Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim wzbogacił się niedawno o zabytkowy fortepian marki Diederichs Freres z 1896 roku, pochodzący z jednej z najstarszych i najbardziej uznanych fabryk fortepianów w Sankt Petersburgu. Instrument przez ponad 100 lat był w posiadaniu rodziny Barczewskich. Teraz zyska nowe życie.
Zabytkowy instrument został przekazany placówce w formie darowizny przez mieszkającego na Śląsku Krzysztofa Barczewskiego. Jak zapowiada dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury z siedzibą w Jaworniku Polskim Jan Solarz, posłuży on do organizacji koncertów fortepianowych i kameralnych w sali balowej Zespołu Pałacowo-Parkowego w Hadlach Szklarskich, wzbogacając tym samym życie artystyczne gminy. Szczęśliwy splot zdarzeń oraz pomoc w realizacji inicjatywy pianistki Wioletty Fludy-Tkaczyk sprawił, że darczyńca zdecydował, aby cenna rodzinna pamiątka trafiła właśnie w posiadanie GOK.
– Nie poznaliśmy się osobiście, ale mam nadzieję, że darczyńca da się zaprosić na jeden z planowanych koncertów – mówi J. Solarz.
Reklama
Fortepian z 1896 roku powstał w najstarszej rosyjskiej fabryce fortepianów w Sankt Petersburgu, prowadzonej przez rodzinę Diederichs – Niemców, którzy wyemigrowali do Rosji. Został wyprodukowany na wzór fortepianów austriackich. To instrument znanej i cenionej marki. W posiadaniu rodziny Barczewskich był od ponad 100 lat, grał na nim ojciec pana Krzysztofa.
– Stał nieużywany, bo rodzice darczyńcy już odeszli, dlatego wspaniale się złożyło, że trafił właśnie do nas. Zamierzamy dobrze spożytkować ten cenny nabytek i już rozpoczęliśmy starania w kierunku organizacji koncertów. Chcemy zapraszać do Zespołu Pałacowo-Parkowego uznanych instrumentalistów. Na razie szukamy źródeł dofinansowania, które pozwolą zrealizować nam te zamierzenia. Jak tylko będziemy mieli dopięte terminy koncertu, fortepian zostanie[paywall] odpowiednio przygotowany i nastrojony. Liczymy, że uda się to jeszcze w tym roku, a jeśli nie, zabezpieczymy w budżecie fundusze na kolejny – zapowiada dyrektor GOK w Jaworniku Polskim.
Reklama
Mieszkańcy zaliczający się do grupy miłośników muzyki klasycznej na koncerty z udziałem nowego instrumentu będą musieli zatem chwilkę poczekać. – W przeciągu ostatniego roku były ich dwa – koncert operetkowy i akordeonowy. Części społeczeństwa brakuje tego typu oferty, dlatego chcemy ożywić majątek szlachecki w Hadlach Szklarskich. Już teraz organizujemy ciekawe spotkania czy wykłady otwarte dla różnych grup, choćby niedawne seminarium poświęcone jednej z najcenniejszych technik ludowego dziedzictwa – drzeworytowi płazowskiemu.
Na koniec J. Solarz dodał, że życzeniem darczyńcy jest, by na instrumencie znalazła się adnotacja, że stanowi dar rodziny Barczewskich, a także to, aby żył i był wykorzystywany w słusznym celu.
– W korespondencji przekazał mi, że cieszy się, że fortepian znalazł tak dobry nowy dom, bo dla niego jest on sentymentalną pamiątką – podsumował.
A zatem pozostaje czekać na pierwsze wydarzenia planowane z jego udziałem.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze