Z udziałem m.in. wicewojewody podkarpackiego Jolanty Sawickiej, wicemarszałka województwa podkarpackiego Piotr Pilcha i wiceprzewodniczącego rady miejskiej Macieja Kamińskiego w przemyskiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbyła się konferencja prasowa, podczas której wspomniani podsumowali dotychczasowe inwestycje w mieście, współfinansowane z kasy rządowej czy wojewódzkiej. Dali także sygnał, że to nie koniec pieniędzy dla nadsańskiego grodu.
Obecni byli także przemyscy radni PiS – Daniel Dryniak i Andrzej Berestecki. Najwięcej czasu zajęła opowieść o północno-zachodniej obwodnicy miasta, której budowa będzie możliwa dzięki rządowemu programowi „100 obwodnic”. W ciągu kilku lat powstanie w Polsce 820 km tego typu dróg za ok. 28 mld zł[paywall]. Finansowanie jest zabezpieczone i będzie pochodziło z Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, do którego wpływają środki z opłat paliwowych, pożyczek, kredytów, obligacji, z międzynarodowych instytucji finansowych oraz z Unii Europejskiej.
O planach budowy kolejnej (po wschodniej i południowej) obwodnicy Przemyśla informowaliśmy już w poprzednim numerze. Przypomnijmy więc tylko, że ta powstanie po stronie północno-zachodniej miasta. Wybudowany zostanie nowy most na Sanie (najprawdopodobniej tuż za Ostrowem). Wicemarszałek P. Pilch wyjaśnił, że połączy ona drogę krajową 77 (z kierunku Jarosławia) z drogą krajową 28 (w stronę Sanoka). Poprowadzona zostanie przez San mostem na zachód od Przemyśla i prawdopodobnie dobiegnie też do drogi prowadzącej z Przemyśla do przyszłego, nowego przejścia granicznego w Malhowicach. Kiedy ruszy budowa? Pierwszym prawdopodobnym terminem jest 2024 r.
– Wbrew wielu opiniom opozycji, która twierdzi, że Przemyśl nie dostaje pieniędzy przez fakt, iż władzę zarówno w naszym kraju, jak i w województwie sprawuje PiS, współfinansujemy wiele poważnych inwestycji i dalej będziemy to robić – zapewnił P. Pilch. – Do Przemyśla już trafiło kilkaset milionów złotych i jeszcze trafi – dodał.
Wspomniane inwestycje to m.in.: rozbudowa sądu rejonowego (za ponad 50 mln zł), budowa strzelnicy w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej (za ponad 10 mln zł), budowa komory dymowej, służącej do szkolenia praktycznego strażaków zarówno PSP, jak i OSP, przygotowywane nowe przejście graniczne w Malhowicach (ponad 200 nowych miejsc pracy; ok. 106 mln zł), rozpoczęta przebudowa drogi Przemyśl – Malhowice (za ponad 30 mln zł), rozbudowa Podziemnej Trasy Turystycznej (za 13 mln zł, w tym 9 mln zł z funduszy samorządu województwa podkarpackiego).
– A gdy do tego dodać dotacje, między innymi na rozpoczynającą się przebudowę drogi Przemyśl – Medyka za prawie 100 milionów złotych, program „Ekologiczny Przemyśl” za ponad 10 milionów złotych, przywrócenie Rejonu Energetycznego do Przemyśla z kolejnymi miejscami pracy, budowę nowych sal gimnastycznych przy szkole Podstawowej numer 14 i przy I Liceum Ogólnokształcącym czy przebudowę budynku przy ulicy Ratuszowej za ponad 6 milionów złotych na Inkubator Przedsiębiorczości, nikt nie ma prawa mówić, że samorząd województwa podkarpackiego nic nie robi dla Przemyśla – stwierdził P. Pilch.
– To, co robi rząd czy samorząd województwa, to tworzenie warunków, aby mogły powstać nowe zakłady pracy i nowe miejsca pracy. Uważam, że dzięki temu Przemyśl staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów. Bo jest strefa ekonomiczna, bo jest wiele dróg prowadzących do miasta, bo są liczne przejścia graniczne. Nie możemy jednak tworzyć miejsc pracy. Trzeba mieć pomysł, aby zatrzymać mieszkańców. To zadanie władz miasta – podsumował P. Pilch.
Jedno „ale”
Wszystko wygląda naprawdę imponująco, jest jednak jedno „ale”. Otóż na konferencji PiS mowa była o inwestycjach w infrastrukturę, drogi, kamienice itp. Problem w tym, że zwykły mieszkaniec miasta może się zachwycić, ale niewiele z tego ma… Dotacje przekazywane są na konkretne cele stałe lub trafiają do konkretnych grup zawodowych. Jeśli nie będzie miejsc pracy, rozwoju społecznego miasta, niedługo nie będzie komu tymi obwodnicami jeździć, odwiedzać muzea czy ćwiczyć w nowoczesnych salach gimnastycznych. Miasto się wyludnia w zastraszającym wręcz tempie.
Mariusz Godos
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nawet smrodu po PiS-e już nie będzie nie mówiąc o inwestycjach.
Wymieniono rozpoczęcie rozbudowy drogi do Medyki, ale nic nie powiedziano o budowie nowej siedziby Oddziału Celnego mającego się budować koło Inglota, 28.02.2020 otwarcie kopert i wybór wykonawcy.
Dubaj? Chyba, że jakieś konta bankowe w Dubaju. Nie wiem czy ktoś zauważył te liczne inwestycje w ostatnich czterech latach? Bo ja nie. Dopiero pod koniec kadencji planowano inwestycje, których wykonanie i płatności są teraz. Przeciąganie się więc kto ile zrobił lub zrobi jest co najmniej dziecinne. Przypomnę, że przez ostatnie 4 lata PIS miał większość w mieście, województwie, sejmie, rządzie i miał swojego Prezydenta Polski. Czemu więc nie widać tego Dubaju na ulicach miasta?
Drogę do Medyki już wybudowano kiedy premierem był Pan Kaczyński w 2006r co prawda w technologii stealth.A teraz w jakiej technologii powstanie.
Do autora tekstu i Jego komentarza: ma Pan sporo racji, jednakże cokolwiek od PiS będzie zawsze lepsze od niczego, co serwuje nam Pan Bakun. Ledwie chwiejący się na nogach Przemyśl został przejęty przez nieudaczników i dorobkiewiczów. Stracone 5 lat i wiemy o tym wszyscy. Teraz pozostaje tylko zastanawiać się co byłoby gdyby jednak prezydentem został kandydat z PiS-u, bo że byłoby lepiej niż jest - to pewne.
Ściema goni ściemę. Już jesienią ubiegłego roku, tuż przed wyborami wbijali im podobni cwaniacy "łopaty" pod przebudowę Drogi Wojewódzkiej nr 885 do Malhowic. Póki co NIC na owym "placu budowy" się nie dzieje, nawet przydrożne drzewa i krzaki niepowycinane. Potem mieliśmy odtrąbione rozpoczęcie modernizacji Drogi Krajowej do Medyki. I co? I nic. Tam też wszystko po staremu, najmniejszych oznak wejścia na plac budowy kogokolwiek ze Strabagu. Czyżby silne mrozy i gruba warstwa śniegu wstrzymywała start tych oficjalnie odtrąbionych ostatnimi czasy inwestycji? Tak więc w kontekście ww. przykładów nie ma się co ekscytować bajaniem tych cwaniaczków o północno-wschodniej obwodnicy tym bardziej, że ewentualne prace projektowe miałyby ruszyć w 2040 a wtedy po obecnie rządzącej ekipie nie będzie prawdopodobnie śladu
To wszystko to nawet nie jest wina Bakuna. Myślę że chciał dobrze, tylko kompetencji brak no i to jego niudaczne otoczenie. On naprawdę uważa, że byle właściciel jakiegoś kiosku bardziej się nadaje do rządzenia miastem, niż urzędnik z długoletnim doświadczeniem. Ot taka korwinowska dziecinada.
I następne 10 tyś ucieknie z Przemyśla .
Drogę do Medyku wybudowano na Eurokoko 2013.
Jak łatwo jest przypisywanie, że za wszystko "zło" jest winien prezydent a ten zastał co zastał. Z drugiej strony działacze partyjni przypisują sobie "osiągnięcia " jakby płacili z partyjnych składek budowy i inwestycje. Chciałbym doczekać aby odbyła się konferencja prasowa gdzie mówcy powiedzą że jako przemyślanie znajdziemy środki na finansowanie inwestycji w Przemyślu i to jest mój-nasz wkład dla naszych mieszkańców.
Stek bzdur i bredni do tego stopnia że odłożyłem papierowe wydanie Życia nie mogąc dokończyć tego co czytałem. Ci ludzie na zdjęciu sprawiają wrażenie i nie tylko wrażenie że żyją poza przemyską rzeczywistością i widzą swoja mieścinę głównie z okien samochodów i to prawda , Dryniak , Sawicka i Pilch realizują się w Rzeszowie spędzając tam więcej czasu niż w królewskim, wolnym zadupiu już niestety Przemyślu. I tak , nie porównuje poziomu rozwoju tych dwóch ośrodków , po prostu nie ma sensu porównania , wiem że Rzeszów jest nieco uprzewilejowany jako stolica województwa ale nie przyszło to samo , tak sobie jako manna z nieba . Obecny jeszcze prezydent już 80 letni Ferenc postawił sobie cel i zadanie , spowodowanie rozwoju i rozkwitu swojego miasta i cel ten osiągnął. Obserwując ponad 16 letnią działalność Ferenca widać było ogromne zaangażowanie w sprawy Rzeszowa , nieustanne wyjazdy do Warszawy , wydeptywanie ścieżek niemal we wszystkich ministerstwach celem pozyskania środków na rozwój , nowe inwestycje , rozbudowę lotniska i Jesionki , uczelnie wyższe , setek inwestorów w strefie ekonomicznej , rozbudowa sieci dróg , chodniki , rynek , nowy tabor kolejowy i autobusowy , remont i restauracja kamienic i domów w całym mieście nie tylko w centrum , siec kawiarenek i pubów , odwiedzane przez turystów, fajna trasa podziemna piękna hala sportowa i stadiony i praca ,praca dla chcących pracować niemal nie ma bezrobocia. To w największym skrócie , osobiście jako student w latach 1976-80 miasta tego nie poznałem , nie mam skali porównawczej . Co w Przemyślu w tym czasie , owszem za unijne pieniądze które otrzymali z Unii gratis ówcześni władcy z Chomą na czele zbudowano i poświęcono dwie drogi obwodowe z nowym mostem , zrewitalizowano park na wzgórzu zamkowym , wybrukowano kilka ulic i chodników , 1 plac z fontanną, i kila drobnych innych zadań nie mających żadnego istotnego znaczenia dla nas mieszkańców. Nie ma się co chwalić nowym muzeum bo to za pieniądze rządowe w zamian za oddanie i przekazanie dotychczasowego kurii grekokatolickiej , podobnie rewitalizacja za unijna kasę budynku kasyna wojskowego przekazanego przez MON na bibliotekę. Niestety z w zamian za to doprowadzono niemal do ruiny kolejną przemyską zabytkową Synagogę Szeinbachów na Słowackiego . A co w Przemyślu , to co piszę niemal zawsze i wszędzie jako od niemal 60 lat " przemyski obserwator" , wcześniej lata temu jako "przem ", cale połacie kamienic obdarte z tynków z brudnymi zbazgranymi i zapuszczonymi bramami wejściowymi , zaśmiecone i obesrane chodniki i posesje , dziesiątki a może już niestety setki opustoszałych mieszkań , dawnych lokali handlowo- usługowych , ba kilkadziesiąt całych kamienic i budynków np. kamienica M. Tomaszewskiej przy Placu Konstytucji wraz z lokalami handlowymi ciastkarnią , restauracją itd. piękny budynek dawnego 100 - letniego Domu Robotniczego , kina Bałtyk Szkoły Wyższej a obecnie popadająca w w kolejną ruinę nieruchomość , wspomniana już Synagoga na Słowackiego , ruiny Synagogi na Grunwaldzkiej, o ruinach dawnych Koszar późniejszej Pomony szkoda pisać bo szkoda czasu i tak jest to apel w próżnię . Z Przemyśla wyprowadzono niemal wszystko , bez specjalnych oporów czy protestów , nawet NBP do Rzeszowa WKU czy Związek Piłki Nożnej do Jarosławia , tak to nie blef do Jarosławia nie wybudowano niemal nic ze sportowej infrastruktury , nie wybudowano nawet marnego otwartego basenu na gorące obecnie lata , nie ma porządnego lodowiska takiego jak obecnie w Krośnie , całorocznego a nie parotygodniowe ślizgawki na letnie obecnie zimy , nie ma hali sportowej , nadal funkcjonuje jako hala zwykła duża sala przebudowana z przedwojennej ujeżdżalni koni wojskowych z przystawianym krzesełkami które pamiętam od ponad pół wieku. A jak ta niby hala wygląda od wnętrza pokazywał na zdjęciach Kowalski niby radny tyle że jak wszyscy bezradny , totalna ruina , jeden syf. I co z tego panie Kowalski że pan pokazał jak faktycznie ta hala wygląda , od tego czasu czyli ponad 1/2 roku milczenie , może dyrektor Greta ( nie Garbo ) się wypowie , mamy halę czy dużą salę dobrą na potańcówko dla seniorów takich jak moja osoba. I może dobrze że nie ma porządnej hali , takiej widowiskowej , bo kto stworzyłby tam widowisko ?, wszystko zlikwidowane , sportowa pustynia , żadnych rozgrywek na ligowym poziomie jak. np w Jarosławiu gdzie sport halowy kwitnie , dzisiaj np. w wydaniu Życia na 3 sportowych stronach jedyne wydarzenia tylko mecze w Jarosławiu o Przemyślu ani słowa, bo tu nic się nie dzieje . Zlikwidowano nawet tak zasłużoną koszykówkę w Polonii przy zupełnej obojętności Chomy (nie pozostawiono nawet sekcji juniorów ) wstyd, który chciał zrobić w Przemyślu potęgę w babintonie nawet podarował nową nie ukończona jeszcze salkę sportową na ten cel przy ogólniaku , każdy myślący wie dlaczego właśnie tam. Ostatnio zlikwidowano fajna koszykówkę młodzieżowa w I lidze którą prowadził Daniel Puchalski , oraz klubik "Juvenia". Gratulacje. A sam szczypiorniak , upadnie kiedy odejdą na sportową emeryturę bracia Kubisztalowie który są już w pobliżu 40 - stki. Dlaczego jako emeryt o tym tyle piszę , pamiętam w Przemyślu że w 4 przemyskich klubach sportowych w latach 60- 80 ub. wieku w ponad 30 sekcjach trenowało i rozgrywało mecze setki młodych wtedy ludzi często moich kolegów i koleżanki , znajomi , sam osobiście również. Ale się emeryt rozmarzył . Noc cóż , czytając te dzisiejsze bujdy o tych milionach nie wytrzymałem i muszę to napisać , przelać na forum Panowie i Pani Pisowcy , co nam mieszkańcom , głównie młodym bo piszę, tak uważam dla nich z tych obiecywanych dróg czy obwodnic , zwykły pic na tzw. wodę , przecież z tego nie będzie żadnych miejsc pracy właśnie by zatrzymać resztę młodych ludzi w Przemyślu, co maja z tej strzelnicy w wopie , tych salek sportowych przy szkołach czy innych "bajuszkach" o których opowiadacie . Przemyśl jest w totalnej ruinie , ta mieścina już upadła , widzę to na co dzień , wy tego na swoich urzędach nie widzicie i nie słyszycie , słuchać też nie chcecie , ja tak , widzę i jako uważny przemyski obserwator właśnie chodząc niemal codziennie po tych uliczkach i brudnych zaułkach Przemyśla obserwuję i piszę od lat , ostrzegałem przez 16 lat właśnie w podobnych wpisach Chomę bo sprawy szły w z złym , takim jak ten deficytowy od początku stok narciarski i ta buda na stoku kierunku , a Choma swoje , Choma wiedział najlepiej , nie czytał , nie uczył się od prezydenta Ferenca a efekty jak widać, słychać i czuć. I na koniec , inwestycje , nowe miejsca pracy , setki , tysiące miejsc pracy może na jakiś czas powstrzymać degrengoladę i ostateczny upadek przemyskiej już niestety mieściny, i nie pomoże ten ogłupiający , nieustannie grający larum hejnał. Ale na pocieszenie stara i stała mantra , jacy wyborcy taka "wadza" jaki pan taki kram. Chcieliście Bakuna no to go macie , skumbrie w tomacie, pstrąg. I nie pomoże biadolenie że wyborcy nie wiedzieli kogo wybierają , przecież Prezes wyraźnie powiedział , wybierzecie nas czyli państwa na zdjęciu dostaniecie pieniądze. A "przymyślaki" jak zawsze na przekór rozsądkowi , zagłosowali i to gremialnie na KUKIZA 15 , zaś sam guru pieśniarz Kukiz pierwszy zrejterował i nawiał ze swojej komicznej partii czy ugrupowania. A efekty, widać po rozwoju królewskiego wolnego Przemyśla , co w części , największym skrócie i może nieudolnie starałem się subiektywnie zobrazować poświęcając na to dużą cześć wieczoru. Dobrej nocy moi drodzy, nieustający krytycy.
Szanowny obserwatorze, mimo obfitości twoich komentarzy pozwolę w moim krótkim się nie zgodzić. Ano PIS - jak to napisano gdzieś wyżej - miał władzę w mieście przez ostatnie cztery lata, miał władzę w województwie, sejm, senat, prezydenta! Co więc się takiego stało, że prezes wtedy kiedy nie stał w przemyskim muzeum i nie opowiadał banialuków o tym ile to pieniędzy do miasta wpłynie, to nie zrobił nic z myślą o tym mieście. Cztery lata miał pis na wykazanie się w mieście, żaden zakład, żadna większa inwestycja, nie dokończone to co zaczęte wiele lat temu (bazar, buda na stoku), nic! Żurawica wybrała wójta z PISu i efekt mamy już po pierwszym roku. Budżet się nie skleja, RIO kwestionuje, a wójt zdążył już zlikwidować autobusy do szpitala i mówi o likwidacji szkół. Dlaczego? Czyżby PIS jednak nie dawał tego co obiecywał?
Do komentatora komentatora - dziwna ksywa , nic kolego nie rozumiem z twojego "niezgodzenia" się z moim bardzo skróconym wpisem. Przecież nikogo nie chwalę , przeciwnie jestem krytyczny w stosunku do wszelkiej przemyskiej "wadzy" od ponad 17 lat tj. 16 lat Chomy i ponad 1 rok obecnych bakunowców , bo trudno wracać dla lat wcześniejszych choć pamiętam jeszcze doskonale czasy kiedy Przemyślem rządzili w latach 60-tych komuniści z Wojciechem Banią na czele jako I sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR. Jeśli już się nie zgadzasz to pisz jasno o co chodzi , napisałem krytycznie o poprzednikach Bakuna czyli pisiorach na których smyczy rządził Choma , zaś rządy kukizowców przefarbowanych na inną nazwę widzę w czarnych dla Przemyśla kolorach. Jedyna szansa i to marna to próbować przeprosić w jakieś formie byłego Wielkiego Marszałka Marka Tadeusza który jako jedyny pomimo że jest zwykłym posłem może polecić Ortylowi odblokowanie jakieś marnej mamony dla naszej upadłej powtarzam jak mantrę pod każdym względem mieściny. Innych szans nie widzę , oni nadal mają zadrę za przegraną w Przemyślu Hamryszczaka w swoim dotychczasowym mateczniku i tego nie darują. Jeśli nie to to będzie i juz jest powolne gnicie mieściny i tyle , bo co więcej , mam się powtarzać.
