W Rzeszowie niebawem ruszy budowa mieszkań w ramach rządowego programu „Mieszkania Plus”. Władze Przemyśla od miesięcy prowadziły rozmowy z przedstawicielami Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości SA i na tym się sprawa kończyła. Teraz chcą puścić oko w stronę Krajowego Zasobu Nieruchomości. Chcą, ale wygląda na to, że osoby, których nie stać ich na kupno nowego lokum od dewelopera oraz te które nie mają zdolności kredytowej, będą mogły tylko z zazdrością spoglądać na stolicę Podkarpacia.
3 września br. prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podpisał umowę z prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiejem Druzińskim w ramach rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa. Efektem ma być wybudowanie w Rzeszowie 850 mieszkań o średniej powierzchni 52 m kw.
Na tę inwestycję władze Rzeszowa przeznaczyły[paywall] (na rzecz KZN) działkę o powierzchni 20 ha pod zabudowę mieszkaniową. Budowa mieszkań ma zostać zrealizowana w ciągu dwóch lat przez spółkę celową utworzoną przez KZN i miasto. Jak wspomniał rzecznik prasowy UM w Rzeszowie Maciej Chłodnicki, będzie to inwestycja adresowana do osób, które nie mają mieszkania, nie stać ich na kupno nowego od dewelopera, a także nie mają zdolności kredytowej.
Ci, którzy będą chcieli z takich mieszkań skorzystać, zobowiązani są wnieść opłatę założycielską w wysokości 10 procent wartości mieszkania. Po 25 latach będą mogli skorzystać z wakacji czynszowych, czyli radykalnie obniżyć czynsz albo stać się właścicielami tych mieszkań.
W czerwcu 2019 r. zapytaliśmy prezydenta W. Bakuna, czy w Przemyślu powstaną mieszkania w ramach programu „Mieszkanie Plus”? Wówczas nic nie było wiadomo, bo władze miasta wciąż prowadziły rozmowy w tej sprawie. Pod koniec maja ub.r. prezydent Wojciech Bakun poinformował, że nadal prowadzone są negocjacje, a przede wszystkim trwa analizowanie łącznych kosztów, które będzie musiało ponieść miasto w związku z realizacją programu. Bo problem Przemyśla polegał wówczas na tym, że musiał zabezpieczyć wkład własny.
– Już 29 marca tego roku przeprowadziłem telekonferencję z przedstawicielami Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości SA, na czele z dyrektorem inwestycyjnym Krzysztofem Zarębskim. Pomimo zaangażowania obu stron, nadal nie zostały ostatecznie wyjaśnione wszystkie kwestie dotyczące finansowania inwestycji przez gminę Przemyśl – powiedział wówczas W. Bakun.
Program Mieszkanie Plus jest jednym z głównych filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego podstawowym celem jest zwiększenie liczby w miarę tanich mieszkań dostępnych na rynku. Nowe inwestycje są realizowane w ścisłym partnerstwie z samorządami lokalnymi i spółkami Skarbu Państwa, a także inwestorami prywatnymi czy towarzystwami budownictwa społecznego. Są finansowane z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Program ma charakter powszechny, a to oznacza, że jest skierowany do wszystkich grup społecznych. Na liście miast, które zdecydowały się przystąpić do programu, jest Przemyśl. Stało się to za poprzedniej kadencji, kiedy prezydentem był Robert Choma, a nadzór nad programem sprawował jego zastępca Janusz Hamryszczak. Pod budowę wybrano plac przy ulicy Bakończyckiej. Minęło wiele miesięcy, a w temacie nadal cisza.
11 września br. ponowiliśmy pytanie do prezydenta W. Bakuna. Okazuje się, że z negocjacji z PFRN SA prawdopodobnie nic nie wyniknie.
– Owe pytanie należałoby zadać Polskiemu Funduszowi Rozwoju. Jako miasto byliśmy gotowi na tę inwestycję już na początku 2019 roku i w dalszym ciągu wyrażamy chęć uczestniczenia w programie. Jesteśmy właścicielem działki, na której przewidywane było powstanie mieszkań w programie „Mieszkanie Plus” i wielokrotnie w rozmowach z PFRN wyrażaliśmy swoją chęć i gotowość do przekazania jej na cele mieszkaniowe. Widzimy jednak, że w wielu miejscach w Polsce PFRN wycofuje się ze swoich planów. Być może jest to spowodowane zapowiadanymi zmianami w ustawach o budownictwie komunalnym i czynszowym, które mają wejść w życie w najbliższym czasie. Musimy poczekać na wejście nowych przepisów w życie i w przypadku rezygnacji lub dalszego przedłużania decyzji o inwestycji przez PFRN przystąpimy do programu z innym podmiotem. Jesteśmy już po rozmowach między innymi z Krajowym Zasobem Nieruchomości i przedstawione rozwiązania wydają się być dużo korzystniejsze dla przyszłych lokatorów niż program „Mieszkanie Plus” – wyjaśnił prezydent Przemyśla.
Prawdą jest, że rozmawiać i negocjować można długo. To nic nie kosztuje. Problem w tym, że jeśli nic się w tej materii nie zmieni, mieszkania w ramach programu w Przemyślu po prostu nie powstaną.
MG
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Po co budować nowe bloki, jak tyle pustych mieszkań stoi w Przemyślu. Jak młodego nie stać kupić mieszkania w kamienicy czy w bloku to tym bardziej nie kupi w nowym budownictwie. Lepiej uruchomić strefę ekonomiczną i stworzyć miejsca pracy, żeby ludzie wchodzący w dorosłość nie uciekali z miasta.
Przecież to miały być mieszkania czynszowe, dla ludzi o niskich dochodach. Nie ma takich w Przemyślu? Bo w bogatym i rozwijającym się Rzeszowie jak widać są. Wejdź na "ogłoszenia Przemyśl " i zobacz ile kosztuje wynajęcie choćby kawalerki w naszym mieście. Co do pracy masz rację,młodym ludziom potrzebna jest praca jak rybie woda.Niestety nie widać żadnych szans, wszędzie ograniczają zatrudnienie,rośnie bezrobocie. W tych warunkach przy takiej gospodarce ludzie nie mają szansy na normalne życie. Jak się idzie przez miasto to rozpacz ogarnia.
PISDA, jak prom i samochody elektryczne i miliard na dworcu w przemyślu. a były szef parlamentu, nie znając ni chuja języka zostaje szefem komisji spraw zagranicznych sejmu SKANDAL? NIE TO ŻENADA. DLA PROMOCJI TUMANÓW.
Przecież nici z całego wolnego i królewskiego Przemyśla a więc jakie zaskoczenie. Ta mieścina upadła, zaniedbana, brudna, bez przemysłu, tym samym szansy na niewielki nawet rozwój, bez młodych, wyższych uczelni, z odrapane z tynku całe połacie dziesiątek kamienic i domów, dziesiątki, może już setki opustoszałych lokali mieszkalnych i handlowych, pustynia sportowa i intelektualna a więc trudno się dziwić że kolejne plany i to ambitne spaliły jak niemal zawsze i wszystko w Przemyślu na panewce. Nie wiem i nie rozumiem na co czekają, może na dojenie, Pilch, Rząsa, Kuchciński, ta wicewojewodzina, przecież pani poseł z Jarosławia Szmidt Rodziewicz załatwiła i ściągnęła do swojego 40 tysięcznego miasta miliony złotych a w Przemyślu potrafią się tylko żreć. Aż się nie chce pisać ale jacy wyborcy tacy przedstawiele, jaki pan taki kram. A o tym kolejnym "sukcesie" było z góry wiadomo że będzie kolejna lipa, jak to w Przemyślu.
Bzdura. Na mieszkanie się pracuje, a nie dostaje. Jeśli kogoś nie stać, to wynajem. Ja zbierałem na swoje 10 lat. Ciężka praca i wyrzeczenia.
W Krakowie ze wszystkimi opłatami wynajmuję kawalerkę za 1600zł mies. Czy w Przemyślu jest aż tak źle?
Dodam, że mam 21m2 i jest to na obrzeżach miasta, a średni koszt m2 na rynku pierwotnym w przypadku zakupu nowego mieszkania to 10.5 tys zł.
http://www.ogloszenia.przemysl.pl/624697 W żaden sposób nie można porównywać Krakowa do Przemyśla. Obecnie ceny wynajmu spadły, dużo mieszkań stoi pustych, Ceny wynajmu kawalerki wahają się w przedziale od 500 do 1000zł plus czynsz plus media. Płace z wyjątkiem mundurówki oscylują najczęściej przy najniższej krajowej Płacę w wysokości średniej krajowej w Przemyślu mają krezusi.
http://www.ogloszenia.przemysl.pl/624697.
In case you have never experienced the joy of Noida escort services, then you're definitely missing the best aspect of your daily life, because these aren't just ordinary day to day women, that you meet daily. They're goddesses that understand how to make someone feel like a person again. https://www.ritikanoidaescorts.in
Bo w Przemyślu nie którym nie jest na rękę żeby powstały takie mieszkaniania..... Bo w tedy mieszkaniania w nowo wybudowanych przez infores bloków nie miał by kto wynajmować!! Nikt o tym nie mówi głośno mieszkania są wykupowane w ilości kilku i zaraz ogłoszenie leci że do wynajęcia.....
Po co budować nowe bloki, jak tyle pustych mieszkań stoi w Przemyślu. Jak młodego nie stać kupić mieszkania w kamienicy czy w bloku to tym bardziej nie kupi w nowym budownictwie. Lepiej uruchomić strefę ekonomiczną i stworzyć miejsca pracy, żeby ludzie wchodzący w dorosłość nie uciekali z miasta.
Przecież to miały być mieszkania czynszowe, dla ludzi o niskich dochodach. Nie ma takich w Przemyślu? Bo w bogatym i rozwijającym się Rzeszowie jak widać są. Wejdź na "ogłoszenia Przemyśl " i zobacz ile kosztuje wynajęcie choćby kawalerki w naszym mieście. Co do pracy masz rację,młodym ludziom potrzebna jest praca jak rybie woda.Niestety nie widać żadnych szans, wszędzie ograniczają zatrudnienie,rośnie bezrobocie. W tych warunkach przy takiej gospodarce ludzie nie mają szansy na normalne życie. Jak się idzie przez miasto to rozpacz ogarnia.
PISDA, jak prom i samochody elektryczne i miliard na dworcu w przemyślu. a były szef parlamentu, nie znając ni chuja języka zostaje szefem komisji spraw zagranicznych sejmu SKANDAL? NIE TO ŻENADA. DLA PROMOCJI TUMANÓW.