Reklama

„Nie” dla budżetu obywatelskiego w Jarosławiu

07/05/2023 15:42

W związku z niepewną sytuacją finansową władze miasta postanowiły tymczasowo zawiesić Jarosławski Budżet Obywatelski. Podczas kwietniowej sesji rady miasta radni uchylili uchwałę w sprawie budżetu partypacyjnego, co oznacza, że został on zlikwidowany. W tym roku mieszkańcy nie będą mogli zgłaszać swoich propozycji zadań do realizacji na przyszły rok.

Jarosław należy do samorządów lokalnych, gdzie od 9 lat realizowany jest budżet partypacyjny. Sami mieszkańcy zgłaszają do niego projekty, potem odbywa się nad nimi głosowanie i zadania z największym poparciem zostają zrealizowane.

Początkowo na inicjatywy mieszkańców przeznaczanych było 600 tys. zł rocznie, następnie kwota ta wzrosła do 1 mln zł. Mieszkańcy bardzo chętnie[paywall] decydowali o podziale części miejskich pieniędzy. Świadczy o tych chociażby liczba przedkładanych projektów.

W 2022 r. jarosławianie zgłosili aż 63 zadania (3 nie zostały dopuszczone do głosowania), z czego wyłoniono 35 zwycięskich projektów. W ten oto sposób na terenie miasta powstało wiele miejsc wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu, wyremontowano kilka mniejszych ulic i obiektów, wyposażono w nowoczesne pomoce dydaktyczne, sale przedszkolne i pracownie szkolne w większości placówek, a także zorganizowano liczne wydarzenia na rzecz integracji społeczności lokalnej, przedsięwzięcia prozdrowotne i akcje proekologiczne. Wnioskodawcy mieli naprawdę wiele możliwości.

Budżet obywatelski miał być realizowany również w tym roku. Niestety pogarszająca się z każdym miesiącem sytuacja finansowa samorządu sprawiła, że poszukiwane są oszczędności. Postanowiono więc rezygnować z ogłoszenia jego kolejnej edycji.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że uchylenie uchwały o Jarosławskim Budżecie Obywatelskim jest planowane tylko na rok, a formuła uchylenia jest rozwiązaniem wymuszonym wyłącznie przez przepisy prawa, ponieważ Rada Miasta Jarosławia nie posiada uprawnień do zawieszenia uchwały.

Reklama

Przyjęcie przez radnych (7 głosów „za”, 4 głosy „przeciw”, 4 głosy „wstrzymujące”) proponowanego rozwiązania oznacza, że w tym roku zostaną realizowane projekty wyłonione w czasie edycji ogłoszonej w 2022 r., natomiast nie będzie ogłoszenia nowego naboru, a tym samym – i na tym polega oszczędność dla budżetu miasta – nie będzie projektów do realizacji w 2024 r.

Dla ponownego uruchomienia budżetu partypacyjnego, po rocznej przerwie, niezbędne będzie przyjęcie przez radnych stosownej uchwały. Aby ruszyła następna edycja, musi się to stać do końca marca przyszłego roku.


MD
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama