Tym razem w Jarosławiu odbyła się druga w br. przysięga żołnierzy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 48 ochotników z: powiatu przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego oraz miasta Przemyśla i Jarosławia.
– Nowo zaprzysiężeni żołnierze niedawno ukończyli szkolenie podstawowe. Zapoznali się z elementami wojskowego rzemiosła, między innymi: strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią
– wyliczył oficer prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.
Przemawiając do zebranych podczas uroczystości żołnierzy, dowódca przemyskiej brygady płk Daniel Błotko, pogratulował nowo zaprzysiężonym żołnierzom decyzji wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. W dobie toczącego się za wschodnią granicą konfliktu szef przemyskich „terytorialsów” przytoczył oryginalny tekst artykułu XI Konstytucji 3 Maja z 1791 r.: „Naród winien jest sobie samemu obronę od napaści i dla przestrzegania całości swojej, wszyscy przeto obywatele są obrońcami całości i swobód narodowych. Wojsko nic innego nie jest tylko wyciągnięta siła obronna i porządna z ogólnej siły narodu. Naród winien wojsku swemu nagrodę i poważanie za to, iż się poświęca jedynie dla jego obrony. Wojsko winno narodowi strzeżenie granic i spokojności powszechnej; słowem winno być jego najsilniejszą tarczą”[paywall].
– Zawsze chciałam wstąpić do wojska, ale praca zawodowa i życie rodzinna zmuszały mnie do ciągłego przesuwania granicy o podjęciu tej decyzji. Po ustabilizowaniu swojego życia prywatnego i zawodowego wreszcie przyszedł czas na wojsko. Jestem bardzo zadowolona
– powiedziała pani Ewa, pracownik cywilny wojska.
Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość dogodnego pogodzenia nauki, pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych ze służbą na rzecz ojczyzny i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia.
– Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną teraz trzyletni cykl szkoleń w jednym z pododdziałów naszej brygady, zlokalizowanych w Przemyślu i Jarosławiu. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach naszej brygady, mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych
– podsumował ppor. R. Laska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze