Reklama

Nowa przestrzeń dla biznesu i... jerzyków

21/03/2020 17:45

Ponad 4,5 miliona złotych kosztowała adaptacja dawnego budynku Urzędu Miejskiego w Przemyślu przy ulicy Ratuszowej 10a. Jego nowe przeznaczenie to Przemyski Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacji.

Prace adaptacyjne, przebudowa i dostosowanie budynku do funkcji Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji rozpoczęły się w październiku 2018 roku. Projekt przebudowy i modernizacji zakładał przede wszystkim wykorzystanie solidnej żelbetowej konstrukcji szkieletowej obiektu bez jej naruszania, co dawało swobodę w[paywall] projektowaniu zarówno przestrzeni wewnętrznych, jak i nowej elewacji.

Ta po modernizacji została podzielona na 4 pionowe, pozornie różne stylistycznie części, stanowiące jednak spójną kompozycję. Wiszący przeszklony narożnik budynku oraz fragment betonowej fasady obsadzonej winobluszczem nawiązują do zlokalizowanego po sąsiedzku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, dotychczas odosobnionego w swojej formie na tle zabytkowych kamieniczek.

– Tym sposobem i ten budzący kontrowersje budynek uzyskał swój kontekst i sprzymierzeńca – przekonują urzędnicy magistratu.

– Następnie elewacja przechodzi we fragment najmniej odbiegający od swojego pierwowzoru z zachowanym podziałem okien oraz odtworzeniem pionowych, miedzianych żyletek. Trzecia część to lokalizacja głównego wejścia do budynku, zaprojektowana w całości jako nachylona, przeszklona ściana. Jest ona również neutralnym odcięciem od kolejnej, czwartej części budynku, sąsiadującej bezpośrednio z zabytkową kamienicą. Bramę wjazdową ozdobiono ornamentyką z metaloplastyki – wyliczają.

Reklama

W przestrzeni wewnętrznej zaprojektowano duży przeszklony hol, wykonano nową klatkę schodową wraz z przeszkloną windą. Poszerzone zostały korytarze i powiększone pomieszczenia biurowe. Każda kondygnacja wyposażona została w węzły sanitarne oraz przestronne pomieszczenia socjalne. W budynku jest również duża sala konferencyjna z zapleczem. Na parterze umiejscowiono 3 niezależne lokale usługowe z wejściami bezpośrednio z ulicy. Obiekt w całości dostępny jest dla osób niepełnosprawnych.

12 budek lęgowych

Jak wyjaśniają urzędnicy, zadania Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji to wspieranie innowacyjności, promowanie oraz rozwój przedsiębiorczości mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Przemyśl, powiatu przemyskiego oraz województwa podkarpackiego, w szczególności poprzez udostępnienie powierzchni i zaplecza biurowego wraz z wyposażeniem dla nowo utworzonych i istniejących przedsiębiorstw.

Ponadto celem inkubatora jest pomoc merytoryczna w zarządzaniu firmą poprzez realizację usług doradczych, szkoleń, warsztatów tematycznych, konferencji, seminariów, forum, ułatwienie dostępu do kadry naukowej, zachęcanie do nawiązywania współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, przedstawicielami nauki i biznesu, współpraca z organizacjami pracodawców, wyższymi uczelniami itp.

Reklama

– Ciekawostką jest to, że poza osobami, które – mamy nadzieję – z powodzeniem będą tutaj rozwijać swoje biznesowe pomysły, w budynku znajdą swoje „lokum” także … jerzyki, czyli ptaki wędrowne, które upodobały sobie miasta – informują urzędnicy.

– Zamieszkiwały fasadę starego budynku do sierpnia 2019 roku i dopiero kiedy stwierdzono ich brak, ta zewnętrzna część budynku została przebudowana. Teraz na jerzyki, które przylecą wiosną w okolice Starego Miasta, czeka 12 drewnianych budek lęgowych, do których będą mogły się wprowadzić – kończą.


owa
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Oj tam - niezalogowany 2020-03-21 19:58:10

    A ta donica z czasów PRL na trawniku, na tle inkubatora to symbol czego? Pustej miski czy betonu? A może tęsknoty za PRL?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Zawiedziony przemyski obserwat - niezalogowany 2020-03-21 20:24:49

    Przecież to kolejne pieniądze wyrzucone w błoto, podobnie jak ta gnijąca na zniesieniu czy zjezdzie buda-bunkier niegdyś sztandarowa inwestycja i pomysł Chomy. Zresztą w tym Przemyślu takich " przemyślanych" i udanych "inwestycji" było więcej ale kto się tym przejmuje,  pecunia wyrzucona w błoto, to wyrzucona pieniądze ich, państwowe, nie ma problemu. To samo będzie z tym przerobionym za miliony budynkiem, zresztą przeznaczonym do wyburzenia, przecież w Przemyślu nie ma i nie będzie żadnego biznesu, tu nie ma atmosfery do inwestowania, chęci, zainteresowania kolejnych merów miasta, tych rajców, naprawdę w dobie  znaczącego zmniejszenia unijnej manny i koronywirusa Przemyśl upadnie na samo dno ekonomiczno-gospodarcze, bo upadek mieściny trwa od lat a obecnie jedynie apogeum. Ale na koniec zawsze mantra, jacy wyborcy taka "wadza", jaki pan taki kram. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Pan Marek - niezalogowany 2020-03-21 22:30:16

    Zluzuj majty bo Ci krew do mózgu nie dopływa.PS: Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki. Jedzą między innymi komary.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama