Reklama

Kleszcze nadal groźne. Prawie 10 tysięcy chorych na Podkarpaciu w ubiegłym roku

Kleszcze jeszcze długo będą stanowić zagrożenie. Aktywne są już od wiosny, ale to wakacje są czasem, w którym najwięcej osób zgłasza się do lekarza z objawami po ich ugryzieniu. Jesienią, która czeka nas już niebawem, zagrożenie z ich strony nie maleje, bo spadek temperatury w nocy nie oznacza, że przestają być aktywne. Podkarpackie dane, jeśli chodzi o zachorowalność na choroby odkleszczowe, nie przedstawiają się optymistycznie.

95 tys. chorych w Polsce i prawie 10 tys. na Podkarpaciu – to statystyki dotyczące chorób odkleszczowych za cały ubiegły rok. – Podkarpackie dane mogą niepokoić. W ubiegłym roku 9679 mieszkańców naszego województwa odwiedziło lekarza, który zdiagnozował chorobę odkleszczową – podaje liczby Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.

Dane ogólnopolskie wskazują też na wyraźny skok tego typu zachorowań. W 2022 roku było ich o 10 tys. więcej niż rok wcześniej. – Jeszcze 10 lat temu w Polsce liczba pacjentów zgłaszających się do lekarzy rodzinnych z chorobą przenoszoną przez kleszcze nie przekraczała 42 tysięcy osób. W ostatnich latach dwukrotnie wzrosła. W 2021 roku do lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej zgłosiło się 85 tys. osób z rozpoznaniem choroby odkleszczowej, a w 2022 już o 10 tys. więcej, czyli 95 tys. chorych. Przy czym 99 procent chorych to pacjenci z rozpoznaniem boreliozy – przekazuje...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 55% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama