Reklama

Kolejny dworzec wąskotorówki do remontu

Kolejna stacja Przeworskiej Kolei Dojazdowej przejdzie gruntowny remont. Po m.in. Przeworsku czy Kańczudze blask odzyska stacja Jawornik Polski. Kilka dni temu Starostwo Powiatowe w Przeworsku ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy dworca, jak i zagospodarowania terenu przy obiekcie.

Łączna powierzchnia obiektu wynosi 135,59 m kwadratowych, użytkowa – 98,23. Został wybudowany w 1887 r., w ramach programu budowy kolei normalnotorowej Przeworsk – Sanok, w oparciu o katalog opracowany przez Direction fur Staat-Eisenbahnbauten w Wiedniu, obejmujący projekty typowych rozwiązań konstrukcyjnych budowli wznoszonych na przełomie XIX i XX w. Dworzec został otwarty 8 września 1904 r. razem z wąskotorową linią kolejową z Przeworska do Dynowa.

Odnowiony – jak można przeczytać w treści zamówienia – dworzec Jawornik-Przedmieście (tak brzmi dokładna nazwa) ma pełnić rolę „bramy” do różnorodnych atrakcji oraz do urokliwego terenu wokół zalewu, co w efekcie wzmocni doświadczenie natury i aktywnego wypoczynku.

Reklama

Projekt przebudowy i modernizacji dworca powinien wykorzystywać „wytyczne wynikające z Nowego Europejskiego Bauhausu dotyczących architektury, wnętrz oraz otoczenia obiektu”. Wszystko oczywiście zgodnie z zaleceniami Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu[paywall].

Wewnątrz i z zewnątrz 

Obiekt przejdzie gruntowną odnowę elewacji. Wewnątrz m.in. odtworzone do pierwotnego stanu zostaną dawne pomieszczenia noclegowni i drużyny kolejowej, rozebrane zostaną ściany wtórnie zabudowanego podcienia, odnowiony zostanie dach (w niezbędnym zakresie, bo ostatni remont przeprowadzony był w 2017 r.), wymieniona stolarka okienna i drzwiowa. Zmodernizowane mają zostać także wszystkie przyłącza i instalacje techniczne.

Reklama

Dokumentacja projektowa ma obejmować również zagospodarowanie przydworcowego terenu, m.in.: remont nawierzchni placu przy budynku, utworzenie parkingu i nowych chodników, nowe nasadzenia zieleni. Odnowiony zostanie peron. Pomiędzy budynkiem stacyjnym a torem nr 3 utwardzone zostaną międzytorza, wyremontowany kolejowy żuraw, rozebrane pozostałości po budynku suszarni piasku, postawionym na fundamentach rozebranej wieży ciśnień, odnowiona i wyeksponowana ma zostać zachowana studnia. Projekt powinien obejmować wreszcie rozbiórkę budowli niebędących obiektami zabytkowymi

Na opracowanie dokumentacji wybrany wykonawca będzie miał 10 miesięcy.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 12/10/2024 09:37
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama