Reklama

Nad Morawskim Łęgiem krążyli dookoła śliwki

04/10/2023 11:18

W niedzielę 24 września plac przy szkole w Morawsku nieopodal Jarosławia zapachniał śliwką i wybrzmiał folklorem. Jubileuszowa, bo już 10. Biesiada nad Morawskim Łęgiem była powrotem do iście tradycyjnych, podkarpackich kulinariów.

Tegorocznym tematem konkursu są potrawy – jak już zaznaczyliśmy –pod hasłem „dookoła śliwki”. Stoiska konkursowe jak co roku urozmaicone przetworami domowymi: konfiturami, sokami, kiszonkami, będącymi elementami kiermaszu produktów z domowej spiżarni zachęcały do spróbowania nie tylko członków komisji konkursowej. A ci nie mieli łatwego zadania.

Końcowo, Justyna Niepokój-Gil – etnograf z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Katarzyna Medelczyk-Szkółka – kulturoznawca z Centrum Kulturalnego w Przemyślu oraz Krzysztof Zieliński – regionalista z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Polska Ekologia, po obejrzeniu i degustacji potraw z 10 zgłoszonych do wydarzenia stoisk postanowili wyróżnić KGW w: Ostrowie k. Radymna za karkówkę pieczoną w kapuście kiszonej, Koniaczowie za żeberka pieczone w kapuście, Boratynie za karkówkę pieczoną w kapuście kiszonej, Jaworniku Polskim za knedle ze śliwkami w orzechowej panierce z sosem śliwkowym, Więckowicach za rogaliki serowe ze śliwką, Dobkowicach za roladę gołąbkową oraz stowarzyszenie „Razem w Przyszłość” w Morawsku za gołąbki z ziemniaków zapiekane w śmietanie.

Reklama

Na najniższym stopniu podium stanęły panie z KGW „Aktywni Razem” w Wietlinie. Srebro nie powędrowało do żadnego ze stowarzyszeń, a na najwyższe wyróżnienie zasłużyli: Stowarzyszenie „Kobiety Razem w Sobiecinie” oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Słonnem.

Serdecznie gratulujemy!

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama