Na działkach przy ulicy Mickiewicza i Tuwima w Przemyślu trwają prace przy budowie nowego gmachu sądu rejonowego. Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot doskonale wiedziała, że ziemia może kryć wiele tajemnic. I tak się stało. Kilka dni temu ekipy budowlane natrafiły na ludzkie szczątki.
Nowoczesny obiekt, który będzie połączony z obecną siedzibą Sądu Rejonowego w Przemyślu przy ul. Mickiewicza, buduje firma „Karpat-Bud” z Głogowa Małopolskiego. Za ok. 54 mln zł. Nowy budynek będzie mieć[paywall] cztery piętra nadziemne o wysokości 17 m i dwa podziemne. W nowym gmachu znajdą się sale rozpraw, archiwum, administracja oraz pomieszczenia techniczne. Będzie wyposażony w windy i platformy dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo zagospodarowany zostanie teren wokół wraz z drogami wewnętrznymi, parkingami, układem ścieżek pieszych, budową zjazdu i przebudową sieci gazowej i ciepłowniczej. Od samego początku było wiadomo, że prace ziemne mogą przynieść kilka niespodzianek. Choćby ze względu na fakt, że przed wiekami w tamtym miejscu był... cmentarz wczesnośredniowieczny.
– Prace są prowadzone pod naszym ścisłym nadzorem. W każdym miejscu poprzedzane są badaniami archeologicznymi. Rzeczywiście, znalezione zostały pozostałości cmentarza wczesnośredniowiecznego, ale o nim wiedzieliśmy znacznie wcześniej. Nekropolia została oficjalnie w połowie XIX wieku zlikwidowana. Ekshumowane szczątki zostały przeniesione na cmentarz przy ulicy Słowackiego. Archeolodzy znaleźli także inne ludzkie szczątki. Tyle że te znajdowały się poza granicami, murami tamtego cmentarza. Można przypuszczać, że były to indywidualne pochówki. Na miejscu obecna była i policja, i prokuratura. Jesteśmy w trakcie odbiorów archeologicznych poszczególnych miejsc, bo teren został podzielony na sektory. Niebawem opinię wyda antropolog. Wszystkie szczątki zostaną ekshumowane i spoczną na jednym z przemyskich cmentarzy. Po zakończeniu niezbędnych spraw formalnych budowa będzie oczywiście kontynuowana – zapewniła B. Kot.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Po co wznoszą nowy obiekt, jeśli w mieście jest sporo pustych budynków, na które nie ma pomysłów? W tym miejscu lepiej byłoby założyć mały park...
Ziobrowszczyzna musi wykręcić większe lody na machlojach
Bo tam cmentarz był
Po co wznoszą nowy obiekt, jeśli w mieście jest sporo pustych budynków, na które nie ma pomysłów? W tym miejscu lepiej byłoby założyć mały park...
Ziobrowszczyzna musi wykręcić większe lody na machlojach