Ogłoszono wyniki naboru z RFRD. Dofinansowanie otrzymało aż 9 projektów z powiatu jarosławskiego. Łącznie to przeszło 30 milionów złotych, choć w tym dobrze wyglądającym wyliczeniu jest mały haczyk. Nieco mniej, bo 6 wniosków, uzyskało grant w powiecie lubaczowskim. Na tym tle raczej blado wypada powiat przeworski – pieniądze z funduszu dostanie dostaną tu tylko 3 jednostki samorządowe.
Przeszło 174 mln na realizację 31 powiatowych i 92 gminnych projektów budów i remontów dróg na terenie województwa – to efekt ogłoszenia wyników naboru Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2021.
– Inwestycje w infrastrukturę dynamizują i pobudzają rozwój gospodarczy. Będzie to niezwykle istotne w okresie wychodzenia z pandemii. Cieszę się, że tak ogromne środki trafią na Podkarpacie. Jest to szczególnie ważne dla mniejszych samorządów, które bez wsparcia rządu nie mogły pozwolić sobie na realizację, często kluczowych inwestycji – oceniała przy okazji ogłoszenia listy wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Na kasę z rządowego funduszu załapało się 18 projektów z powiatów: jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego. Najskuteczniejsze okazały się samorządy z terenu powiatu jarosławskiego.
Tą drogą pozyskały nieco ponad 30 mln zł. Wygranym rozdania zdaje się powiat jarosławski. Zgodnie z przewidywaniami dofinansowania otrzymały projekty przebudowy dróg Pruchnik – Kramarzówka – Helusz oraz Kidałowice – Rokietnica. Oba przedsięwzięcia mają kosztować około 35 mln zł, a powiat otrzymał 22 mln dofinasowania.
Warto jednak zaznaczyć, że większość z tych milionów trafi do kasy powiatu dopiero w przyszłych latach. Dofinasowanie, podobnie jak obie inwestycje, rozłożone jest na 3 kolejne lata – w 2021 powiat otrzyma z tego źródła ledwie 500 tys. zł, resztę w latach 2022 i 2023. Podobnie rzecz się ma z dotacją na remont ul. Kraszewskiego.
W sumie jarosławski ratusz uzyskał 3 mln zł, ale w tym roku wypłacona zostanie druga transza środków, a więc kwota nieco niższa – 1 mln zł. Jeśli chodzi o tegoroczne inwestycje, największą będzie przebudowa drogi w Jodłówce (1,6 mln dofinansowania), na trasie Jarosław – Tywonia (1,53 mln dofinansowania).
W powiecie jarosławskim z RFRD dofinasowane zostaną jeszcze: trzyletnia inwestycja w miejscowości Rokietnica, przebudowa drogi wewnętrznej w miejscowości Święte oraz remont drogi gminnej Michałówka – Duńkowice, jak też obejmująca budowę chodnika oraz oświetlenia przebudowa ul. 3 Maja w miejscowości Munina.
W powiecie lubaczowskim największym beneficjantem funduszu zostało starostwo powiatowe. Samorząd tego szczebla zrealizuje z tych środków aż 3 przedsięwzięcia.
Będą to prace przy ul. Nowej i ul. Konopnickiej w Lubaczowie, przebudowa drogi wraz z budową chodników i ścieżki rowerowej na odcinku Stary Dzików – PGR Stary Dzików oraz przebudowa części trasy Cieszanów – Nowe Brusno. Ponadto dofinansowanie otrzymały gminy miejska i wiejska Lubaczów.
Ta pierwsza dokończy prace drogowe na ulicach Monte Cassino i Mały Łążek, ta druga za jedno z najwyższych dofinasowań w powiecie (2,2 mln zł) zbuduje drogę dojazdową i drogi osiedlowe wraz z infrastrukturą w Dąbkowie. Wreszcie z 50-procentowym wkładem z rządowego programu gmina Narol przebuduje drogi w miejscowości Płazów.
W powiecie przeworskim na największe pieniądze z RFRD może liczyć miasto i gmina Kańczuga, która poprawiać będzie infrastrukturę trasy Pantalowice – Siedleczka.
Tylko w tym roku na ten cel pozyska 2 mln zł. Inwestycja otrzymała ponadto dofinansowanie kolejnych etapów i w latach 2022-2023 z RFRD budżet gminy zasili przeszło 4,6 mln zł.
Oprócz Kańczugi granty uzyskały jeszcze gminy Przeworsk i Tryńcza. Ta pierwsza przy blisko 590 tys. zł dofinasowania wyremontuje drogę w miejscowościach Gwizdaj i Studzian. Ta druga z kolei przeprowadzi przebudowę drogi w miejscowości Tryńcza, na którą to inwestycję pozyskała 290 tys. zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.czy przemyski powiat to już nie Podkarpacie ?
Ruszyć trzeba tylek. Z biadolenia i narzekania nie przyjdzie nic. Niestety.
Fundusz drogowy zasilany jest z opłaty paliwowej,rząd rozdaje swoim..może trzeba tankować pozagranicami..
czy przemyski powiat to już nie Podkarpacie ?
Ruszyć trzeba tylek. Z biadolenia i narzekania nie przyjdzie nic. Niestety.
Fundusz drogowy zasilany jest z opłaty paliwowej,rząd rozdaje swoim..może trzeba tankować pozagranicami..