Reklama

Mural dla uczczenia św. Jana Pawła II

Niedziela 18 czerwca była wyjątkowa nie tylko dla społeczności szkolnej w Walawie, ale dla wszystkim mieszkańców tej miejscowości. Tego dnia poświęcono zarówno mural upamiętniający św. Jana Pawła II jak i pamiątkowy kamień nad Sanem.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy akompaniamencie orkiestry dętej z OSP w Walawie. Tuż po niej, zebrani przemaszerowali nad San, by tam, na pamiątkowym kamieniu (zasponsorowanego przez sekretarza gminy Orły Jana Janusza i radnego gminy Zenona Słabickiego) odsłonić tablicę oraz złożyć kwiaty w geście wdzięczności za świętego papieża Polaka, który to w 1958 r. – 20 lat przed objęciem tronu Piotrowego – podczas spływu kajakowego biwakował tu nad Sanem.

Ostatnim już punktem niedzielnego spotkania było przejście pod budynek szkoły, gdzie nastąpiły okolicznościowe przemówienia, przybliżono historię powstania muralu i go poświęcono. Nie zabrakło również „Barki” – ulubionej pieśni Jana Pawła II.

Reklama

–Uroczyste poświęcenie muralu i pamiątkowego kamienia nad Sanem - to moment zwieńczenia działań prowadzonych w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Któż mógł przypuszczać, że październikowa 44. rocznica wyboru Jana Pawła II na papieża i zorganizowana z tej okazji wystawa autorstwa Pana Józefa Rybczyńskiego stanie się inspiracją do podjęcia konkretnych działań, aby upamiętnić okoliczności pobytu ks. bpa Karola Wojtyły w Walawie podczas spływu kajakowego w 1958 r. Myśl ludzka i odruchy serca nabrały rzeczywistych kształtów w postaci pięknego muralu na ścianie szkoły oraz pamiątkowego kamienia nad brzegiem Sanu – przekazuje społeczność walawskiej podstawówki.

Wśród zaproszonych gości można było dojrzeć m.in.: starostę przemyskiego Jana Pączka, wójta gminy Orły Bogusława Słabickiego, przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatę Hawro, sekretarza Jana Janusza, skarbnik Teresę Oczkoś, radnych, poetkę Teresę Parynę, kolekcjonera tematu „Kardynał Karol Wojtyła- Ojciec Św. Jan Paweł II w Metropolii Przemyskiej” Józefa Rybczyńskiego, ofiarodawców pomników św. Jana Pawła II na Kresach i w Polsce – Lucynę i Stanisława Zazulów, żołnierza niezłomnego Izydora Miarę, autorkę muralu Weronikę Nalepę i emerytowanych nauczycieli.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama