Reklama

Kościół franciszkanów. Najtrudniejsze konserwatorskie wyzwanie na Podkarpaciu [GALERIA]

Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot nie ma wątpliwości: remont wnętrza kościoła oo. Franciszkanów w Przemyślu to najtrudniejsze w tym roku wyzwanie konserwatorskie w całym regionie.

Wydawało się, że największym i najtrudniejszym przedsięwzięciem w tej świątyni będzie konserwacja ołtarza głównego. Prace trwały aż osiem lat. To była bardzo kunsztowna robota. Zarówno on, jak i pozostałe ołtarze czy zdobienia są dziełem pracowni lwowskich rzeźbiarzy rokokowych Polejowskiego[paywall].

– Ale okazało się, że nie to było najtrudniejsze. Dwa boczne ołtarze to jest dopiero wyzwanie – twierdzi Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot. – Wykonawcy nie wiedzą do końca, jak wykonać prace techniczne czy artystyczne przy tych zabytkach, przy ostatniej warstwie zdobień, przy najstarszej strukturze ołtarzy – dodała.

Reklama

Konserwatorzy sztuki rzeczywiście mają problem. Zakonnicy, wyrażając sprzeciw wobec zaborów Polski, w przeszłości kilkakrotnie przemalowali barokowe obrazy w ołtarzach św. Antoniego i św. Franciszka. Rokokowy, barokowy przepych „osłabili” żałobnymi barwami.

– Teraz konserwatorzy stoją przed zadaniem przywrócenia tym dziełom dawnego blasku. Dodatkowym utrudnieniem jest całkowita ich przebudowa w XIX wieku – wyjaśniła B. Kot.

Historyk sztuki Stanisław P. Makara: – Ołtarze te były wielokrotnie przemalowywane. Odkryliśmy aż sześć warstw. W drugiej połowie XIX wieku zostały przebudowane przez pracownię Ferdynanda Majerskiego. Chcemy jednak odsłonić tę najstarszą chronologicznie warstwę. Musimy przeanalizować wszystkie pozostałe, które ukazują się nam w tak zwanych odkrywkach. Na razie mówimy o ołtarzu świętego Antoniego. Ta wiedza pomoże nam także przy drugim ołtarzu, świętego Franciszka. Jak również przy ołtarzu Maksymiliana Kolbego. Ich wygląd się zmieni. Musimy działać bardzo ostrożnie.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    xxx - niezalogowany 2019-09-09 18:22:54

    Dlaczego  święci na obrazach mają zmieniane szaty na złote? kto to wymyślił ? były obrazy piękne są paskudne! Złoto aż bije po oczach!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Normalny - niezalogowany 2019-09-09 18:37:06

    Kościół teraz za czasów PiS łyka kasę aż miło.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama