Reklama

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Przemyślu [ZDJĘCIA]

15/08/2020 15:42

W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej na Cmentarzu Zasańskim odsłonięta została tablica z nazwiskami, dotąd bezimiennych, 79 polskich żołnierzy Wojska Polskiego poległych oraz zmarłych w latach 1918 - 1920 w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej.

Uroczystość odbyła 14 sierpnia. Wziął w niej udział prezydent Wojciech Bakun, przewodniczący rady miejskiej Maciej Kamiński, radni, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej  oddział w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko oraz przedstawiciele parlamentarzystów, służb mundurowych i kombatantów.

Odnalezienie nazwisk i ustawienie tablicy było możliwe dzięki dwóm członkom Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” Markowi Szymańskiemu i Mirosławowi Majkowskiemu. Powstanie tablicy sfinansował IPN, który również zatwierdził jej treść.

Reklama

Modlitwę poprowadzili wspólnie i poświęcili tablicę: ks. prałat Stanisław Czenczek, ks. ppłk Rafał Kaproń - kapelan Garnizonu Przemyśl oraz ks. ppłk Jan Tarapacki - kapelan Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Po apelu pamięci i oddaniu salwy honorowej, delegacje złożyły kwiaty przy nowej tablicy na Zasańskim Cmentarzu. Uroczystość zakończył, krótki program artystyczny pieśni patriotycznych w wykonaniu Małgorzaty Świetlickiej. Ostatnim akcentem piątkowej uroczystości był start biegu upamiętniającego 100-lecie Bitwy Warszawskiej, którego trasa wiodła z Cmentarza Zasańskiego do Cmentarza Głównego, którego organizatorami byli: SRS Przemyśl, Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, IPA Region Przemyski i IPA Region Bieszczadzki oraz Orlen Upstream.

Reklama


opr. pb

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    piotrek.rudi_772 2020-08-15 18:50:11

    Znowu. Jedni w maskach inni bez.  Weźcie się zdecydujcie w końcu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    miś - niezalogowany 2020-08-15 22:59:14

    szkoda, że nie było antka "świrusa" z podkomisji "parówkowej. Ostatnio stwierdził, że Powstanie Warszawskie było inspiracją dla Piłsudskiego i Dmowskiego. Totalny odlot "śpiocha" i cwaniaka smoleńskiego.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-08-16 08:38:14

    Awanturnictwo Piłsudskiego i wyprawa na Kijów mogła doprowadzić do utraty niepodległości.Nie było by bitwy warszawskiej,niemeńskiej, czy lwowskiej gdyby nie wyprawa kijowska.To był poczatek naszego problemu.Sami sobie narobiliśmy gnoju.Nie musieliśmy by świętować co prawda wspaniałego zwycięstwa w bitwie warszawskiej,ponieważ parę miesięcy wcześniej mogliśmy  świętować  zamknięcie  dziejów  wojennych z sowietami i to na znacznie bardziej korzystnych dla Polski warunkach.Ale o tym cisza.Pytanie dlaczego.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama