Rada gminy Wiązownica znów pracowała nad regulaminem i cennikiem odbioru odpadów komunalnych. Najważniejsze zmiany dotyczą gospodarki śmieciami pochodzącymi z domków letniskowych w Radawie.
Przyjęte 14 października zmiany w regulaminie gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie wejdą w życie z początkiem roku 2021. Te najdalej idące dotyczą właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami letniskowymi w Radawie. Najważniejsza zmiana to nałożenie na nich opłaty za odbiór śmieci – wyniesie ona w przyszłym roku180 zł.
– Ci, którzy dzisiaj mają umowę z PGK, mają stawkę 220 zł, chcemy znacznie obniżyć cenę , żeby była motywacja do złożenia deklaracji – tłumaczył wójt Marian Ryznar. Opłata ta będzie pobierana[paywall] w dwóch transzach, pierwsza do połowy marca, druga do połowy lipca. Włodarze gminy chcą tym samym zapewnić sobie możliwie najlepszą ściągalność opłat.
W myśl przyjętego regulaminu z terenu rekreacyjnego Radawy odpady zmieszane w okresie od kwietnia do października będą odbierane dwa razy w miesiącu. Odpady segregowane odbierane będą natomiast raz w miesiącu. Istotną nowością jest też zmiana sposobu odbierania śmieci. Każdy z właścicieli posesji zabudowanych budynkiem rekreacyjnym otrzyma 26 worków i tylko te odpady zapakowane w stosowny worek będą odbierane. Powody takiego stanu rzeczy są dwa. Przede wszystkim w wąskich uliczkach nie wszędzie zmieści się duża śmieciarka, przystosowana do opróżniania dotychczas stosowanych kubłów. W te rejony wysyłany będzie zatem mniejszy pojazd.
– Chcemy uniknąć oddawania przez ludzi śmieci w innych workach, bo mogłoby się to wiązać z pozbywaniem się w ten sposób niechcianych elementów z remontów, a także przywożenia ich gdzieś z innych gmin, bo takie zjawisko też występowało – mówił o drugim z powodów wójt M. Ryznar. Wszystkie te działania mają na celu zbilansowanie systemu gospodarki odpadami w gminie.
– Być może część właścicieli domków będzie niezadowolona, zwłaszcza jak mają te 2, 3, 4, 5 domków, bo będą musieli od każdego domku zapłacić, ale też powiedzmy otwarcie, jeżeli ktoś ma 2, 3, 4 domki, to raczej nie po to, by z nich korzystać na potrzeby rodziny, tylko prowadzi działalność i to jest chwalebne, ale też trzeba za to płacić – oceniał wójt.
Regulacja związana ze specyficznym charakterem Radawy to nie koniec nowości w regulaminie gospodarowania odpadami w gminie. Nowością, która obowiązywać będzie wszystkich mieszkańców, jest możliwość uzyskania bonifikaty z tytułu posiadania kompostownika. Będzie ona wynosiła w przyszłym roku złotówkę od każdej osoby w danym gospodarstwie domowym. Władze gminy po przekalkulowaniu kilku wariantów postanowiły wprowadzić takie rozwiązanie wdrożone już wcześniej z powodzeniem w gminach ościennych.
– Zbierzemy złotówkę mniej od mieszkańca, ale z drugiej strony te tony, a płacimy za śmieci od tony, nam ubędą – klarował wójt Ryznar, zaznaczając jednak, że bonifikata to nie tylko przywilej, ale i obowiązek. – Będziemy to sprawdzać, jeżeli ktoś złoży taką deklarację, żadnych organicznych odpadów nie będzie mógł oddawać – podkreślał wójt.
Dodać należy, że aby skorzystać z obniżki, konieczne jest złożenie nowej deklaracji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
PiS da i zabierze w opłatach