Reklama

Kopalnia siarki Basznia II otwarta. Pracę znalazło 80 osób [ZDJĘCIA]

16/05/2019 19:15

200 tysięcy ton siarki rocznie ma wydobywać kopalnia siarki Basznia II w Podlesiu (gmina Lubaczów). Już pracuje w niej 80 osób, a planowane jest zwiększenie zatrudnienia. To jedna z największych inwestycji ostatnich lat w powiecie lubaczowskim.

Nowo otwarta kopalnia nawiązuje nazwą do tradycji poprzedniej, istniejącej w tym miejscu do 1993 r. Ale nie tylko nazwa jest zbieżna. Wielu pracowników tamtego zakładu, znalazło zatrudnienie w nowym.

– Gdy kopalnia Basznia I została porzucona, wszyscy byliśmy przerażeni tym, co nastąpiło. Po pierwsze, ponad 100 osób zostało bez pracy. Tułali się przez kilka, a nawet kilkanaście lat[paywall], szukając dla siebie miejsca na tym trudnym lokalnym rynku pracy. Po drugie, porzucona kopalnia stwarzała zagrożenie – mówił Wiesław Kapel, wójt gminy Lubaczów.

Reklama

Zagrożenie było dwojakie. Miejsce wydobycia nie było zabezpieczone, więc było łatwym łupem dla różnych szabrowników. Stwarzało też zagrożenie ekologiczne.

Lata starań

Działania w sprawie reaktywacji kopalni trwały ponad 7 lat. Ale jak przypomniał W. Kapel, takie próby podejmowano wcześniej. Jeszcze pod koniec lat 90. i na początku lat dwutysięcznych podejmowano próby inwestowania na tym terenie, ale kończyły się one fiaskiem. A pierwsze spotkanie władz gminy z obecnym inwestorem miało miejsce pod koniec 2004 r. Jednak dopiero w 2011 r. starania o to rozpoczęły się na dobre.

Reklama

Cały proces administracyjny trwał latami. Potrzebne były: uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dokumentacja geologiczna, decyzja środowiskowa, pozwolenie na budowę oraz koncesja na wydobycie siarki z ministerstwa środowiska.

3 sierpnia 2017 r. wbito pierwszą łopatę pod budowę nowego zakładu. Dokładnie 643 dni później – 8 maja 2019 r. nastąpiło oficjalne otwarcie  kopalni. – To unikatowa w skali światowej kopalnia siarki. Nazwa „Basznia II” jest wyrazem szacunku do tego miejsca – powiedział Maciej Banaś, prezes spółki Polska Siarka.

Reklama

Nie można przerwać produkcji

Praca w zakładzie rozpoczęła się jednak już dużo wcześniej i pierwsze partie surowca został wydobyty. Gdy produkcja ruszyła, nie można jej już zatrzymać. – Kopalnia siarki wymaga tego, że musimy pracować bez przerwy. Nie możemy sobie pozwolić na przerwę dłuższą niż jedna, góra dwie godziny. Spowodowałoby to całkowitą likwidację otworów wydobywczych – mówi Jarosław Wrona, pracownik kopalni.

Kopalnia siarki Basznia II w Podlesiu jest drugą na świecie kopalnią stosującą metodę podziemnego wytopu surowca. Pierwszą była kopalnia Osiek należąca do Grupy Azoty.

Reklama

Metoda ta polega na tym, że do złoża wtłaczana jest gorąca woda (powyżej 150 st. C), a stopiona pod jej wpływem siarka wyprowadzana jest na powierzchnię za pomocą sprężonego powietrza.

Przedstawiciele Polskiej Siarki podkreślają również, że wydobywany surowiec jest niemal idealnie czysty, czego nie można powiedzieć o siarce uzyskiwanej innymi metodami, np. w wyniku odsiarczania spalin.

Planowane jest wydobycie na poziomie 200 tysięcy ton siarki rocznie. Będzie ona transportowana drogą kolejową do terminalu w Gdańsku, skąd popłynie statkami do różnych odbiorców, na kilku kontynentach. Zakład w Baszni zatrudnia obecnie 80 osób, ale planowane jest zwiększenie etatów nawet do ponad 100.

Siarka jest kojarzona głównie z produkcją nawozów, ale ma też zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Makoszowy - niezalogowany 2019-05-17 06:06:25

    Jak dobrze liczę, ludzie tułali się 26 lat od zamknięcia ich zakładu pracy. To ile mieli lat, gdy w nim pracowali, 20, 30? I nowy zakład pracy z otwartymi rękoma zatrudnia obecnych 50-latków? A gdyby nie została otwarta kopalnia, to dalej by się tułali?  Mam wrażenie, że poza kopalnią siarki i Basznią Górną inny rynek pracy nie funkcjonuje. A przecież wg PiS Polska nie jest już w ruinie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-05-17 15:07:38

    Towarzysze propagandyści PISoBOLSZEWICCY się zakręcili.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2019-05-20 15:42:26

    Wbrew  takiemu wrogowi Polsce i Polaków  jak ty , JEST . I BĘDZIE . JUŻ WIDZĘ , JAK TO PIAŁBYŚ  Z ZACHWYTU , GDYBY TO TAK POWSTAŁO  JESZCZE 4 LATA TEMU . TYLKO  ,ZE W TAMTYM UPIORNYM CZASIE  WSZYSTKO BANDYCI Z PO i Psl-u likwidowali wykonując polecenia  wnuczka  wermachtu  i jej   koleżanki  potomka hitlerowskich judojadów Markel 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama