Reklama

Kościół Franciszkanów pięknieje z każdym miesiącem

Polichromowana elewacja kościoła oo. Franciszków w Przemyślu jest wyjątkowa. – W mieście zachowały się tylko dwie takie elewacje malowane. Druga znajduje się niedaleko kościoła w pierzei południowej Rynku, pod numerem 19. To elewacja kamienicy mieszczańskiej – wyjaśniła Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.

Według legendy zakonnicy z zakonu Franciszkanów osiedlili się w Przemyślu w latach 1235 – 1236 na gruncie ofiarowanym przez kowala Andrzeja Serena, konwertytę z prawosławia na katolicyzm. Konwent św. Marii Magdaleny na obecnym miejscu powstał prawdopodobnie za rządów franciszkanina, biskupa Eryka z Winsen (1377 – 1391)[paywall]. W źródłach wzmiankowany po raz pierwszy w 1413 r. jako drewniany. W 1665 r. otoczono kościół i klasztor murem. Obecny murowany kościół, jako czwarty w tym miejscu, wzniesiony został w latach 1754 – 1780 z inicjatywy i staraniem gwardiana Grzegorza Ostrowskiego, z fundacji bpa Wacława Hieronima Sierakowskiego. Wspomogli przedsięwzięcie: Franciszek Salezy Potocki, wojewoda kijowski, Wawrzyniec Morski, podczaszy horodelski, Sebastian Morski, łowczy czerwonogrodzki, August Uliński, starosta podwysocki oraz Wisłoccy, Humniccy, Dzieduszyccy i Chojnaccy.

Przewaga neobaroku

Jak poinformował Podkarpacki Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu na swoim fanpage’u na facebooku, dekoracja malarska elewacji kościoła została wykonana z przewagą stylu neobarokowego. Na górnej części fasady, w środkowej wnęce szczytu znajduje się polichromia, przedstawiająca Koronację Matki Bożej, pod którą jest napis Domine De Tuis. Nad wejściem do kościoła znajduje się natomiast malowidło przedstawiające gołębicę oraz napis In Honorem B. Mariae Immaculatae. W lewej części fasady, w niszach po dawnych rzeźbach umieszczono wizerunki przedstawiające bł. Jakuba Strzemię oraz Jana z Bytomia, natomiast w prawej części fasady wizerunek biskupa przemyskiego Eryka de Winsen oraz bł. Bonawenturę z Potenzy. We wnęce elewacji, na zamknięciu prezbiterium przedstawienie św. Józefa z Kupertynu, lewitującego przed objawiającą mu się Immaculatą (typ obrazu, przedstawiający Matkę Bożą bez dzieciątka, w młodym wieku, w białej sukni i błękitnym płaszczu, na tle nieba, stojącą na półksiężycu lub kuli ziemskiej oplecionej wężem, otoczoną świetlistą mandrolą i gwiaździstą koroną).
W ostatnich dwóch latach wykonano konserwację i restaurację elewacji kościoła uwzględniającą wszystkie elementy i detale. Obecnie trwają prace w części południowej, od strony klasztoru. Ich finał zaplanowano na 2021 r. Warto dodać, że prace wykonywane są dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Reklama


fot.Mariusz Godos
W ostatnich dwóch latach wykonano konserwację i restaurację elewacji kościoła uwzględniającą wszystkie elementy i detale.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ada - niezalogowany 2020-01-27 09:49:14

    kościół  franciszkanów,    podziemia katedry,ołtarz katedry,kościół na Kalwarii  Pacł., kościół w Krasiczynie, kościół w Leżajsku,kościół w Przeworsku,  wymieniać można bez  końca   gdzie   instytucja kościelna chłonie pieniądze podatników jak gąbka.   Pokażcie gdzie  wyremontowano ostatnio jakąś kamienicę czy ładny zabytkowy obiekt nie będący własnością  kościoła.  pokażcie gdzie i ile powstało miejsc pracy, gdzie nie ma bezrobocia,ile osób powróciło z emigracji i znalazło prace i mieszkanie, gdzie zlikwidowano szmateksy bo już nikt nie chce kupować, ile mieszkań  oddano dzieciom  które ukończyły 18 lat z placówek cy rodzin zastępczych, pochwalcie się że spadła liczba samobójstw. Niedobrze się robi na to wszystko.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    franciszek - niezalogowany 2020-01-27 15:33:07

    To kto to remontuje?Konserwator Zabytków czy Zakon???Bo Zakon cały czas zbiera ciężka kase na prowadzone prace.Czyżby to nie było naciaganie ludzi na kase.Tylko u Franciszkanów są co niedziela taca i puszki i ciagla mało,mało itd

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    godc - niezalogowany 2020-01-27 16:38:16

    szanowna pani, jesli kamienice nie są remontowane czy miejskie obiekty to jest tylko wina gospodarza. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama