Reklama

Lada dzień przejazd przez most w Sielnicy będzie możliwy!

Już dawno nikt nie cieszył się tak bardzo z budowy mostu, jak mieszkańcy miejscowości Sielnica i Łączki w gminie Dubiecko. Dzięki nowej przeprawie przez San „zaoszczędzą” 42 km, które musieli pokonywać, aby dotrzeć np. do tamtejszego urzędu gminy.

Wspomniane Sielnica i Łączki do dwie miejscowości oddzielone od pozostałej części gminy Dubiecko rzeką San. W lecie, gdy woda w niej miała odpowiedni poziom, mieszkańcy dostawali się do urzędu gminy, ale i sklepów, aptek czy kościoła  promem. W zimie było to niemożliwe[paywall]. Co prawda niektórzy ryzykowali, przechodząc po lodzie, ale były to bezmyślne decyzje. Większość musiała pokonać różnymi środkami transportu aż 42 km.

Koniecznością była budowa mostu przez San. Tyle że trwało to latami. Pierwsze wzmianki o konieczności takiej inwestycji pojawiły się w... latach 70. ubiegłego wieku. Zawsze jednak było coś ważniejszego. Pewien przełom nastąpił w 2015 r., gdy do użytku oddano most na Sanie w sąsiedniej gminie Krzywcza, a następnie w 2016 r. w Kalwarii Pacławskiej.

Reklama

Władze gminy złożyły projekt o dofinansowanie inwestycji z budżetu państwa. Współpraca gminy z powiatem przemyskim sprawiła, że znalazły się kolejne pieniądze. Zarząd województwa podkarpackiego poparł ich wspólny pomysł, aby w ramach projektu „Trasy Rowerowe w Polsce Wschodniej”, zamiast kładki pieszo-rowerowej, wybudować most drogowy.

Można wreszcie odetchnąć

Umowę na budowę mostu w Sielnicy z firmą „Remost” z Dębicy, z ramienia Zarządu Dróg Powiatowych w Przemyślu, podpisał Janusz Hołyszko. Koszt inwestycji to ponad 16 mln 500 tys. zł, z czego 5 mln 824 tys. zł stanowiła rezerwa subwencji ogólnej budżetu państwa, 1 mln 500 tys. pochodziło z budżetu gminy Dubiecko, zaś 9 mln 200 tys. to wkład Starostwa Powiatowego w Przemyślu. Most ma konstrukcję stalowo-żelbetową o łącznej długości 171 m.

Reklama

– Można wreszcie odetchnąć, że ta ważna inwestycja wkracza w finalną fazę. O budowę mostu w tym miejscu zabiegano od kilkudziesięciu lat. Inwestycja z całą pewnością usatysfakcjonuje mieszkańców gminy Dubiecko i naszego powiatu, ale przede wszystkim radykalnie poprawi dostępność komunikacyjną w całym regionie, skracając czas dojazdu strażakom, zespołom pogotowia ratunkowego oraz przyczyniając się do rozwoju turystyki – powiedział starosta przemyski Jan Pączek.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z zamiarami wykonawcy, most ma być oddany do użytku w drugiej połowie września br.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama