Dziś przed południem, w 82 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę w jarosławskiej kolegiacie, a następnie na placu Piotra Skargi odbyły się uroczystości Dnia Sybiraka.
Hołd pamięci, tych którzy zsyłki na Sybir nie przetrwali, a wyrazy szacunku i podziwu dla tych, którzy przebywszy ciężką drogę wrócili do kraju, złożyli dziś w Jarosławiu, samorządowcy, przedstawiciele parlamentarzystów, żołnierze, policjanci i strażacy, a także młodzież szkolna. Na uroczystościach nie zabrakło także ocalonych i ich rodzin .
Obchody Dnia Sybiraka rozpoczęły się mszą świętą, po której, na placu Piotra Skargi , wciągnięto na mszt flagę biało-czerwoną, odsłuchano hymnu narodowego i hymnu sybiraków, po czym samorządowcy wygłosili mowy, a dyrektorzy biur parlamentarzystów odczytali listy od swych nieobecnych przełożonych skierowane do zgromadzonych. Następnie odczytano apel pamięci, a kompania reprezentacyjna tutejszego garnizonu oddała salwę honorową. Tę część uroczystości zwieńczyło złożenie wieńców pod Pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej . Na zakończenie odbyło się otwarcie wystawy pt. „Zesłańcy - Sybiracy - Deportowani " w pobliskim Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcących im. Anny Jenke, na której prezentowane są eksponaty ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze