Rada miasta Przeworska przeznaczyła na wsparcie przeorskiego SP ZOZ 20 tys. zł. Nie jest to popularna w ostatnim czasie pomoc covidowa, a dotacja na doposażenie oddziału ginekologiczno-położniczego
W 2019 los oddziału wisiał na włosku. Władze szpitala uznały go, przede wszystkim ze względu na niewielką liczbę dzieci przychodzących tu na świat, za zbyt duże obciążenie dla placówki i podjęły kroki zmierzające ku jego zamknięciu.
– My natomiast mówiliśmy, że oprócz pieniędzy ważne są[paywall] zarówno elementy społeczne szpitala, jak i tych oddziałów i byłoby niepowetowaną stratą gdyby, nasze miasto zostało pozbawiane oddziału położnictwa i ginekologii – wracał do tego tematu na ostatniej sesji rady miasta burmistrz Leszek Kisiel, przypominając, że rada miasta wydała wówczas apel w obronie oddziału.
Ostatecznie pod wpływem nacisku wielu środowisk, w tym starosty przeworskiego Bogusława Urbana, pomysł zamknięcia przeworskiego położnictwa zarzucono. Dyrektor placówki Grzegorz Jedynak wraz ze swoim zespołem opracował plan naprawczy, a oddział zdaje się wychodzić na prostą.
– Nie chcemy być gołosłowni, nie chcemy, żeby wyszło, że tylko deklarujemy wsparcie werbalne, że jako rada zajmujemy „stanowiska” i mówimy „popieramy”. Dlatego, gdy personel szpitala zwrócił się o pomoc, myślę, że ważne byłoby udzielenie jej w sposób namacalny – mówił L. Kiesiel zachęcając radnych do przegłosowania stosownej uchwały. Ta podjęta została jednogłośnie.
– Dziękujemy, że nas wspieracie od początku, że możemy na was liczyć. Wspieraliście nas wtedy, w tych trudnych czasach i także dzięki wam udało się nam – mówiła reprezentująca szpital oddziałowa położnictwa Marzena Ślęk.
– Oddział funkcjonuje w pełni, rodzi się więcej dzieci, remont odcinka położniczego został przeprowadzony i tak naprawdę brakowało nam już tylko tych łóżek, żeby pacjentki miały komfort pobytu – relacjonowała M. Ślęk.
– Dziękujemy w imieniu personelu oraz przyszłych matek – nie kryła entuzjazmu. Wiarę w celowość wsparcia szpitala wyraził także przewodniczący rady Tomasz Majba.
– Myślę, że podjęta przed chwilą uchwała jest wyrazem wsparcia i pomocy szpitalowi w Przeworsku. Mamy nadzieję, że poprawi to jakość oddziału i przyszłe mamy z terenu Przeworska i okolic będą wybierać nasz oddział i korzystać z naszej placówki – mówił po głosowaniu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze