Reklama

Kraków i Zagrzeb w Przemyślu i Jarosławiu

17/06/2020 08:27

Dzięki powolnemu wychodzeniu z pandemii w Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Przemyślu 5 czerwca br. odbyło się drugie tej wiosny seminarium doktoranckie. W kameralnym gronie zaprezentowali się dwaj młodzi wykładowcy anglojęzycznego kierunku Studies in Central and Eastern Europe: Histories, Cultures and Societies Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego: Wojciech Micygała oraz Petar Bagarić.

Obaj byli nad Sanem nie pierwszy raz – pierwszy jest członkiem TPN, a drugi  przed laty prowadził ze strony chorwackiej wymianę szkolną z I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu.

Seminarium to forma, podczas której[paywall] prezentuje się niedokończone prace, wymagające jeszcze większych lub mniejszych szlifów, tak by ostatecznie powstała z nich dysertacja doktorska. W. Micygała, doktorant Wydziału Historycznego UJ, przedstawił temat „Nauczyciele wychowania fizycznego w krakowskich państwowych szkołach średnich w okresie międzywojennym”.

Okazało się, że wciąż nieliczni w okresie II RP nauczyciele WF stanowili elitę, zaangażowaną w promocję zdrowia i kultury fizycznej. W tym celu szczególnie aktywnie współpracowali po zamachu majowym przede wszystkim z wojskiem. Było to popierane przez władzę sanacyjną, z roku na rok coraz mocniej ingerującą we wszystkie aspekty życia obywateli. P. Bagarić, doktorant Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Zagrzebskiego i wicedyrektor XVI Gimnazjum w Zagrzebiu omawiał problem kształtowania się granic Chorwacji w latach 1945–2020. Miłośnikom tego kraju i odwiedzającym go turystom może wydać się dziwne, że chociaż Chorwacja to kraj niepodległy niemal od 30 lat, to wciąż jej granice z większością sąsiadów nie są ratyfikowane. Spotkanie prowadził dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ.

Reklama

Poza prezentacją swoich osiągnięć badawczych goście przed seminarium zwiedzali kościół i klasztor oo. Dominikanów w Jarosławiu (oprowadzani przez najlepszego znawcę tego miejsca, tj. Jacka M. Hołuba), starówkę Przemyśla oraz krypty katedry i Muzeum Archidiecezjalne. Przecież dwa najstarsze miasta województwa to perły bynajmniej nie tylko Podkarpacia i nawet dla osób, które je znają, kryjące wciąż liczne niespodzianki. Obu prelegentom życzyć należy szczęśliwej obrony doktoratów, a członkom i sympatykom TPN – wznowienia regularnej działalności odczytowej towarzystwa, już bez obostrzeń sanitarnych, a przede wszystkich bez zagrożenia epidemią. 


Tomasz Pudłocki

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Anka - niezalogowany 2020-06-17 13:00:21

    A nie tak dawno siedział w kiosku Ruchu" i sprzedawał gazety

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama