Reklama

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Co roku, niezwykłą Drogą Krzyżową przechodzą tysiące wiernych. W Kalwarii Pacławskiej od ponad trzydziestu lat, w Niedzielę Palmową i w Wielki Piątek, odbywa się misterium Męki Pańskiej.

Nie inaczej było i tym razem. W niedzielę, kilka tysięcy wiernych z regionu, ale i różnych zakątków naszego kraju, wzięło udział w tradycyjnym Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej. Nie mniejszej liczby organizatorzy spodziewają się też w najbliższy piątek. 

Kalwaria Pacławska nazywana często „Jasną Górą Podkarpacia” kojarzy się głównie z Matką Bożą Słuchającą. Kalwaryjskiej Pani zawierzają swoje troski nie tylko mieszkańcy regionu, ale i pielgrzymi z całej Polski. Warto jednak pamiętać, że pierwotnie Kalwaria Pacławska powstała jako miejsce kultu Męki Pańskiej. Pierwszy fundator klasztoru – Andrzej Maksymilian Fredro, po pielgrzymce do Ziemi Świętej postanowił tu „odwzorować” Jerozolimę – nie tylko kościół, ale i stacje drogi krzyżowej, powszechnie znane tu jako Dróżki Pana Jezusa.

Reklama

Inscenizacja, jak co roku, została podzielona na trzy części: „Wieczernik”, „Pójdziesz na krzyż” oraz „Ukrzyżowanie”. Sceny te przedstawiały ostatnie chwile życia Jezusa  – od ostatniej wieczerzy, przez sąd u Annasza, Kajfasza i Piłata, po śmierć na krzyżu i złożenie do grobu.

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej to ogromna inicjatywa duszpasterska, ewangelizacyjna, teatralna i logistyczna. Obsada – głównie mieszkańcy ziemi kalwaryjskiej, okolic i sympatycy Kalwarii – od kilkulatków do ponad dziewięćdziesięcioletnich odtwórców postaci biblijnych (mowa o p. Józefie Mocio, który od ponad 30 lat odgrywa rolę Annasza) – są idealnym dowodem na to, że wiara góry przenosi a wspólne aktywności łączą pokolenia.

Reklama

W rolę Piłata od 28 lat wciela się Jerzy Solski. Podobnym stażem mogą poszczycić się: Jacek Kiełt grający setnika, jego żona Grażyna wcielająca się w rolę Maryi, wieloletni pretorianie: Grzegorz Sielski i Damian Dolik, postaci grające się apostołów, Marcin Mazur w roli Kajfasza czy Andrzej Gierczak występujący jako przywódca uczestników podczas procesu u Piłata. „Niewdzięczną” rolę Judasza oraz Łotra objął, jak w roku poprzednim, Mirosław Łukasiewicz. Drugi rok z rzędu Jezusa zagrał Artur Wilgucki. Postać św. Piotra zagrał wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek. Narratorem Misterium był tradycyjnie Henryk Dryniak. Postacią, która drugi rok z rzędu wcieliła się w "nową" rolę w Misterium – Prokli – żony Piłata była Magdalena Sielska. Widowisko reżyserowała Lucyna Rudawska a podczas Misterium wybrzmiewała muzyka jej nieodżałowanego męża – śp. Henryka Rudawskiego. Za przygotowywanie strojów odpowiadała Elwira Walczyszewska a za nagłośnienie – Centrum Kulturalne. Opiekę organizacyjno-duchową nad grupą misteryjną z ramienia franciszkanów pełnił o. Zbigniew Kubit. 

Reklama

 „Dziękujemy wszystkim odtwórcom ról Misterium Męki Pańskiej, którzy z dobrego serca poświęcili swój czas aby pomóc nam przeżyć najważniejsze chwile z życia i śmierci Jezusa Chrystusa”

– mówił franciszkanin. 

Misterium Męki Pańskiej zostanie wystawione ponownie w najbliższy piątek o g. 12. Szczegóły na plakacie poniżej.

Przeprosiny

Serdecznie przepraszamy pana Jerzego Solskiego za błędne podanie nazwiska aktora wcielającego się od 28 lat w rolę Piłata. 

Redakcja 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/04/2026 10:46
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama