W sierpniu br. informowaliśmy o postępujących pracach nad stworzeniem przeworskiego klastra energii. Dziś możemy potwierdzić, że klaster został powołany do życia. Utworzą go obie przeworskie gminy – miejska i wiejska – miasto i gmina Sieniawa, a także gminy Gać i Zarzecze.
Stosowne umowy podpisali na przełomie września i października włodarze wymiennych powyżej jednostek samorządu terytorialnego. Parafowane[paywall] porozumienie ma pozwolić członkom klastra na realizację szerokiego spektrum celów dotyczących nie tylko energii elektrycznej, ale i produkcji ciepła, wykorzystania energii elektrycznej w transporcie oraz gospodarowania paliwami. Członkowie przeworskiego klastra będą dążyć do zmniejszenia zużycia energii w sektorze publicznym, szerszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i w gospodarstwach domowych, jak również do podnoszenia atrakcyjności swoich terenów inwestycyjnych poprzez modelowanie lokalnego rynku energetycznego. W realizacji tych założeń mają pomagać środki pozyskiwane z zewnątrz. Tworząc grupę poszczególne samorządy, przynajmniej teoretycznie, zwiększą swoje szanse na pozyskanie dotacji z budżetów zarówno krajowego, jak i Unii Europejskiej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze