Jednym z ważniejszych pytań, jakie pojawiło się w ostatnich tygodniach w przestrzeni medialnej, jest pytanie o to, gdzie spędzić kwarantannę, jeśli nie chcemy lub nie możemy tego zrobić w miejscu zamieszkania. Okazuje się, że samorządy wypełniły wytyczne sanepidu z 23 marca i w większości wyznaczyły na swoim terenie lokale komunale, w których można odbyć okres przymusowego odosobnienia.
Z wytycznymi Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 23 marca 2020 r. w sprawie obiektów dla osób odbywających kwarantannę na terenie województwa podkarpackiego lokalne samorządy poradziły sobie na kilka sposób. Większość z nich wygospodarowała[paywall] stosowne pomieszczenia i jest gotowa udostępniać je swoim mieszkańcom, niektóre dodatkowo wskazują miejsca, gdzie kwarantannę można odbyć za opłatą, jeszcze inne odsyłają do korzystania z zasobów lokali zabezpieczonych na szczeblu powiatu.
Ten ostatni wariant dotyczy przede wszystkim powiatu przemyskiego. Tu wyznaczono budynek Domu Pielgrzyma w Kalwarii Pacławskiej w gminie Fredropol i niektóre gminy, takie jak na przykład Orły, tam wskazują swoim mieszkańcom miejsca do odbycia kwarantanny. Nie jest to jednak reguła i tak na przykład w gminie Krzywcza niezależnie przygotowano dwa budynki, w których przebywać może 7 osób. Z kolei w gminie Dubiecko wygospodarowano 6 dwuosobowych pokoi, zaś w gminie Stubno w lokalu komunalnym zabezpieczano miejsca dla 7 osób. Dodatkowo gmina Fredropol deklaruje, że oprócz miejsc w Kalwarii Pacławskiej w razie potrzeby może uruchomić swoje świetlice. Wreszcie, jak zostaliśmy poinformowani w przemyskim ratuszu, miasto swoich lokali nie zabezpieczyło, wskazuje natomiast 3 hotele, gdzie za opłatą można wynająć pomieszczenie spełniające warunki kwarantanny.
Także samorządy w powiecie jarosławskim przygotowały się na wypadek konieczności zapewnienia swoim mieszkańcom lokali na kwarantannę. Największym zasobem takich miejsc dysponuje gmina Wiązownica, która na te potrzeby wyznaczyła w sumie 22 lokale (w tym 21 domków letniskowych), gdzie przebywać może 68 osób. W pozostałych gminach ta liczba jest nieco mniejsza. W Rokietnicy, Laszkach i Pawłosiowie wyznaczono po 4 lokale gdzie może przebywać od 4 do 9 osób, w Pruchniku miasto i gmina posiada jeden spełniający kryteria lokal, ale zabezpieczyła dwa kolejne miejsca w jednym z gospodarstw agroturystycznych. W Radymnie na potrzeby kwarantanny zbiorowej są gotowi przekazać budynek szkoły w „koszarach”, indywidualnie odsyłają do prywatnej firmy. W mieście Jarosławiu jest 9 lokali i może w nich przebywać od 9 do 12 osób. W gminie wiejskiej lokale na kwarantannę wyznaczono w świetlicach w Kostkowie, Sobiecinie, Woli Buchowskiej oraz Wólce Pełkińskiej, gdzie jednorazowo może przebywać jedna osoba, ale władze gminy deklarują, że poszukują kolejnych miejsc w ośrodkach wypoczynkowych, a w razie najczarniejszego scenariusza są gotowe organizować miejsca na kwarantannę w wynajętych kontenerach
Powiat przeworski wskazał wojewodzie dwa miejsca (internat w Zarzeczu i budynek szkoły na ul. Sobieskiego w Przeworsku), gdzie kwarantannę mogłyby odbywać grupy. Indywidualnie mieszkańcy powiatu powinni szukać miejsca w swoich gminach. Te także przygotowały, co mogły. Na ternie gminy Przeworsk kwarantannę można spędzić w dwóch budynkach, gdzie zapewniono łącznie 4 miejsca, zaś w samym mieście kwarantannę można odbyć w budynku MOSiR na ul. Budowlanych – tu przygotowano 10 miejsc. Wreszcie w Tryńczy na ten cel przeznaczono mieszkania chronione w Głogowcu.
Lokale do odbycia kwarantanny zabezpieczyły także gminy powiatu lubaczowskiego. W gminie Lubaczów przygotowano 14 miejsc, przy czym jej przedstawiciele zaznaczają, że w przypadku wystąpienia takiej konieczności, są w stanie wygospodarować kolejne . Urząd gminy w Horyńcu-Zdroju przygotowywał 6 lokali, w których może przebywać albo jedna osoba albo 4, jeśli kwarantannę miałyby odbywać osoby z tej samej rodziny. W Oleszycach przygotowano 5 pomieszczeń – każde wyposażone jest w 3 łóżka, natomiast w Starym Dzikowie gmina swoim mieszańcom zapewniła 3 miejsca do odbycia kwarantanny.
Z przygotowanych lokali mieszkańcy w poszczególnych gminach korzystają oszczędnie. – Z tej formy wsparcia korzysta tylko jedna osoba. Pozostałe osoby objęte kwarantanną wybierają bardziej komfortowe warunki, które mają we własnych domach lub wynajętych pokojach – mówi o sytuacji w swoje gminie Jarosław Elżbieta Grunt, choć jej opis odpowiada realiom pozostałych gmin. Sytuacja jest dynamiczna, ale według danych, jakie przysłały gminy, obłożenie lokali rzadko przekracza 50 procent, a od początku walki z epidemią z komunalnych miejsc na odosobnienie korzystało kilka, a czasem tylko jedna – dwie osoby w gminie. Wyjątek stanowić może Wiązownica, gdzie w przygotowanych przez gminę lokalach kwarantannę spędziło 28 osób i przeworski MOSiR, który dotychczas gościł 10 osób. Jak skorzystać z takiego przygotowanego przez samorząd miejsca? Na przykładzie Jarosławia wyjaśnia to Iga Kmiecik, rzecznik tamtejszego UM. – Osoba, która chce skorzystać z miejsca wskazanego na kwarantannę przez gminę miejską Jarosław, proszona jest o kontakt z przedstawicielami Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych – nr tel. 16 6248769, 16 624 8766 lub z pracownikami monitoringu miejskiego – tel. 16 624 87 52 (całodobowo) – informuje. Osoby, które z jakichś względów nie chcą lub nie mogą spędzić kwarantann w swoich domach czy mieszkaniach, winny zatem skontaktować się z właściwym dla ich miejsca zamieszkania urzędem miasta lub gminy – tam otrzymają szczegółowe informacje dotyczące możliwości i warunków spędzenia kwarantanny w lokalach komunalnych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.UWAGA !!! WAŻNY PRZEKAZ !!!Eksperci z PAN wystosowali listę zaleceń na epidemię COVID - 19Nie pij, nie pal, myj ręce, bądź wege.ZOSTANWEGE.PL
CHCESZ WZMOCNIĆ ODPORNOŚĆ W CZASIE KORONAWIRUSA ? NIE JEDZ MIĘSA - GREEN-NEWS.PL
YOUTUBE.COM - PRZESTAŃCIE CELEBROWAĆ I ZJADAĆ ZWŁOKI! APEL RYSZARDA PIOTRA
UWAGA !!! WAŻNY PRZEKAZ !!!Eksperci z PAN wystosowali listę zaleceń na epidemię COVID - 19Nie pij, nie pal, myj ręce, bądź wege.ZOSTANWEGE.PL
CHCESZ WZMOCNIĆ ODPORNOŚĆ W CZASIE KORONAWIRUSA ? NIE JEDZ MIĘSA - GREEN-NEWS.PL
YOUTUBE.COM - PRZESTAŃCIE CELEBROWAĆ I ZJADAĆ ZWŁOKI! APEL RYSZARDA PIOTRA