Reklama

Obwodnica, podziemia, przejście, strzelnica. PiS się chwali

Z udziałem m.in. wicewojewody podkarpackiego Jolanty Sawickiej, wicemarszałka województwa podkarpackiego Piotr Pilcha i wiceprzewodniczącego rady miejskiej Macieja Kamińskiego w przemyskiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbyła się konferencja prasowa, podczas której wspomniani podsumowali dotychczasowe inwestycje w mieście, współfinansowane z kasy rządowej czy wojewódzkiej. Dali także sygnał, że to nie koniec pieniędzy dla nadsańskiego grodu.

Obecni byli także przemyscy radni PiS – Daniel Dryniak i Andrzej Berestecki. Najwięcej czasu zajęła opowieść o północno-zachodniej obwodnicy miasta, której budowa będzie możliwa dzięki rządowemu programowi „100 obwodnic”. W ciągu kilku lat powstanie w Polsce 820 km tego typu dróg za ok. 28 mld zł[paywall]. Finansowanie jest zabezpieczone i będzie pochodziło z Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, do którego wpływają środki z opłat paliwowych, pożyczek, kredytów, obligacji, z międzynarodowych instytucji finansowych oraz z Unii Europejskiej.

O planach budowy kolejnej (po wschodniej i południowej) obwodnicy Przemyśla informowaliśmy już w poprzednim numerze. Przypomnijmy więc tylko, że ta powstanie po stronie północno-zachodniej miasta. Wybudowany zostanie nowy most na Sanie (najprawdopodobniej tuż za Ostrowem). Wicemarszałek P. Pilch wyjaśnił, że połączy ona drogę krajową 77 (z kierunku Jarosławia) z drogą krajową 28 (w stronę Sanoka). Poprowadzona zostanie przez San mostem na zachód od Przemyśla i prawdopodobnie dobiegnie też do drogi prowadzącej z Przemyśla do przyszłego, nowego przejścia granicznego w Malhowicach. Kiedy ruszy budowa? Pierwszym prawdopodobnym terminem jest 2024 r.

Reklama

Kilkaset milionów złotych

– Wbrew wielu opiniom opozycji, która twierdzi, że Przemyśl nie dostaje pieniędzy przez fakt, iż władzę zarówno w naszym kraju, jak i w województwie sprawuje PiS, współfinansujemy wiele poważnych inwestycji i dalej będziemy to robić – zapewnił P. Pilch. – Do Przemyśla już trafiło kilkaset milionów złotych i jeszcze trafi – dodał.

Wspomniane inwestycje to m.in.: rozbudowa sądu rejonowego (za ponad 50 mln zł), budowa strzelnicy w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej (za ponad 10 mln zł), budowa komory dymowej, służącej do szkolenia praktycznego strażaków zarówno PSP, jak i OSP, przygotowywane nowe przejście graniczne w Malhowicach (ponad 200 nowych miejsc pracy; ok. 106 mln zł), rozpoczęta przebudowa drogi Przemyśl – Malhowice (za ponad 30 mln zł), rozbudowa Podziemnej Trasy Turystycznej (za 13 mln zł, w tym 9 mln zł z funduszy samorządu województwa podkarpackiego).

Reklama

– A gdy do tego dodać dotacje, między innymi na rozpoczynającą się przebudowę drogi Przemyśl – Medyka za prawie 100 milionów złotych, program „Ekologiczny Przemyśl” za ponad 10 milionów złotych, przywrócenie Rejonu Energetycznego do Przemyśla z kolejnymi miejscami pracy, budowę nowych sal gimnastycznych przy szkole Podstawowej numer 14 i przy I Liceum Ogólnokształcącym czy przebudowę budynku przy ulicy Ratuszowej za ponad 6 milionów złotych na Inkubator Przedsiębiorczości, nikt nie ma prawa mówić, że samorząd województwa podkarpackiego nic nie robi dla Przemyśla – stwierdził P. Pilch.

 – To, co robi rząd czy samorząd województwa, to tworzenie warunków, aby mogły powstać nowe zakłady pracy i nowe miejsca pracy. Uważam, że dzięki temu Przemyśl staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów. Bo jest strefa ekonomiczna, bo jest wiele dróg prowadzących do miasta, bo są liczne przejścia graniczne. Nie możemy jednak tworzyć miejsc pracy. Trzeba mieć pomysł, aby zatrzymać mieszkańców. To zadanie władz miasta – podsumował P. Pilch.


Reklama

***
Komantarz autora:

Jedno „ale”

Wszystko wygląda naprawdę imponująco, jest jednak jedno „ale”. Otóż na konferencji PiS mowa była o inwestycjach w infrastrukturę, drogi, kamienice itp. Problem w tym, że zwykły mieszkaniec miasta może się zachwycić, ale niewiele z tego ma… Dotacje przekazywane są na konkretne cele stałe lub trafiają do konkretnych grup zawodowych. Jeśli nie będzie miejsc pracy, rozwoju społecznego miasta, niedługo nie będzie komu tymi obwodnicami jeździć, odwiedzać muzea czy ćwiczyć w nowoczesnych salach gimnastycznych. Miasto się wyludnia w zastraszającym wręcz tempie.

Reklama

Mariusz Godos


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-02-19 18:54:05

    Nawet smrodu po PiS-e już nie będzie nie mówiąc o inwestycjach.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jerry - niezalogowany 2020-02-19 19:24:40

    Przy Bakunie PiS to Dubaj

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mieszkaniec - niezalogowany 2020-02-19 19:32:43

    Wymieniono rozpoczęcie rozbudowy drogi do Medyki, ale nic nie powiedziano o budowie  nowej siedziby Oddziału Celnego mającego się budować koło Inglota, 28.02.2020 otwarcie kopert i wybór wykonawcy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama