26 maja br. odbyły się uroczystości związane ze świętem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza w Rzeszowie. Jednym z ważniejszych punktów obchodów – skromnych z powodu panującej epidemii – było wręczenie zaszczytnego tytułu „Honorowego Podhalańczyka”. Jednym z wyróżnionych został znakomity historyk, nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu dr Lucjan Fac.
Obchody – z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – rozpoczęły się uroczystą mszą św., po której delegacje złożyły kwiaty przy kościele garnizonowym w Rzeszowie. Dalsza część święta odbyła się na placu apelowym 21 BSP. W uroczystości uczestniczyli m.in.: dowódca brygady gen. bryg. Dariusz Lewandowski, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej płk Jarosław Górowski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl[paywall].
Podczas okolicznościowego przemówienia gen. bryg. D. Lewandowski nawiązał do chlubnych tradycji, jakie dziedziczy brygada, nawiązując do Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, która walczyła pod Narvikiem. Przytoczył liczne zwycięstwa podczas zawodów na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym m.in. czołgistów z Żurawicy, kompanii rozpoznawczej oraz plutonów zmechanizowanych.
W tak zacnym gronie gen. bryg. D. Lewandowski wręczył odznaczenia i wyróżnienia zasłużonym żołnierzom oraz przyznał wspomniane tytuły „Honorowego Podhalańczyka”. Otrzymały go dwie osoby. Mieszkający w podprzemyskiej Żurawicy dr Lucjan Fac – historyk wojskowości oraz Krzysztof Kawalec – prezes podkarpackiej organizacji wojewódzkiej Ligi Obrony Kraju.
L. Fac ma 54 lata. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu i jego nauczycielem od 1995 r. Ukończył historię na Wydziale Humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktorat obronił na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest historykiem wojskowości i lotnictwa. Krajoznawcą. Pracownikiem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Wieloletnim wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Jest autorem i współautorem trzech książek, kilkudziesięciu artykułów naukowych i ponad 200 popularnonaukowych. Współpracował przy realizacji kilkudziesięciu filmów dokumentalnych dla: TVP, Discovery czy BBC. mars
Tytuł „Honorowego Podhalańczyka”
Ten tytuł stanowi wyraz najwyższego uznania dla osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla kultywowania tradycji wojsk górskich i podhalańskich, jak też współpracy i więzi z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich. Insygniami tytułu są kapelusz strzelca podhalańskiego i ciupaga 21 BSP.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.zapewne obaj panowie to sympatycy PIS bo taki jest partyjny trend od lat jedynie słusznie nam panującej dojnej zmiany -wynagradzamy ,odznaczamy tylko wiernych reszta się nie załapuje.
Panie generał. Masz pan taka kasę co miesiąc, że powinno cię stać na dopasowanie munduru, zwłaszcza spodni aby wyglądać schludnie - jak nakazuje regulamin. No i koniecznie instruktor osobisty - aby schudnąć i zacząć wyglądać jak żołnierz a nie jak Szwejk. Sorry za te uwagi ale to się rzuca w oczy z tej fotografii.
Lepiej najpierw sprawdzić swoje info .... nie wiem jak aktualnei ale parę lat temu na mieście wisiały plakaty Pana Tomańskiego (PO) z Panem Facem ;) więc chyba do sympatykó Pisu się nie zalcza
Popieram Pana spostrzeżenia, ten drugi też! Flejtuch, to flejtuch.
GRATULACJE !
Lucek moje uszanowanie !!!!
zapewne obaj panowie to sympatycy PIS bo taki jest partyjny trend od lat jedynie słusznie nam panującej dojnej zmiany -wynagradzamy ,odznaczamy tylko wiernych reszta się nie załapuje.