Ja też dodam swój "komantarz". Żeby zmienić sytuację w Przemyślu, należy po primo: wprowadzić zakaz opuszczania miasta, a ewentualne wyjazdy regulować specjalnymi przepustkami, po drugie primo, nakazać wszystkim posiadania przynajmniej jednego dziecka, nawet emerytom, jeżeli nie przeszli menopauzy, pod trzecie primo, kto się nie zastosuje karać surowo pracami przy koszeniu trawy i zbieraniu butelek nad Sanem. Po czwarte primo, każdego kto wjedzie do miasta zatrzymać przynajmniej na tydzień, by tu robił zakupy, jadł i spał i się wypróżniał. Jestem pewien, że miasto zacznie żyć a jaką atrakcją będzie dla innych, że ho ho. I jeszcze jedno, dekretem prezydenta należy zmusić wszystkich uciekinierów z miasta do powrotu do Przemyśla. I wtedy wszyscy co mają ambicje bycia metropolią, będą zaspokojeni i przestaną biadolić nad sytuacją miasta.
Kiełbasą wyborcza, kuchcinski na swoim profilu pisze co zrobili przez 4 lata, a tu w sumie nie wiem jaki to czas {w języku angielskim jest ich kilka} przeszły dokonany /niedokonany, obecny dokonany /niedokonany, przyszły dokonany/niedokonany.. A po wyborach będzie ministerstwo nie przyznało albo Unia nie przyznała,, a może miejmy nadzieję to wina Bakuna że posłańcy pissowscy zauważyli ze jest powiat Przemyski i zaczęli coś robić..
A może tak pomnik w rynku / po wywaleniu z niego Szwejka/ dla "Wielkiego Marszałka Marka Tadeusza" ? Czy oby taki pomnik wystarczy? Ogłoś ściepę "przemyski obserwatorze"https://www.youtube.com/watch?v=VIPjJK92zfM
PISoBOLSZEWIA nie może nadal pogodzić się ze stratą tak obfitego koryta jakim był Przemyśl he he.Może przekażcie jeszcze 2 mld dodatkowo na reżimową szczujnię Kurwizję TVPIS. Suweren zawyje ze szczęścia.
Ten wielki"Bohun"powinien zacząć od bilansu otwarcia i pokazać Mieszkańcom co zastał.Teraz ten "ślizgacz" pracuje w Rzeszowie i smieje sie z Nas.Udziały w cichych spółkach ma nadal,a kolesie zawsze cos dołoza.Nawet "czarni" łatwiej odpuszczaja grzechy.
Jerry to typowy pisowski Grześ L. Zjedz snikersa i ochłoń bo ci żyłka pęknie
przecież Prezes wyraźnie powiedział , wybierzecie nas czyli państwa na zdjęciu dostaniecie pieniądze. A "przymyślaki" jak zawsze na przekór rozsądkowiNIE WIESZ CO PISZESZ?
Do kij, masz rację powinien to zrobić zaraz na początku kadencji, kawa na lawe{tylko walki po poprzednikach ciężko do dziś ogarnąć} a najlepiej wykupić abonament na publikację w żp, to by się Kut... Man. Popotencjalny inwestor Jasia} zdziwił bo chyba działeczka na stoku mu nie wyszła..
Nawet smrodu po PiS-e już nie będzie nie mówiąc o inwestycjach.
Przy Bakunie PiS to Dubaj
Wymieniono rozpoczęcie rozbudowy drogi do Medyki, ale nic nie powiedziano o budowie nowej siedziby Oddziału Celnego mającego się budować koło Inglota, 28.02.2020 otwarcie kopert i wybór wykonawcy.