Oprócz zmiany stawek, radni zlikwidowali także dotychczasowy podział na zabudowę wielorodzinną i jednorodzinną.
Podczas przedświątecznej sesji rady miejskiej burmistrz Krzysztof Szpyt tłumaczył, że miasto jest tylko pośrednikiem między mieszkańcem, a firmą, która odbiera odpady i wywozi na wysypisko. – Do tej pory udawało nam się[paywall] utrzymywać stawki na tym samym poziomie – mówił, odnosząc się do tego, że dotychczasowe stawki obowiązują od 5 lat.
Wskazywał, że drastycznie wzrosły opłaty środowiskowe i koszty odbioru śmieci na wysypisku. – To nie jest 20, 30 procent, ale to jest 100 procent. Z takimi stawkami musimy się zmierzyć – powiedział K. Szpyt. – Zaproponowane stawki są takie, żebyśmy wyszli na zero. Ile mieszkańcy zapłacą, tyle my zapłacimy za wywóz i utylizację – dodał.
Do tej pory lubaczowianie płacili zależnie od tego, czy segregują odpady, jak liczna jest rodzina i czy mieszkają w budynkach jednorodzinnych, czy wielorodzinnych. Mieszkańcy bloków i kamienic mieli nieco taniej. Teraz radni zlikwidowali ten trzeci podział i stawka zależy od tego, jak liczna jest rodzina i czy segreguje odpady.
Stawka za odbiór odpadów zbieranych selektywnie wynosi 14,50 zł za osobę w rodzinach, liczących do 3 osób oraz 12,50 w większych. Odbiór śmieci niesegregowanych wynosi natomiast 25 zł za osobę – jest to więc wzrost o 10 zł.
Zgodnie z uchwałą rady miejskiej w Lubaczowie, od stycznia 2017 r. rodzinom wielodzietnym przysługuje zniżka w wysokości 50 procent miesięcznych stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi przypadających na każdego członka rodziny wielodzietnej. Aby skorzystać z upustu, należy złożyć odpowiedni wniosek dostępny na stronie internetowej urzędu miejskiego.
W myśl przepisów, rodzinę wielodzietną tworzą rodzice, którzy mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci do ukończenia 18. roku życia lub do ukończenia 25. roku życia – w przypadku młodzieży uczącej się oraz bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci z orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Znacząco wzrastają też opłaty za odbiór śmieci z zabudowy niezamieszkałej. Przykładowo – do tej pory za pojemnik wielkości 240 litrów płacono 43 zł za niesegregowane i 35 zł za segregowane. Od stycznia opłaty wzrastają odpowiednio do: 110 i 75 zł.
60 l 22 zł 33 zł
110/120 l 39 zł 58 zł
240 l 75 zł 110 zł
1100 l 225 zł 335 zł
7000 l 990 zł 1485 złTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.od kiedy zmniejszonie kasy O POLOWE i nowe zasady pracy "rady" dla spoleczenstwa?!
Niech autor porówna podwyżki i stawki we wszystkich okolicznych gminach. Chyba, że czytelnicy pomogą. Proszę o informacje:Przemyśl, Jarosław, Przeworsk ....,Medyka, Orły, Fredropol, Żurawica, Krasiczyn ...
Żurawica 100% podwyzka z 7,5 na 15 zł od osoby segregowane (odb.1 raz w miesiacu) z 15 na 30 zł niesegregowane (odb. 2 razy w miesiacu) brak ulg dla ubogich, wieloosobowych itp..a jak jest w innych miejscach bo nikomu nie chce sie porównać !!!
W Żurawicy jeszcze są najwyższe zarobki dla wójta i rady gminy .Więc jak żyć ? Najlepiej krótko!
Masz coś do rady młotku to przyjdź na sesję i wypowiedz się zamiast pisać anonimowo pierdoły. Odwagi ci brakuje?
Mafia z Młynów narzuca ceny i kropka
od kiedy zmniejszonie kasy O POLOWE i nowe zasady pracy "rady" dla spoleczenstwa?!
Niech autor porówna podwyżki i stawki we wszystkich okolicznych gminach. Chyba, że czytelnicy pomogą. Proszę o informacje:Przemyśl, Jarosław, Przeworsk ....,Medyka, Orły, Fredropol, Żurawica, Krasiczyn ...
Żurawica 100% podwyzka z 7,5 na 15 zł od osoby segregowane (odb.1 raz w miesiacu) z 15 na 30 zł niesegregowane (odb. 2 razy w miesiacu) brak ulg dla ubogich, wieloosobowych itp..a jak jest w innych miejscach bo nikomu nie chce sie porównać !!!