Po niedawnej, drastycznej podwyżce opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (o ok. 40 procent) mieszkańcy Przemyśla będą musieli przełknąć kolejną. Tym razem za wodę i odprowadzanie ścieków. Nie wiadomo jeszcze, o ile wzrośnie cena, ale czarny scenariusz przewiduje, że nawet o niecałe 25 procent. Nowe stawki będą obowiązywać od 1 czerwca br.
Obecnie cena za 1 metr sześcienny wody w Przemyślu wynosi 4,89 zł (netto), odprowadzanie ścieków – 4,75 zł (netto). Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ceny za 1 metr sześc. wody mają wzrosnąć o niecałe 25 procent, czyli o 1 zł, podobnie za odprowadzanie ścieków. Wniosek w tej sprawie do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie złożyło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Przemyślu.
Dlaczego do Rzeszowa? Otóż od pewnego czasu[paywall] kwestia podwyżek wody i odprowadzania ścieków rozgrywa się na linii dostawca wody w danej miejscowości – regionalne zarządy gospodarki wodnej PGW „Wody Polskie”. Dostawca zgłasza wniosek o nową taryfę, „Wody Polskie” – po przeprowadzeniu odpowiednich analiz (czy ma merytoryczne uzasadnienie, czy jest prawidłowo sporządzony, czy podwyżka jest akceptowalna) – zatwierdza go.
Dawniej wniosek musiała zaakceptować rada miejska. Od chwili powstania „Wód Polskich” radni nie mają nic do powiedzenia w tej kwestii.
Zapytaliśmy w Państwowym Gospodarstwie Wodnym „Wody Polskie” Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, czy prezes PWiK sp. z o.o. w Przemyślu Mariusz Kwaśny złożył wniosek o przeanalizowanie i zaakceptowanie podwyżki cen wody i ścieków w Przemyślu, a jeśli tak, to ile ma wynosić owa podwyżka i jaką kwotę za 1 m sześcienny wody i odprowadzania ścieków „rekomenduje”.
– 28 stycznia do PGW WP RZGW w Rzeszowie wpłynął wniosek taryfowy dla gminy miejskiej Przemyśl, złożony przez spółkę Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu. Został on na razie poddany wstępnej analizie. W związku z wystąpieniem braków formalnych spółka została wezwana o ich uzupełnienie. Po otrzymaniu odpowiedzi na wezwanie poinformujemy o wnioskowanych stawkach przez spółkę – wyjaśniła starszy specjalista Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Ewa Smolińska.
Złożenie wniosku o podwyżkę cen wody i odprowadzania ścieków potwierdził prezes PWiK sp. z o.o. w Przemyślu Mariusz Kwaśny. – Prowadzimy kalkulację kosztów za ostatnie trzy lata. Przedkładamy sprawozdania finansowe do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Bywa, że ta instytucja albo prosi o uzupełnienie dokumentacji, i tak jest w tym przypadku, lub wyjaśnienie czegoś, albo zatwierdza nasz wniosek. Dlatego mówienie dzisiaj, o ile wzrosną ceny wody, jest wróżeniem z fusów – powiedział M. Kwaśny.
– Planowana podwyżka wynika z kilku powodów. Przede wszystkim ze wzrostu płacy minimalnej, wzrostu nośników energii, czyli gazu i prądu, który poszedł w górę. A także z powodu wyższych cen za komponenty do produkcji wody i oczyszczania ścieków – dodał.
Do ostatniej podwyżki cen wody i odprowadzania ścieków doszło trzy lata temu, w 2018 r. Dotychczasowe taryfy kończą się z końcem maja i szefostwo PWiK sp. z o.o. musiało złożyć do Wód Polskich odpowiednie sprawozdania finansowe, z których wynikała aktualna cena wody. Przy okazji wystąpiło o aktualizację cenników, czyli zwiększenie opłat.
– Nowe stawki weszłyby w życie od 1 czerwca. Nie mogę powiedzieć, czy będzie to na przykład podwyżka o jeden złoty. Ustawa wyraźnie mówi, jakie wymogi muszą być spełnione, aby nowa taryfa została zatwierdzona. I może się okazać, że nowe ceny będą nieco zwiększone od rekomendowanych lub nieco zmniejszone. Ale nie będą to jakieś znaczne podwyżki. Gdybyśmy jednak przyjęli nawet ten czarny scenariusz, czyli złotówka w górę – choć ja go nie przewiduję – to nie są to aż tak wielkie koszty w porównaniu z obecnymi cenami żywności, energii elektrycznej, paliwa, mieszkań, centralnego ogrzewania i tak dalej – podsumował prezes PWiK sp. z o.o. M. Kwaśny.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No to juz sa chyba zarty z mieszkancow.Panie Prexydencie czy tak mialo byc?
Nieee no jasne spoko nic się nie dzieje !
Śmiało i tak uważam że mało płacimy za tak super ekskluzywny towar
Nie jest tak źle. To tylko inflacja za ostatni rok .A ta wprowadzi jeszcze kilka podwyżek szczególnie dotkliwych ponieważ to samorządy teraz sa na celowniku rządzących szukajacych kasy w samorządach za wszelką cene.My dodatkowo mamy ten kłopot,ze obecna większość w naszej radzie nie jest zbytnio rozgarnieta i właściwie zależy im tylko na dietach,które sobie tez podniosą a analizy to dla nich pojecie nieznaneA jeżeli chodzi o podwyżki to pole do działania jest otwarte.
"Przede wszystkim ze wzrostu płacy minimalnej" ilu pracowników wodociągów zarabia płacę minimalną? Czytając prasę widzę, że wzrost płacy minimalnej ma pływ min. na wysokość wynagrodzenia za pracę w porze nocnej ale również odszkodowania za dyskryminacje w pracy lub mobbing, które są uzależnione min. od pensji minimalnej. Ekonomistą nie jestem ale skoro szacowany (wg. ŻP) wzrost cen może sięgnąć 25% dla całej "aglomeracji" i uzależniony jest od podwyżki 7,7% wypłaty kilku czy kilkunastu pracowników... no może mi się to nie podobać, zobaczymy co przyniesie czas.
W zasadzie to czym obecny prezydent różni się od poprzedniego?
Witam wszystkich. Mam parę pytań może któryś radny będzie miał jaj i zada to pytanie w oficjalne interpelacji i mieszkańcy się dowiedzą za co mamy tak wiele płacić. 1 jakie straty wody w przeciągu ostatnich 5 lat zanotowały wodociągi? Logiczne jest że za straty płacą też mieszkańcy. 2 W jakim stanie jest inflastruktura obiektów wodociągów i kto za ten stan rzeczy odpowiada czy to jest Prezes czy wice prezes czy kierownicy. 3 Jak wpłynie na zmianę cen wody konflikt zarządu z gminami ościennymi jak potencjalnymi dużymi odbiorcami. 4 Może dowiemy się wkoncu jak kształtują się wynagrodzenia w piwku bo tak dużo się pisze ze w pwiku zarabiają krocie to może któryś z radnych się o to poprostu zapyta. Drodzy radni społeczeństwo was wybrali to dbajcie o swój elektorat bo kolejne wyabory się zbliżają. Pozdrawiam i zachęcam radnych do działania mieszkańcy mają prawo poznać prawdę a nie żyć w obłudzie jak w filmach Bareji
Biednemu wiatr w oczy. Tak prawdę mówiąc to Ci co najbardziej liczyli na różnego rodzaju dodatkach od "dobrej zmiany" typu "+" ucierpią najbardziej .
Drogi Tadeuszu nie liczy się dla mnie co się dzieje w Warszawie na Wiejskiej i o programach typu +. Dla mnie najważniejsze jest do co dzieje się w moim mieście i pomimo ciężkich warunków z pracą nas zarządca miasta postanowił zrobić na minus w naszych portfelach. Proszę nie odnosić sie do Centrali tylko patrzyć na problem z punktu Miasta. Pozdrawiam
Wycina i okalecza znacznie mniej drzew czyli naszego wspólnego dobra, zielonych płuc miasta !!!
czym sie rózni woda z 2020 roku od wody z 2021.
Jakoś nikt nie lamentuje, że energia elektryczna znowu podrożała (kolejna opłata tym razem mocowa), aby dofinansować przywileje górnicze, energetyków, nierentowne kopalnie i apanaże towarzyszy z zarządów spółek oraz spółeczek. Cena prądu w górę to i wszystko drożeje- transport,usługi i żywność. Rządzący scedowali tyle zadań zleconych na samorządy nie zapewniając im pokrycia finansowego, że te dopłacają z własnych budżetów ledwo zipjąc.
To pytanie do władz spółki i Pana Prezydenta. Ale wydaje mi się że będzie lepsza bo droższa :-)
Ale na funkcjonowanie Pwiku ma wpływ prezydent miasta i zarząd spółki a na cenę prądu i całej reszty już nie. Miś twój komentarz jest nie trafiony a bardziej nadający się jako rozmydlacz tematu do artykułu pod którym jest forum. Pozdrawiam
Napisze ci UU tylko jeden raz.Jestem mezczyzna a nie kobieta, ty baranie.A moge sie tu nazwac jak mi sie podoba.A co?Randke mi proponujesz?Woda do gory idzie i nie mieszaj tu ludziom w glowach.Monie juz maja gdzies.Jak sie chcesz z nia umowic to twoja brocha.
Masz rację. Była to moja ogólna dygresja nie dotycząca akurat wody i funkcjonowania pwik-u. Pozdrawiam
Tylko tym że mu w życiu nic nie wyszło no oprócz włosów ????
Kuźwa ale Ty pustak jesteś , masakra.
w jakiej cenie PWiK Przemyśl sprzedaje wodę Gminom
jaki % HARACZU z tej podwyżki zgarną "Polskie Wody" polskie oczywiście tylko z nazwy bo wiadomo co to jest???
A to Wody Polski do Prezesa napisały o podwyżkę czy odwrotnie ?
Największa banda jest w adm siemiradzkiego
do Maruda a poczytaj człowieku jakie dyrektywy i rozporządzenia wręcz nakazowe na PWiK w całym kraju narzuciły Polskie Wody
Ja w spółdzielni płacę za kubik zimnej ponad 10 zł., a za kubik ciepłej ponad 30 zł. Jeśli prezydent i radni uważają, że to mało, to widać nie mają poczucia rozsądku. Jeśli macie braki w kasie, dajcie część ze swojej kieszeni, bo ludzie mają już dość. Co to za prezydent, który nie walnie pięścią w stół, tylko radni robią co chcą. Pogonić to całe towarzystwo, bo jak zwykle dbają o własne stołki, a nie o dobro mieszkańców. Panie prezydencie Przemyśl to nie Warszawa, czy Kraków!!!
Oooo prezes Kwaśny ponoć wielki strateg i ekonomista wyliczył kwotę , jego ludzie napisali pismo i gotowe. Tak pracuje zespół Pwik. Czy zaś te podwyżki nie są za wysokie ? O złotówkę za wodę o ścieki czyli o 2 złote na każdym kubiku. Przeciętny 4 osobowa rodzina będzie musiała płacić jakieś 30-45 zł więcej !!! Pytam się za co ? Za to że na placu konstytucji 3 tygodnie robili awarię ?? No grunwaldzkiej od soboty lala się woda... Postawili znak i robili po weekendzie, ale to przecież woda leci i są straty !!! Nie będę płaciła za opieszałość i brak działania spółki
Jako prokurent powinnaś wiedzieć skąd bierze się cena wody i ścieków. Nie zwalaj wszystkiego na pracowników. No a awarie zawsze były, są i będą.
Bo ja już nie prokurent...Manio zabrał prokure a było tak fajnie chwilę
do UU... Ot logika kalego, a w Króżewnikach był?, widział?
Szkoda że przed wyborami były takie piękne obietnice ,wszystko dla mieszkańca, dbanie aby ludziom żyło się lepiej a tu podwyżka za podwyżką. Inwestor który ucieka z Przemyśla a tak się tym Szczycono , widać że najlepsze rządzenie to obciążenie ludzi kosztami.
Gratulacje dla wszystkich wyborców...płaca minimalna do góry a większość wogole nie odczuwa chyba że po podatkach
Kiedy końcu poda się do dymisji Prezydent Przemyśla. W Rzeszowie płacą mniej za śmieci niż w Przemyślu. Nic nie potrafi,nic nie umie załatwić, siedzi w urzędzie i zbija bąki. Kolejna inwestycja w Przemyślu poszła się paść. Tylko podwyżki potrafi nakładać, kiedy w końcu ludzie się obudzą i wywiozą go na taczkach. Taż ludzie nie mają pieniędzy,szuka oszczędności niech zacznie w po urzędach. Już mam go dosyć. Takiego dziadostwa nigdy nie było. Ustąp , najwyższa pora,chodniki należące do miasta w dużej części nie odśnieżone,mam już serdecznie dość nie kompetencji prezydenta. Czas najwyższy odejść.
Miasto będzie szukać "niewidzialnych" mieszkańców nie płacących za śmieci https://plus.nowiny24.pl/miasto-przemysl-chce-znalezc-osoby-ktore-unikaja-placenia-za-smieci-ma-w-tym-pomoc-aplikacja/ar/c1-15432401Chciałbym zapytać p. Karola Wilka naczelnika UM, co należy zrobić aby moje śmieci były wywożone raz na 2 tygodnie a może i na 3 tygodnie ? Produkuję mało śmieci i wystawiam śmietnik w 1/3,nie raz i mniej wypełniony. Czy to jest możliwe i czy wpłynie na wysokość opłaty? Dlaczego po prostu nie można placić za ilość wystawianych śmieci, wystarczyłoby zainstalować wagę na samochodoach-śmieciarkach.
A kto ma radę miasta ? nie przypadkiem PO - dobra zmiana !
Jakie Dyrektywy i Rozporządzenia Wody Polskie narzuciły? Od kiedy instytucje Rozporządzenia wydają? Piszesz człowieku o rzeczach, o których nie masz pojęcia. PWiK wnosi o podwyżkę rzeczywistości nie oszukasz.
ile kosztował prąd który jest niezbędny przy wydobyciu i oczyszczeniu w 2020, ile kosztowała praca, woda popłynie ta sama tylko koszty wydobycia dziwnie urosły..
dolicz wzrost ceny prądu i paliwa..wyjdzie 25%
Prezes PWiK wyraźnie napisal, że podwyżka podyktowana jest w głównej mierze wzrostem minimalnego wynagrodzenia. Ja sobie nic nie będę dodawać i nie będę poprawiać tego Pana. Widzę, że PWiK jest głównym sponsorem sportowym tego miasta, na co ta podwyżka pojdzie? Jakie są straty na sieci nie będę płacił za dziury w rurach....
No to juz sa chyba zarty z mieszkancow.Panie Prexydencie czy tak mialo byc?
Monia, a w innych miastach tanieje?
Macie dobrą zmianę