Reklama

Kolejna przysięga „terytorialsów” [ZDJĘCIA]

Tym razem w Jarosławiu odbyła się druga w br. przysięga żołnierzy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 48 ochotników z: powiatu przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego oraz miasta Przemyśla i Jarosławia.

– Nowo zaprzysiężeni żołnierze niedawno ukończyli szkolenie podstawowe. Zapoznali się z elementami wojskowego rzemiosła, między innymi: strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią

– wyliczył oficer prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.

Przemawiając do zebranych podczas uroczystości żołnierzy, dowódca przemyskiej brygady płk Daniel Błotko, pogratulował nowo zaprzysiężonym żołnierzom decyzji wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. W dobie toczącego się za wschodnią granicą konfliktu szef przemyskich „terytorialsów” przytoczył oryginalny tekst artykułu XI Konstytucji 3 Maja z 1791 r.: „Naród winien jest sobie samemu obronę od napaści i dla przestrzegania całości swojej, wszyscy przeto obywatele są obrońcami całości i swobód narodowych. Wojsko nic innego nie jest tylko wyciągnięta siła obronna i porządna z ogólnej siły narodu. Naród winien wojsku swemu nagrodę i poważanie za to, iż się poświęca jedynie dla jego obrony. Wojsko winno narodowi strzeżenie granic i spokojności powszechnej; słowem winno być jego najsilniejszą tarczą”[paywall].

Reklama

Służyć ojczyźnie, ucząc się czy pracując

– Zawsze chciałam wstąpić do wojska, ale praca zawodowa i życie rodzinna zmuszały mnie do ciągłego przesuwania granicy o podjęciu tej decyzji. Po ustabilizowaniu swojego życia prywatnego i zawodowego wreszcie przyszedł czas na wojsko. Jestem bardzo zadowolona

– powiedziała pani Ewa, pracownik cywilny wojska.

Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość dogodnego pogodzenia nauki, pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych ze służbą na rzecz ojczyzny i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia.

Reklama

– Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną teraz trzyletni cykl szkoleń w jednym z pododdziałów naszej brygady, zlokalizowanych w Przemyślu i Jarosławiu. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach naszej brygady, mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych

– podsumował ppor. R. Laska.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 11/05/2024 11:20
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama