Reklama

Kulinarna lista przebojów. Gospodynie serwowały to, co najlepsze w kresowej kuchni

„Szpundra” w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Futory w gminie Oleszyce zawojowała tegoroczny konkurs Kresowe Jadło, będący nieodłącznym elementem Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Mistrzowsko podane i udekorowane tradycyjne potrawy zaprezentowało łącznie 20 kół gospodyń wiejskich.

Zwycięskie dania wytypowane zostały przez kokursowe jury 27 września w „Przystanku Kresy” w Baszni Dolnej. Walory smakowe i wizualne zaprezentowanych przez gospodynie potraw oceniali znający się na rzeczy jurorzy: regionalista, dziennikarz (głównie kulinarny), autor publikacji poświęconych dziedzictwu kulturowemu Podkarpacia oraz twórca Szlaku Kulinarnego Podkarpackie Smaki Krzysztof Zieliński; socjolog, regionalista i autor książek kulinarnych opartych o tradycje kulinarne dawnych Kresów Andrzej Fiedoruk oraz kierownik działu dziedzictwa i edukacji kulturowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu, autorka licznych przedsięwzięć dbających o zachowywanie dziedzictwa kulinarnego regionu Agata Hemon. Stanęli przed niemałym wyzwaniem, bowiem wszystkie przygotowane dania ujmowały smakiem, kusiły aromatem i czerpały z bogactwa natury oraz dziedzictwa kulinarnego regionu.

Ostatecznie na zwycięzcę wytypowano potrawę o[paywall] nazwie „Szpundra”, którą zaproponowały gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Futorach. To proste, sycące danie mięsne starej kuchni kresowej , które z pewnością zachwyci tych, którym znudziły się wymyślne smaki. Drugie miejsce zdobył „Udziec z dzika podawany z sosem chrzanowym” – propozycja Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie, a mocna trzecia lokata przypadła w udziale Kołu Gospodyń Wiejskich w Wólce Krowickiej, które zaserwowało potrawę o nazwie „Bubało z kryżawkami”, czyli rodzaj babki ziemniaczanej. Uwadze jurorów nie uszły też inne pozycje z kulinarnej listy przebojów tegorocznego konkursu. Dlatego postanowiono wyróżnić dodatkowo 8 innych specjałów (m.in. kulebiak z kapustą i grzybami, kresową zupę grzybową czy gołąbki z tartych ziemniaków z okrasą). Niestety epidemia pokrzyżowała nieco szyki organizatorom i w degustacji nie mogła tym razem wziąć udziału liczna publiczność.

O czarodziejskiej mocy ziół i nie tylko

Reklama

Zaangażowanie pań w podtrzymywanie tradycji kulinarnych regionu docenił gospodarz gminy Lubaczów Wiesław Kapel, dziękując za liczny udział i kreatywność. Niespodzianką dla uczestniczek konkursu były przygotowane z myślą o nich warsztaty zielarskie prowadzone przez fitoterapeutkę, biomasażystę i autorkę bloga „Niezłe Ziółko” Krystynę Judkę, która pasjonująco opowiadała o czarodziejskiej mocy roślin.

Wieczorem był też czas na wymianę myśli podczas wspólnego posiłku, który uprzyjemnił miłymi dla ucha kompozycjami duet Mariusz Sanok (klarnet) i Tobiasz Ługowski (akordeon). Na finał o mocy i zdrowotnych właściwościach nalewek, sposobach ich przygotowania opowiedział Andrzej Fiedoruk, przeplatając porady zabawnymi dykteryjkami i ciekawostkami kulinarnymi.

Reklama

Wymiernym efektem tegorocznej rywalizacji będzie album z przepisami i zdjęciami wyjątkowych, konkursowych dań przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama