Reklama

Mimo obniżek podatki pozostają wysokie

04/12/2015 09:20

Burzliwa dyskusja towarzyszyła projektowi podatków i opłat, rozpatrywanemu podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta, zwołanej w ubiegłym tygodniu. Radni żądali obniżek. Burmistrz tłumaczył, że nie może, ponieważ rada nie pozwala mu na oszczędności, a obradom towarzyszył cichy protest przedstawicieli Ruchu Narodowego.

– W kampanii obiecywał pan mieszkańcom obniżenie podatków. Kiedy zamierza pan to zrobić? Obniżono tylko dla wybranych posiadaczy środków transportu. Mieszkańcom nic – pytała radna Grażyna Prząda. – Jak pozwolicie mi na większe oszczędności w mieście. Mamy milion deficytu w projekcie budżetu na przyszły rok. Jak pozwolicie oszczędzać, to wspólnie obniżymy podatki – odpowiadał burmistrz Waldemar Paluch.

Ustalenie nowych stawek[paywall] podatków i opłat było konieczne w związku z zarządzeniem ministra o maksymalnych należnościach pobieranych przez samorządy. Według opinii większości radnych w Jarosławiu przyjęto stawki zbliżone do maksymalnych. Radny Piotr Kozak zwracał uwagę, że zarządzenie ministra zostało ogłoszone w sierpniu, a sprawą opłat rada zajmuje się dopiero teraz, choć wcześniej został już przygotowany projekt budżetu. – Rada ma związane ręce. Wysokość wpływów z podatków i innych opłat już jest zawarta w planowanym budżecie. Zmieniając ją, zmieniamy założenia budżetowe – mówił. Z wyjaśnień skarbnika miasta Barbary Maziary wynika, że przyjęcie nowych stawek podatkowych odbywa się w najszybszym z możliwych terminów. – To jest blokowanie rozwoju miasta. W tym roku ze strony burmistrza nie było żadnych działań zmierzających do obniżenia podatku, a teraz ustalamy jedne z najwyższych – mówił radny Mariusz Walter. O uchwałach antyrozwojowych mówił Michał Muzyczka, stwierdzając jednocześnie, że nie zgadza się ze stwierdzeniem burmistrza, iż rada blokuje oszczędności, które on proponuje.

Reklama

Dyskusyjna wysokość stawki za komórki i garaże

Niejasności wśród radnych budziły opłaty od środków transportu. Burmistrz zaproponował znaczne obniżenie podatków dla właścicieli przyczep i naczep, tłumacząc to ściąganiem przedsiębiorców do miasta, a przy okazji nie dał ulgi chociażby posiadaczom autobusów. Dyskusje wywołała też opłata za komórki i garaże. Według radnych została ustalona na zbyt wysokim poziomie. – Podatki od nieruchomości i inne opłaty obniżamy. Robimy to zgodnie z wytycznymi ministerstwa, ale utrzymujemy je na najwyższym możliwym poziomie – podsumowywał Wacław Spiradek, przewodniczący komisji budżetowej rady miasta.

Od nowego roku mieszkańcy i jarosławscy przedsiębiorcy będą płacić mniej do miejskiej kasy, jednak wynika to bardziej z rozporządzeń ministerialnych niż zabiegów miejskich władz. Te, ze względu na skromność przychodów w porównaniu z wydatkami, przyjęły wysokie stawki opłat. 
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    j - niezalogowany 2015-12-04 13:06:11

    Rado czy byliście na górce .Jak to po co.Podlizać się

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ibum - niezalogowany 2015-12-04 14:36:31

    Dziwne ? ... nie wiało a Janek aktywny , czyżby pojadł czosnyku i popił maślanką .Podajcie mu węgla bo se co zrobi

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    j - niezalogowany 2015-12-14 14:19:57

    jak dać 1.000.000.zł na ping dongai szkołę sportowązredukować straż miejską i całą kwotę przekazać uroczyściena Uroczystej Sesji Wysokiej Rady Miasta

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama