Reklama

O zdrowiu najmłodszych i rehabilitacji przy pomocy gier

Wybitni przedstawiciele ośrodków medycznych z Lublina, Rzeszowa i Katowic oraz Ukrainy i Niemiec wzięli udział w 9. już konferencji medycznej, zorganizowanej w Przemyślu przez Fundację ”jerzyk”. Tym razem spotkanie poświęcone było zdrowiu dzieci i młodzieży.

Temat dysfunkcji nabytych i chorób wrodzonych u dzieci i młodzieży przybliżony został uczestnikom wydarzenia w sześciu blokach tematycznych, w których prelegenci dzielili się szeroką wiedzą merytoryczną i doświadczeniami wynikającymi z wieloletniej praktyki. Pierwszy z nich poświęcony był hemofilii.

O tej genetycznej chorobie krwi i wynikających z niej[paywall] ograniczeniach mówiła dr n. med. Joanna Zawitkowska z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, podkreślając jednocześnie, że trwają obecnie badania nad najnowszymi lekami, które mają zrewolucjonizować leczenie hemofilii.

Kolejnym poruszonym tematem były innowacyjne technologie w rehabilitacji pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym, o których opowiadały dr Nataliya Hrabarchuk z Centrum Rehabilitacji „Elita” we Lwowie oraz dr n. med. Halyna Luń – zastępca dyrektora ds. naukowych Międzynarodowej Kliniki Rehabilitacji Kozyavkin w Truskawcu. W swojej pracy z małymi pacjentami wykorzystują one rehabilitacyjne gry komputerowe, usprawniające aparat ruchu. Łącząc ćwiczenia fizjoterapeutyczne z grami komputerowymi, stwarzają dogodne warunki do rozwoju motorycznego i pracy nad zmysłem równowagi.

Ciekawym zagadnieniem było poruszone przez cenionego przemyskiego pediatrę i specjalistę chorób płuc – lek. med. Wiesława Morawskiego – rzadko występujące schorzenie wieku dziecięcego, jakim jest choroba śródmiąższowa płuc. W swojej prelekcji omówił on jeden z przypadków, z którym miał do czynienia oraz trudności w zdiagnozowaniu schorzenia, a także przytoczył badania kliniczne pomocne w postawieniu ostatecznego rozpoznania, wykonane pod kierownictwem dr hab. n. med. Katarzyny Krenke – specjalistki pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej, pulmonologii oraz chorób płuc dzieci.

Reklama

Smutek u dzieci: nie lekceważ!

Ważkim problemem w dzisiejszych czasach jest depresja, która dotyka także dzieci i młodzież. O chorobie w kontekście najmłodszych mówiła dr n. med. Joanna Hyrnik ze Śląskiego Centrum Psychoterapii Nerwic w Katowicach. Wykład zawierał wskazówki, na jakie zachowania u dzieci należy zwracać szczególną uwagę, kiedy reagować i w jaki sposób interweniować. Była też mowa o samookaleczeniach i samobójstwach wśród dzieci i młodzieży, których liczba niestety wzrasta.

O coraz częściej rozpoznawanym u dzieci i młodzieży autyzmie mówił z kolei dr n. med. Dariusz Mazurkiewicz z Kliniki Psychiatrii Ogólnej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1w Rzeszowie, zwracając uwagę na fakt, że dostępne są narzędzia przesiewowe, które mogą być wykorzystane także przez rodziców, podejrzewających u swojego dziecka cechy autyzmu.

Reklama

Uzupełnienie i uatrakcyjnienie konferencji stanowił wykład gościa z Niemiec – prof. nadzw. Sibylle Wiedemann-Kirchhaslach – trenerki kinezjologii komunikacyjnej, pracującej z pacjentami niepełnosprawnymi umysłowo, z porażeniem mózgowym czy cierpiącymi na choroby onkologiczne.

Honorowy patronat na konferencją objęli: starosta przemyski Jan Pączek i prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    tsa - niezalogowany 2020-01-27 21:22:31

    YOUTUBE.COM - CZY WEGETARIANIZM JEST DOBRY DLA DZIECKA? DZIECKO NA DIECIE WEGETARIAŃSKIEJYOUTUBE.COM - TEN CHŁOPIEC NIE CHCE JEŚĆ MIĘSA BO...YOUTUBE.COM - NARODZINY REWOLUCJI ŁYŻKI WEGETARIANIZMDZIECI PO WIZYCIE W RZEŹNI DOSTAŁY SPAZMÓW! - FAKT.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama