Jubileusz 40-lecia nadania imienia Jana Kochanowskiego świętowała kilkanaście dni temu Szkoła Podstawowa w Szówsku. Szczególna okazja podkreślona została uroczystą ceremonią z zasadzeniem lipy i wkopaniem kapsuły czasu.
15 listopada był dla członków społeczności SP w Szówsku im. Jana Kochanowskiego dniem wyjątkowym i jednocześnie okazją do refleksji nad historią szkoły oraz jej dotychczasowymi osiągnięciami. W niecodzienny sposób uczczono też pamięć o patronie placówki, którego imię przyjęła ona 40 lat temu. Tuż po zakończonej okolicznościowej mszy św. przed budynkiem szkoły odbyło się symboliczne zasadzenie lipy – drzewa szczególnie umiłowanego przez Jana Kochanowskiego, które ten w swoich utworach personifikował, wyrażając w ten sposób swoje myśli i uczucia. Wkopano też w ziemię kapsułę czasu z przesłaniem dla przyszłych pokoleń społeczności szkolnej.
W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście, w tym wicestarosta jarosławski Krzysztof Cebulak, który w swoim wystąpieniu podkreślił wartości, jakie Kochanowski przemycał w swoich utworach, czyli: miłość do ojczyzny, szacunek dla tradycji, dążenie do wiedzy czy troskę o człowieka i przyrodę.
– 40 lat temu, w 1984 roku, ta szkoła otrzymała imię Jana Kochanowskiego – najwybitniejszego przedstawiciela polskiego renesansu, poety, filozofa, pedagoga i humanisty. Wybór takiego patrona nie był przypadkowy. Drodzy uczniowie, to wy, młodsze pokolenie, będziecie kontynuować dziedzictwo Jana Kochanowskiego. To wy będziecie kształtować świat na swoje własne, unikalne sposoby – zaznaczył.
Pięknego jubileuszu gratulował też członkom szkolnej społeczności[paywall] wójt gminy Wiązownica Krzysztof Strent.
– To dla mnie ogromna radość móc uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu i dzielić te chwile z mieszkańcami gminy. Pani dyrektor, nauczycielom oraz całej społeczności szkolnej składam ogromne gratulacje z okazji tego wyjątkowego jubileuszu! – powiedział.
Specjalna okazja wymagała wyjątkowej oprawy w postaci występu artystycznego, którzy przygotowali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli. Radosna atmosfera święta sprzyjała rozmowom i integracji, była też okazja do złożenia wpisu w pamiątkowej księdze.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze