Ponad 4,5 miliona złotych kosztowała adaptacja dawnego budynku Urzędu Miejskiego w Przemyślu przy ulicy Ratuszowej 10a. Jego nowe przeznaczenie to Przemyski Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacji.
Prace adaptacyjne, przebudowa i dostosowanie budynku do funkcji Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji rozpoczęły się w październiku 2018 roku. Projekt przebudowy i modernizacji zakładał przede wszystkim wykorzystanie solidnej żelbetowej konstrukcji szkieletowej obiektu bez jej naruszania, co dawało swobodę w[paywall] projektowaniu zarówno przestrzeni wewnętrznych, jak i nowej elewacji.
Ta po modernizacji została podzielona na 4 pionowe, pozornie różne stylistycznie części, stanowiące jednak spójną kompozycję. Wiszący przeszklony narożnik budynku oraz fragment betonowej fasady obsadzonej winobluszczem nawiązują do zlokalizowanego po sąsiedzku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, dotychczas odosobnionego w swojej formie na tle zabytkowych kamieniczek.
– Tym sposobem i ten budzący kontrowersje budynek uzyskał swój kontekst i sprzymierzeńca – przekonują urzędnicy magistratu.
– Następnie elewacja przechodzi we fragment najmniej odbiegający od swojego pierwowzoru z zachowanym podziałem okien oraz odtworzeniem pionowych, miedzianych żyletek. Trzecia część to lokalizacja głównego wejścia do budynku, zaprojektowana w całości jako nachylona, przeszklona ściana. Jest ona również neutralnym odcięciem od kolejnej, czwartej części budynku, sąsiadującej bezpośrednio z zabytkową kamienicą. Bramę wjazdową ozdobiono ornamentyką z metaloplastyki – wyliczają.
W przestrzeni wewnętrznej zaprojektowano duży przeszklony hol, wykonano nową klatkę schodową wraz z przeszkloną windą. Poszerzone zostały korytarze i powiększone pomieszczenia biurowe. Każda kondygnacja wyposażona została w węzły sanitarne oraz przestronne pomieszczenia socjalne. W budynku jest również duża sala konferencyjna z zapleczem. Na parterze umiejscowiono 3 niezależne lokale usługowe z wejściami bezpośrednio z ulicy. Obiekt w całości dostępny jest dla osób niepełnosprawnych.
Jak wyjaśniają urzędnicy, zadania Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji to wspieranie innowacyjności, promowanie oraz rozwój przedsiębiorczości mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Przemyśl, powiatu przemyskiego oraz województwa podkarpackiego, w szczególności poprzez udostępnienie powierzchni i zaplecza biurowego wraz z wyposażeniem dla nowo utworzonych i istniejących przedsiębiorstw.
Ponadto celem inkubatora jest pomoc merytoryczna w zarządzaniu firmą poprzez realizację usług doradczych, szkoleń, warsztatów tematycznych, konferencji, seminariów, forum, ułatwienie dostępu do kadry naukowej, zachęcanie do nawiązywania współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, przedstawicielami nauki i biznesu, współpraca z organizacjami pracodawców, wyższymi uczelniami itp.
– Ciekawostką jest to, że poza osobami, które – mamy nadzieję – z powodzeniem będą tutaj rozwijać swoje biznesowe pomysły, w budynku znajdą swoje „lokum” także … jerzyki, czyli ptaki wędrowne, które upodobały sobie miasta – informują urzędnicy.
– Zamieszkiwały fasadę starego budynku do sierpnia 2019 roku i dopiero kiedy stwierdzono ich brak, ta zewnętrzna część budynku została przebudowana. Teraz na jerzyki, które przylecą wiosną w okolice Starego Miasta, czeka 12 drewnianych budek lęgowych, do których będą mogły się wprowadzić – kończą.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A ta donica z czasów PRL na trawniku, na tle inkubatora to symbol czego? Pustej miski czy betonu? A może tęsknoty za PRL?
Przecież to kolejne pieniądze wyrzucone w błoto, podobnie jak ta gnijąca na zniesieniu czy zjezdzie buda-bunkier niegdyś sztandarowa inwestycja i pomysł Chomy. Zresztą w tym Przemyślu takich " przemyślanych" i udanych "inwestycji" było więcej ale kto się tym przejmuje, pecunia wyrzucona w błoto, to wyrzucona pieniądze ich, państwowe, nie ma problemu. To samo będzie z tym przerobionym za miliony budynkiem, zresztą przeznaczonym do wyburzenia, przecież w Przemyślu nie ma i nie będzie żadnego biznesu, tu nie ma atmosfery do inwestowania, chęci, zainteresowania kolejnych merów miasta, tych rajców, naprawdę w dobie znaczącego zmniejszenia unijnej manny i koronywirusa Przemyśl upadnie na samo dno ekonomiczno-gospodarcze, bo upadek mieściny trwa od lat a obecnie jedynie apogeum. Ale na koniec zawsze mantra, jacy wyborcy taka "wadza", jaki pan taki kram.
Zluzuj majty bo Ci krew do mózgu nie dopływa.PS: Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki. Jedzą między innymi komary.
Obserwator, ty ciągle zrzędzisz...A potem pewnie napiszesz, że masz do tego prawo, że jak nie chcę to nie muszę czytać i rzucisz parę inwektyw w moją stronę.
W Przemyślu niedługo zostaną starcy , chorzy no i adminisyracja.
Zawsze obrzydzał mnie ten budynek gdy tamtędy przechodziłem, teraz wygląda całkiem fajnie...
a co na to Tadeusz bo nie zdazył jeszcze napisac swoje komunistyczne wypociny,Moze ma "korone".No to bedzie juz jednego mniej matoła
A ta donica z czasów PRL na trawniku, na tle inkubatora to symbol czego? Pustej miski czy betonu? A może tęsknoty za PRL?
Przecież to kolejne pieniądze wyrzucone w błoto, podobnie jak ta gnijąca na zniesieniu czy zjezdzie buda-bunkier niegdyś sztandarowa inwestycja i pomysł Chomy. Zresztą w tym Przemyślu takich " przemyślanych" i udanych "inwestycji" było więcej ale kto się tym przejmuje, pecunia wyrzucona w błoto, to wyrzucona pieniądze ich, państwowe, nie ma problemu. To samo będzie z tym przerobionym za miliony budynkiem, zresztą przeznaczonym do wyburzenia, przecież w Przemyślu nie ma i nie będzie żadnego biznesu, tu nie ma atmosfery do inwestowania, chęci, zainteresowania kolejnych merów miasta, tych rajców, naprawdę w dobie znaczącego zmniejszenia unijnej manny i koronywirusa Przemyśl upadnie na samo dno ekonomiczno-gospodarcze, bo upadek mieściny trwa od lat a obecnie jedynie apogeum. Ale na koniec zawsze mantra, jacy wyborcy taka "wadza", jaki pan taki kram.
Zluzuj majty bo Ci krew do mózgu nie dopływa.PS: Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki. Jedzą między innymi komary.