W drugi weekend września br. w koszarach w Przemyślu stawiło się 70 ochotników z Przemyśla i powiatu przemyskiego, którzy już niebawem rozpoczną terytorialną służbę wojskową w 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Są to zarówno osoby, które dopiero zaczynają przygodę z wojskiem, jak i rezerwiści, którzy wybrali aktywną rezerwę.
autor: KiB
Zanim ochotnicy rozpoczęli ćwiczenia praktyczne w ramach szkolenia podstawowego, musieli dopełnić niezbędnych formalności, czyli np. wypełnić dokumenty, pobrać mundury, odbyć szkolenie z BHP i test sprawności fizycznej. W sobotę, 9 września br., nowo wcieleni otrzymali karabinki MSBS Grot, z którymi nie będą się rozstawać aż do ostatniego dnia szkolenia. Przez kolejne dni ćwiczą pod okiem doświadczonych instruktorów z 20 Przemyskiej BOT. Poznają podstawy: strzelectwa, taktyki, łączności, topografii, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie podstawowe zakończy sprawdzian nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, tzw. „pętla taktyczna”. Ukoronowaniem tych zmagań będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 23 września br. we Fredropolu[paywall].
– Wśród nowych ochotników są również rezerwiści, którzy rozpoczęli służbę w ramach aktywnej rezerwy. Do tego rodzaju służby mogą być powołani żołnierze, którzy w przeszłości byli żołnierzami zawodowymi. Odbyli przeszkolenie wojskowe oraz pełnili terytorialną służbę wojskową, której z różnych przyczyn nie mogli kontynuować, a w dalszym ciągu chcą służyć ojczyźnie, stale rozwijać się i podtrzymywać kompetencje w obszarze obronnym
– powiedział p.o. rzecznika prasowego 20 Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.
Zgodnie z Ustawą o obronie ojczyzny służba w aktywnej rezerwie pełniona jest na podstawie powołania na czas nieokreślony. Żołnierz taki pełni służbę raz na kwartał, przez co najmniej dwa dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo, przez 14 dni, co najmniej raz na trzy lata. Okres pełnienia służby może być jednak dłuższy, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych. Służba ta może być pełniona również w trybie natychmiastowego stawiennictwa.
Jak poinformował ppor. R. Laska, osoby, które są zainteresowane służbą w 20 Przemyskiej BOT, mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekruterem 20 PBOT ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są dostępne na https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Więcej informacji na temat procedury rekrutacyjnej można uzyskać na stronie internetowej https://www.zostanzolnierzem.pl lub skorzystać z bezpłatnej infolinii 800-696-077.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze