Reklama

Niezwykły dar trafił pod skrzydła GOK. To cenna rodzinna pamiątka


Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim wzbogacił się niedawno o zabytkowy fortepian marki Diederichs Freres z 1896 roku, pochodzący z jednej z najstarszych i najbardziej uznanych fabryk fortepianów w Sankt Petersburgu. Instrument przez ponad 100 lat był w posiadaniu rodziny Barczewskich. Teraz zyska nowe życie.


Zabytkowy instrument został przekazany placówce w formie darowizny przez mieszkającego na Śląsku Krzysztofa Barczewskiego. Jak zapowiada dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury z siedzibą w Jaworniku Polskim Jan Solarz, posłuży on do organizacji koncertów fortepianowych i kameralnych w sali balowej Zespołu Pałacowo-Parkowego w Hadlach Szklarskich, wzbogacając tym samym życie artystyczne gminy. Szczęśliwy splot zdarzeń oraz pomoc w realizacji inicjatywy pianistki Wioletty Fludy-Tkaczyk sprawił, że darczyńca zdecydował, aby cenna rodzinna pamiątka trafiła właśnie w posiadanie GOK.

– Nie poznaliśmy się osobiście, ale mam nadzieję, że darczyńca da się zaprosić na jeden z planowanych koncertów – mówi J. Solarz.

Reklama

Fortepian z 1896 roku powstał w najstarszej rosyjskiej fabryce fortepianów w Sankt Petersburgu, prowadzonej przez rodzinę Diederichs – Niemców, którzy wyemigrowali do Rosji. Został wyprodukowany na wzór fortepianów austriackich. To instrument znanej i cenionej marki. W posiadaniu rodziny Barczewskich był od ponad 100 lat, grał na nim ojciec pana Krzysztofa.

– Stał nieużywany, bo rodzice darczyńcy już odeszli, dlatego wspaniale się złożyło, że trafił właśnie do nas. Zamierzamy dobrze spożytkować ten cenny nabytek i już rozpoczęliśmy starania w kierunku organizacji koncertów. Chcemy zapraszać do Zespołu Pałacowo-Parkowego uznanych instrumentalistów.  Na razie szukamy źródeł dofinansowania, które pozwolą zrealizować nam te zamierzenia. Jak tylko będziemy mieli dopięte terminy koncertu, fortepian zostanie[paywall] odpowiednio przygotowany i nastrojony. Liczymy, że uda się to jeszcze w tym roku, a jeśli nie, zabezpieczymy w budżecie fundusze na kolejny – zapowiada dyrektor GOK w Jaworniku Polskim.

Reklama

Mieszkańcy zaliczający się do grupy miłośników muzyki klasycznej na koncerty z udziałem nowego instrumentu będą musieli zatem chwilkę poczekać. – W przeciągu ostatniego roku były ich dwa – koncert operetkowy i akordeonowy. Części społeczeństwa brakuje tego typu oferty, dlatego chcemy ożywić majątek szlachecki w Hadlach Szklarskich. Już teraz organizujemy ciekawe spotkania czy wykłady otwarte dla różnych grup, choćby niedawne seminarium poświęcone jednej z najcenniejszych technik ludowego dziedzictwa – drzeworytowi płazowskiemu.

Na koniec J. Solarz dodał, że życzeniem darczyńcy jest, by na instrumencie znalazła się adnotacja, że stanowi dar rodziny Barczewskich, a także to, aby żył i był wykorzystywany w słusznym celu.

Reklama

– W korespondencji przekazał mi, że cieszy się, że fortepian znalazł tak dobry nowy dom, bo dla niego jest on sentymentalną pamiątką – podsumował.

A zatem pozostaje czekać na pierwsze wydarzenia planowane z jego udziałem.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 13/10/2025 16:18
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama