„Szpundra” w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Futory w gminie Oleszyce zawojowała tegoroczny konkurs Kresowe Jadło, będący nieodłącznym elementem Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Mistrzowsko podane i udekorowane tradycyjne potrawy zaprezentowało łącznie 20 kół gospodyń wiejskich.
Zwycięskie dania wytypowane zostały przez kokursowe jury 27 września w „Przystanku Kresy” w Baszni Dolnej. Walory smakowe i wizualne zaprezentowanych przez gospodynie potraw oceniali znający się na rzeczy jurorzy: regionalista, dziennikarz (głównie kulinarny), autor publikacji poświęconych dziedzictwu kulturowemu Podkarpacia oraz twórca Szlaku Kulinarnego Podkarpackie Smaki Krzysztof Zieliński; socjolog, regionalista i autor książek kulinarnych opartych o tradycje kulinarne dawnych Kresów Andrzej Fiedoruk oraz kierownik działu dziedzictwa i edukacji kulturowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu, autorka licznych przedsięwzięć dbających o zachowywanie dziedzictwa kulinarnego regionu Agata Hemon. Stanęli przed niemałym wyzwaniem, bowiem wszystkie przygotowane dania ujmowały smakiem, kusiły aromatem i czerpały z bogactwa natury oraz dziedzictwa kulinarnego regionu.
Ostatecznie na zwycięzcę wytypowano potrawę o[paywall] nazwie „Szpundra”, którą zaproponowały gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Futorach. To proste, sycące danie mięsne starej kuchni kresowej , które z pewnością zachwyci tych, którym znudziły się wymyślne smaki. Drugie miejsce zdobył „Udziec z dzika podawany z sosem chrzanowym” – propozycja Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie, a mocna trzecia lokata przypadła w udziale Kołu Gospodyń Wiejskich w Wólce Krowickiej, które zaserwowało potrawę o nazwie „Bubało z kryżawkami”, czyli rodzaj babki ziemniaczanej. Uwadze jurorów nie uszły też inne pozycje z kulinarnej listy przebojów tegorocznego konkursu. Dlatego postanowiono wyróżnić dodatkowo 8 innych specjałów (m.in. kulebiak z kapustą i grzybami, kresową zupę grzybową czy gołąbki z tartych ziemniaków z okrasą). Niestety epidemia pokrzyżowała nieco szyki organizatorom i w degustacji nie mogła tym razem wziąć udziału liczna publiczność.
O czarodziejskiej mocy ziół i nie tylko
Zaangażowanie pań w podtrzymywanie tradycji kulinarnych regionu docenił gospodarz gminy Lubaczów Wiesław Kapel, dziękując za liczny udział i kreatywność. Niespodzianką dla uczestniczek konkursu były przygotowane z myślą o nich warsztaty zielarskie prowadzone przez fitoterapeutkę, biomasażystę i autorkę bloga „Niezłe Ziółko” Krystynę Judkę, która pasjonująco opowiadała o czarodziejskiej mocy roślin.
Wieczorem był też czas na wymianę myśli podczas wspólnego posiłku, który uprzyjemnił miłymi dla ucha kompozycjami duet Mariusz Sanok (klarnet) i Tobiasz Ługowski (akordeon). Na finał o mocy i zdrowotnych właściwościach nalewek, sposobach ich przygotowania opowiedział Andrzej Fiedoruk, przeplatając porady zabawnymi dykteryjkami i ciekawostkami kulinarnymi.
Wymiernym efektem tegorocznej rywalizacji będzie album z przepisami i zdjęciami wyjątkowych, konkursowych dań przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze