Reklama

Kolejna podwyżka w Przemyślu. Cena wody w górę

Po niedawnej, drastycznej podwyżce opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (o ok. 40 procent) mieszkańcy Przemyśla będą musieli przełknąć kolejną. Tym razem za wodę i odprowadzanie ścieków. Nie wiadomo jeszcze, o ile wzrośnie cena, ale czarny scenariusz przewiduje, że nawet o niecałe 25 procent. Nowe stawki będą obowiązywać od 1 czerwca br.

Obecnie cena za 1 metr sześcienny wody w Przemyślu wynosi 4,89 zł (netto), odprowadzanie ścieków – 4,75 zł (netto). Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ceny za 1 metr sześc. wody mają wzrosnąć o niecałe 25 procent, czyli o 1 zł, podobnie za odprowadzanie ścieków. Wniosek w tej sprawie do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie złożyło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Przemyślu.

Dlaczego do Rzeszowa? Otóż od pewnego czasu[paywall] kwestia podwyżek wody i odprowadzania ścieków rozgrywa się na linii dostawca wody w danej miejscowości – regionalne zarządy gospodarki wodnej PGW „Wody Polskie”. Dostawca zgłasza wniosek o nową taryfę, „Wody Polskie” – po przeprowadzeniu odpowiednich analiz (czy ma merytoryczne uzasadnienie, czy jest prawidłowo sporządzony, czy podwyżka jest akceptowalna) – zatwierdza go.

Dawniej wniosek musiała zaakceptować rada miejska. Od chwili powstania „Wód Polskich” radni nie mają nic do powiedzenia w tej kwestii.

Reklama

Muszą uzupełnić braki formalne

Zapytaliśmy w Państwowym Gospodarstwie Wodnym „Wody Polskie” Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, czy prezes PWiK sp. z o.o. w Przemyślu Mariusz Kwaśny złożył wniosek o przeanalizowanie i zaakceptowanie podwyżki cen wody i ścieków w Przemyślu, a jeśli tak, to ile ma wynosić owa podwyżka i jaką kwotę za 1 m sześcienny wody i odprowadzania ścieków „rekomenduje”.

– 28 stycznia do PGW WP RZGW w Rzeszowie wpłynął wniosek taryfowy dla gminy miejskiej Przemyśl, złożony przez spółkę Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu. Został on na razie poddany wstępnej analizie. W związku z wystąpieniem braków formalnych spółka została wezwana o ich uzupełnienie. Po otrzymaniu odpowiedzi na wezwanie poinformujemy o wnioskowanych stawkach przez spółkę – wyjaśniła starszy specjalista Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Ewa Smolińska.

Reklama

Trzy lata od ostatniej podwyżki

Złożenie wniosku o podwyżkę cen wody i odprowadzania ścieków potwierdził prezes PWiK sp. z o.o. w Przemyślu Mariusz Kwaśny. – Prowadzimy kalkulację kosztów za ostatnie trzy lata. Przedkładamy sprawozdania finansowe do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Bywa, że ta instytucja albo prosi o uzupełnienie dokumentacji, i tak jest w tym przypadku, lub wyjaśnienie czegoś, albo zatwierdza nasz wniosek. Dlatego mówienie dzisiaj, o ile wzrosną ceny wody, jest wróżeniem z fusów – powiedział M. Kwaśny.

– Planowana podwyżka wynika z kilku powodów. Przede wszystkim ze wzrostu płacy minimalnej, wzrostu nośników energii, czyli gazu i prądu, który poszedł w górę. A także z powodu wyższych cen za komponenty do produkcji wody i oczyszczania ścieków – dodał.

Do ostatniej podwyżki cen wody i odprowadzania ścieków doszło trzy lata temu, w 2018 r. Dotychczasowe taryfy kończą się z końcem maja i szefostwo PWiK sp. z o.o. musiało złożyć do Wód Polskich odpowiednie sprawozdania finansowe, z których wynikała aktualna cena wody. Przy okazji wystąpiło o aktualizację cenników, czyli zwiększenie opłat.

Reklama

Nowe ceny od 1 czerwca br.

– Nowe stawki weszłyby w życie od 1 czerwca. Nie mogę powiedzieć, czy będzie to na przykład podwyżka o jeden złoty. Ustawa wyraźnie mówi, jakie wymogi muszą być spełnione, aby nowa taryfa została zatwierdzona. I może się okazać, że nowe ceny będą nieco zwiększone od rekomendowanych lub nieco zmniejszone. Ale nie będą to jakieś znaczne podwyżki. Gdybyśmy jednak przyjęli nawet ten czarny scenariusz, czyli złotówka w górę – choć ja go nie przewiduję – to nie są to aż tak wielkie koszty w porównaniu z obecnymi cenami żywności, energii elektrycznej, paliwa, mieszkań, centralnego ogrzewania i tak dalej – podsumował prezes PWiK sp. z o.o. M. Kwaśny.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Anka - niezalogowany 2021-02-09 19:40:32

    No to juz sa chyba zarty z mieszkancow.Panie Prexydencie czy tak mialo byc?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    UU - niezalogowany 2021-02-09 20:17:47

    Monia, a w innych miastach tanieje? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    . - niezalogowany 2021-02-09 20:29:26

    Macie dobrą zmianę 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama