Reklama

Nowy most na Sanie już na horyzoncie

29/07/2022 07:57

Jeszcze w tym roku zostanie “wbita pierwsza łopata” na budowie nowego mostu na rzece San, którego realizacja planowana jest od lat. 19 lipca na konferencji prasowej w biurze poselskim Anny Schmidt, ogłoszono, że rozpoczęła się procedura przetargowa, mająca wyłonić wykonawcę ogromnej inwestycji. Na spotkaniu poza wiceminister A. Schmidt, była obecna Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki oraz marszałek województwa, Władysław Ortyl.

Temat mostu na Sanie nigdy nie był wydumaną potrzebą, a właściwie koniecznością, bez której przeprawa przez rzekę to często wielokilometrowe zatory drogowe, często wielogodzinne, które uniemożliwiają właściwie funkcjonowanie mieszkańców „zza rzeki”. Nowy most ma być zlokalizowany pomiędzy węzłem drogowym  "Jarosław-Munina" na drodze nr 94, a miejscowością Sobiecin. Będzie przecinać obszar Natura 2000 "Rzeka San", przebiegać przez tereny zalewowe i nieużytki rolne.

Zaczęło się w 2018

Wiceminister rodziny i polityki społecznej, poseł RP Anna Schmidt ogłosiła, że inwestycja wkracza w najważniejszy etap: – Pamiętamy, uchwałą Rady Ministrów, w lipcu 2018 roku, została podjęta decyzja o uruchomieniu programu Mosty dla Regionów. Byliśmy pierwsi, jako samorząd województwa, przygotowani do tej inwestycji. Decyzją premiera[paywall] Mateusza Morawieckiego zadanie „Jarosław. Budowa mostu na Sanie wraz z drogami dojazdowymi w ciągu drogi wojewódzkiej” zostało wpisane jako pierwsze do programu.

Reklama

Do marca 2019 marszałek złożył wniosek o uruchomienie środków do realizacji inwestycji. Przez dwa lata trwało przygotowanie dokumentacji. Następnie został wyłoniony wykonawca projektu. Dzięki życzliwości pani wojewody procedura ta zakończyła się wydaniem decyzji w ramach specustawy o możliwości rozpoczęcia budowy. 2 czerwca ministerstwo infrastruktury wydało pozwolenie na uruchomienie środków. Natychmiast marszałek województwa podjął procedury ogłoszenia przetargu.

Dla wszystkich, którzy poruszają się po zakorkowanym mieście, to jest ten długo wyczekiwany moment, gdy właściwie rozpoczynamy budowę mostu– opisuje cały dotychczasowy proces. Nie można nie wspomnieć, że A. Schmidt jako rodowita jarosławianka, zawsze pamięta o swojej małej ojczyźnie, a sam temat mostu na Sanie to w oczach jarosławian,  jej zasługa i sukces.

Reklama

Pierwszy przejazd w 2025?

Marszałek województwa Władysław Ortyl przekazał, że przetarg cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród potencjalnych wykonawców: “- Nie ma żadnych przeszkód, by ta inwestycja została zrealizowana. Do 10 sierpnia zostaną otwarte koperty ofertowe. Jest dużo pytań, dużo szczegółów, które musimy wyjaśnić. Myślę, że spotkamy się pod koniec roku i wbijemy tę symboliczną łopatę. Przekażemy plac budowy i będzie można realizować inwestycję”. Jeśli po drodze nie pojawią się żadne nieprzewidziane problemy, można liczyć na to, że pierwszą przeprawę przez most można planować na 2025 rok.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, przekazała, że w ramach programu  Mosty dla Regionu na Podkarpaciu będą realizowane trzy projekty- wszystkie na rzece San, w Sanoku, Stalowej Woli i właśnie w Jarosławiu. Podkreśliła, że potrzeby komunikacyjne są ogromne, podobnie jak środki potrzebne na realizację inwestycji. Samo przygotowanie dokumentacji to koszty osiągające niemal 2 miliony złotych. Całe zaangażowanie kapitałowe opiewa na niebagatelne 196 milionów,  z czego dotacja z budżetu państwa to 156 miliony złotych. 

Reklama

Jak zaznaczyła poseł Anna Schmidt, wartość całej inwestycji od pierwszych kroków poczynionych w kierunku jej realizacji, wzrosła o około 80 milionów złotych. Chciała także uspokoić niecierpliwych mieszkańców, którzy wyczekiwali początku prac. Tłumaczyła, że ostatnie kilkanaście miesięcy to czas na formalności i prace nad szeroko pojętą dokumentacją. ”- Kiedy rozpoczyna się etap wyłonienia wykonawcy w procedurze przetargowej, to można mówić już o uruchomieniu inwestycji. To kwestia tygodni, że wykonawca zostanie wyłoniony i nastąpi moment wbicia łopaty – wyjaśniła wiceminister A. Schmidt z niekłamaną dumą i satysfakcją.


MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama