrodni katyńskiej w większości polskich miast odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tych wydarzeń. Nie inaczej było w tym roku, kiedy obchodzona jest 85. rocznica.
Zbrodnia katyńska została popełniona przez NKWD poprzez rozstrzelanie wiosną 1940 r. prawie 22 tys. obywateli Polski (w tym prawie 15 tys. oficerów Wojska Polskiego i policji państwowej oraz m.in.: profesorów, lekarzy, prawników, inżynierów). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, Sowieci dokonali przez strzał w tył głowy z broni krótkiej. Zbrodnia ma – zgodnie z uchwałą Sejmu RP – znamiona ludobójstwa i jest kwalifikowana jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia przeciwko pokojowi i zbrodnia komunistyczna. Przez 50 lat (1940 – 1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 r. oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Niestety, do tej pory wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało wyjaśnionych. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej[paywall].
Uroczystości upamiętniające w Przemyślu odbyły się 12 kwietnia br. Rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu przy Grobie Katyńskim. Następnie w bazylice archikatedralnej odprawiona została msza św. koncelebrowana w intencji ofiar tej strasznej zbrodni, której przewodniczył biskup pomocnicy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek. Kazanie wygłosił zaś kapelan przemyskiego oddziału Związku Sybiraków ks. prałat płk Władysław Kozicki.
Ostatnia część odbyła się przy pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia. Towarzyszyły jej kompania honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe i Salezjańska Orkiestra Dęta „Augustino”. Kapelani wojskowi – ks. płk Władysław Kozicki i prawosławny protojerej płk Jerzy Mokrauz odmówili modlitwę ekumeniczną. Patriotyczny występ zaprezentowały uczennice SP 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu.
Jadwiga Maszczak, członkini Rodzin Katyńskich i Związku Sybiraków, przedstawiła losy swojego dziadka Aleksandra Karpa, zamordowanego w Katyniu. Wśród mówców byli m.in.: syn łagiernika, żołnierza armii gen. Andersa Mirosław Kosior, starosta przemyski Bożena Ryczan czy zastępca prezydenta Przemyśla Krzysztof Majcher. Na finał odczytany został apel pamięci, oddana salwa honorowa, zaś przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed pomnikiem.
W Jarosławiu uroczystości związane z 85. rocznicą zbrodni katyńskiej oraz 15. rocznicą katastrofy smoleńskiej odbyły się 11 kwietnia br. przy parafii pw. Chrystusa Króla. Wydarzenie rozpoczęło się mszą św., potem zgromadzeni przeszli na dziedziniec kościoła, gdzie został m.in. odczytany apel poległych, a przybyłe delegacje pod pomnikiem złożyły wiązanki kwiatów. Wśród uczestników byli m.in.: starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz, burmistrz Jarosławia Marcin Nazarewicz czy przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Piotr Kozak.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze