Reklama

Mieszkania na kwarantannę – samorządy zabezpieczają lokale, mieszkańcy korzystają oszczędnie

10/04/2020 19:03

Jednym z ważniejszych pytań, jakie pojawiło się w ostatnich tygodniach w przestrzeni medialnej, jest pytanie o to, gdzie spędzić kwarantannę, jeśli nie chcemy lub nie możemy tego zrobić w miejscu zamieszkania. Okazuje się, że samorządy wypełniły wytyczne sanepidu z 23 marca i w większości wyznaczyły na swoim terenie lokale komunale, w których można odbyć okres przymusowego odosobnienia.

Z wytycznymi Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 23 marca 2020 r. w sprawie obiektów dla osób odbywających kwarantannę na terenie województwa podkarpackiego lokalne samorządy poradziły sobie na kilka sposób. Większość z nich wygospodarowała[paywall] stosowne pomieszczenia i jest gotowa udostępniać je swoim mieszkańcom, niektóre dodatkowo wskazują miejsca, gdzie kwarantannę można odbyć za opłatą, jeszcze inne odsyłają do korzystania z zasobów lokali zabezpieczonych na szczeblu powiatu. 

Odosobnienie na Kalwarii

Ten ostatni wariant dotyczy przede wszystkim powiatu przemyskiego. Tu wyznaczono budynek Domu Pielgrzyma w Kalwarii Pacławskiej w gminie Fredropol i niektóre gminy, takie jak na przykład Orły, tam wskazują swoim mieszkańcom miejsca do odbycia kwarantanny. Nie jest to jednak reguła i tak na przykład w gminie Krzywcza niezależnie przygotowano dwa budynki, w których przebywać może 7 osób. Z kolei w gminie Dubiecko wygospodarowano 6 dwuosobowych pokoi, zaś w gminie Stubno w lokalu komunalnym zabezpieczano miejsca dla 7 osób. Dodatkowo gmina Fredropol deklaruje, że oprócz miejsc w Kalwarii Pacławskiej w razie potrzeby może uruchomić swoje świetlice. Wreszcie, jak zostaliśmy poinformowani w przemyskim ratuszu, miasto swoich lokali nie zabezpieczyło, wskazuje natomiast 3 hotele, gdzie za opłatą można wynająć pomieszczenie spełniające warunki kwarantanny.

Reklama

Wiązownica ma miejsce dla 68 osób

Także samorządy w powiecie jarosławskim przygotowały się na wypadek konieczności zapewnienia swoim mieszkańcom lokali na kwarantannę. Największym zasobem takich miejsc dysponuje gmina Wiązownica, która na te potrzeby wyznaczyła w sumie 22 lokale (w tym 21 domków letniskowych), gdzie przebywać może 68 osób. W pozostałych gminach ta liczba jest nieco mniejsza. W Rokietnicy, Laszkach i Pawłosiowie wyznaczono po 4 lokale gdzie może przebywać od 4 do 9 osób, w Pruchniku miasto i gmina posiada jeden spełniający kryteria lokal, ale zabezpieczyła dwa kolejne miejsca w jednym z gospodarstw agroturystycznych. W Radymnie na potrzeby kwarantanny zbiorowej są gotowi przekazać budynek szkoły w „koszarach”, indywidualnie odsyłają do prywatnej firmy. W mieście Jarosławiu jest 9 lokali i może w nich przebywać od 9 do 12 osób. W gminie wiejskiej lokale na kwarantannę wyznaczono w świetlicach w Kostkowie, Sobiecinie, Woli Buchowskiej oraz Wólce Pełkińskiej, gdzie jednorazowo może przebywać jedna osoba, ale władze gminy deklarują, że poszukują kolejnych miejsc w ośrodkach wypoczynkowych, a w razie najczarniejszego scenariusza są gotowe organizować miejsca na kwarantannę w wynajętych kontenerach

MOSiR w Przeworsku

Powiat przeworski wskazał wojewodzie dwa miejsca (internat w Zarzeczu i budynek szkoły na ul. Sobieskiego w Przeworsku), gdzie kwarantannę mogłyby odbywać grupy. Indywidualnie mieszkańcy powiatu powinni szukać miejsca w swoich gminach. Te także przygotowały, co mogły. Na ternie gminy Przeworsk kwarantannę można spędzić w dwóch budynkach, gdzie zapewniono łącznie 4 miejsca, zaś w samym mieście kwarantannę można odbyć w budynku MOSiR na ul. Budowlanych – tu przygotowano 10 miejsc. Wreszcie w Tryńczy na ten cel przeznaczono mieszkania chronione w Głogowcu.

Reklama

Gmina Lubaczów przygotowała 14 miejsc

Lokale do odbycia kwarantanny zabezpieczyły także gminy powiatu lubaczowskiego. W gminie Lubaczów przygotowano 14 miejsc, przy czym jej przedstawiciele zaznaczają, że w przypadku wystąpienia takiej konieczności, są w stanie wygospodarować kolejne . Urząd gminy w Horyńcu-Zdroju przygotowywał 6 lokali, w których może przebywać albo jedna osoba albo 4, jeśli kwarantannę miałyby odbywać osoby z tej samej rodziny. W Oleszycach przygotowano 5 pomieszczeń – każde wyposażone jest w 3 łóżka, natomiast w Starym Dzikowie gmina swoim mieszańcom zapewniła 3 miejsca do odbycia kwarantanny.

Jak skorzystać?

Z przygotowanych lokali mieszkańcy w poszczególnych gminach korzystają oszczędnie. – Z tej formy wsparcia korzysta tylko jedna osoba. Pozostałe osoby objęte kwarantanną wybierają bardziej komfortowe warunki, które mają we własnych domach lub wynajętych pokojach – mówi o sytuacji w swoje gminie Jarosław Elżbieta Grunt, choć jej opis odpowiada realiom pozostałych gmin. Sytuacja jest dynamiczna, ale według danych, jakie przysłały gminy, obłożenie lokali rzadko przekracza 50 procent, a od początku walki z epidemią z komunalnych miejsc na odosobnienie korzystało kilka, a czasem tylko jedna – dwie osoby w gminie. Wyjątek stanowić może Wiązownica, gdzie w przygotowanych przez gminę lokalach kwarantannę spędziło 28 osób i przeworski MOSiR, który dotychczas gościł 10 osób. Jak skorzystać z takiego przygotowanego przez samorząd miejsca? Na przykładzie Jarosławia wyjaśnia to Iga Kmiecik, rzecznik tamtejszego UM. – Osoba, która chce skorzystać z miejsca wskazanego na kwarantannę przez gminę miejską Jarosław, proszona jest o kontakt z przedstawicielami Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych  – nr tel. 16 6248769, 16 624 8766 lub z pracownikami monitoringu miejskiego – tel. 16 624 87 52 (całodobowo) – informuje. Osoby, które z jakichś względów nie chcą lub nie mogą spędzić kwarantann w swoich domach czy mieszkaniach, winny zatem skontaktować się z właściwym dla ich miejsca zamieszkania urzędem miasta lub gminy – tam otrzymają szczegółowe informacje dotyczące możliwości i warunków spędzenia kwarantanny w lokalach komunalnych.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-04-11 00:45:23

    UWAGA !!! WAŻNY PRZEKAZ !!!Eksperci z PAN wystosowali listę zaleceń na epidemię COVID - 19Nie pij, nie pal, myj ręce, bądź wege.ZOSTANWEGE.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-04-11 00:46:53

    CHCESZ WZMOCNIĆ ODPORNOŚĆ W CZASIE KORONAWIRUSA ? NIE JEDZ MIĘSA - GREEN-NEWS.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-04-11 00:50:22

    YOUTUBE.COM - PRZESTAŃCIE CELEBROWAĆ I ZJADAĆ ZWŁOKI! APEL RYSZARDA PIOTRA

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama