Reklama

Masz domek w Radawie? Za śmieci zapłacisz 180 zł rocznie

23/10/2020 16:17

Rada gminy Wiązownica znów pracowała nad regulaminem i cennikiem odbioru odpadów komunalnych. Najważniejsze zmiany dotyczą gospodarki śmieciami pochodzącymi z domków letniskowych w Radawie.

Przyjęte 14 października zmiany w regulaminie gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie wejdą w życie z początkiem roku 2021. Te najdalej idące dotyczą właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami letniskowymi w Radawie. Najważniejsza zmiana to nałożenie na nich opłaty za odbiór śmieci – wyniesie ona w przyszłym roku180 zł.

– Ci, którzy dzisiaj mają umowę z PGK, mają stawkę 220 zł, chcemy znacznie obniżyć cenę , żeby była motywacja do złożenia deklaracji – tłumaczył wójt Marian Ryznar. Opłata ta będzie pobierana[paywall] w dwóch transzach, pierwsza do połowy marca, druga do połowy lipca. Włodarze gminy chcą tym samym zapewnić sobie możliwie najlepszą ściągalność opłat.

W myśl przyjętego regulaminu z terenu rekreacyjnego Radawy odpady zmieszane w okresie od kwietnia do października będą odbierane dwa razy w miesiącu. Odpady segregowane odbierane będą natomiast raz w miesiącu. Istotną nowością jest też zmiana sposobu odbierania śmieci. Każdy z właścicieli posesji zabudowanych budynkiem rekreacyjnym otrzyma 26 worków i tylko te odpady zapakowane w stosowny worek będą odbierane. Powody takiego stanu rzeczy są dwa. Przede wszystkim w wąskich uliczkach nie wszędzie zmieści się duża śmieciarka, przystosowana do opróżniania dotychczas stosowanych kubłów. W te rejony wysyłany będzie zatem mniejszy pojazd.

– Chcemy uniknąć oddawania przez ludzi śmieci w innych workach, bo mogłoby się to wiązać z pozbywaniem się w ten sposób niechcianych elementów z remontów, a także przywożenia ich gdzieś z innych gmin, bo takie zjawisko też występowało – mówił o drugim z powodów wójt M. Ryznar. Wszystkie te działania mają na celu zbilansowanie systemu gospodarki odpadami w gminie.

– Być może część właścicieli domków będzie niezadowolona, zwłaszcza jak mają te 2, 3, 4, 5 domków, bo będą musieli od każdego domku zapłacić, ale też powiedzmy otwarcie, jeżeli ktoś ma 2, 3, 4 domki, to raczej nie po to, by z nich korzystać na potrzeby rodziny, tylko prowadzi działalność i to jest chwalebne, ale też trzeba za to płacić – oceniał wójt.

Załóż kompostownik, zyskaj złotówkę

Regulacja związana ze specyficznym charakterem Radawy to nie koniec nowości w regulaminie gospodarowania odpadami w gminie. Nowością, która obowiązywać będzie wszystkich mieszkańców, jest możliwość uzyskania bonifikaty z tytułu posiadania kompostownika. Będzie ona wynosiła w przyszłym roku złotówkę od każdej osoby w danym gospodarstwie domowym. Władze gminy po przekalkulowaniu kilku wariantów postanowiły wprowadzić takie rozwiązanie wdrożone już wcześniej z powodzeniem w gminach ościennych.

– Zbierzemy złotówkę mniej od mieszkańca, ale z drugiej strony te tony, a płacimy za śmieci od tony, nam ubędą – klarował wójt Ryznar, zaznaczając jednak, że bonifikata to nie tylko przywilej, ale i obowiązek. – Będziemy to sprawdzać, jeżeli ktoś złoży taką deklarację, żadnych organicznych odpadów nie będzie mógł oddawać – podkreślał wójt.

Dodać należy, że aby skorzystać z obniżki, konieczne jest złożenie nowej deklaracji.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Stachu - niezalogowany 2020-10-25 20:26:02

    PiS da i zabierze w opłatach 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama