Reklama

Odbiór śmieci droższy i na nowych zasadach

01/01/2019 15:51

Oprócz zmiany stawek, radni zlikwidowali także dotychczasowy podział na zabudowę wielorodzinną i jednorodzinną.

Podczas przedświątecznej sesji rady miejskiej burmistrz Krzysztof Szpyt tłumaczył, że miasto jest tylko pośrednikiem między mieszkańcem, a firmą, która odbiera odpady i wywozi na wysypisko. – Do tej pory udawało nam się[paywall] utrzymywać stawki na tym samym poziomie – mówił, odnosząc się do tego, że dotychczasowe stawki obowiązują od 5 lat.

Wskazywał, że drastycznie wzrosły opłaty środowiskowe i koszty odbioru śmieci na wysypisku. – To nie jest 20, 30 procent, ale to jest 100 procent. Z takimi stawkami musimy się zmierzyć – powiedział K. Szpyt. – Zaproponowane stawki są takie, żebyśmy wyszli na zero. Ile mieszkańcy zapłacą, tyle my zapłacimy za wywóz i utylizację – dodał.

Reklama

Do tej pory lubaczowianie płacili zależnie od tego, czy segregują odpady, jak liczna jest rodzina i czy mieszkają w budynkach jednorodzinnych, czy wielorodzinnych. Mieszkańcy bloków i kamienic mieli nieco taniej. Teraz radni zlikwidowali ten trzeci podział i stawka zależy od tego, jak liczna jest rodzina i czy segreguje odpady.

Stawka za odbiór odpadów zbieranych selektywnie wynosi 14,50 zł za osobę w rodzinach, liczących do 3 osób oraz 12,50 w większych. Odbiór śmieci niesegregowanych wynosi natomiast 25 zł za osobę – jest to więc wzrost o 10 zł.

Reklama

Zgodnie z uchwałą rady miejskiej w Lubaczowie, od stycznia 2017 r. rodzinom wielodzietnym przysługuje zniżka w wysokości 50 procent miesięcznych stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi przypadających na każdego członka rodziny wielodzietnej. Aby skorzystać z upustu, należy złożyć odpowiedni wniosek dostępny na stronie internetowej urzędu miejskiego.

W myśl przepisów, rodzinę wielodzietną tworzą rodzice, którzy mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci do ukończenia 18. roku życia lub do ukończenia 25. roku życia – w przypadku młodzieży uczącej się oraz bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci z orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Reklama

Znacząco wzrastają też opłaty za odbiór śmieci z zabudowy niezamieszkałej. Przykładowo – do tej pory za pojemnik wielkości 240 litrów płacono 43 zł za niesegregowane i 35 zł za segregowane. Od stycznia opłaty wzrastają odpowiednio do: 110 i 75 zł.

 

Stawki za odbiór odpadów z zabudowy niezamieszkałej (kolejno: wielkość pojemnika, stawka za odpady segregowane, stawka za odpady niesegregowane)

 

60 l      22 zł            33 zł    

110/120 l            39 zł            58 zł    

240 l    75 zł            110 zł

1100 l 225 zł            335 zł

7000 l  990 zł            1485 zł
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    tyjk - niezalogowany 2019-01-01 19:05:46

    od kiedy zmniejszonie kasy O POLOWE i nowe zasady pracy "rady" dla spoleczenstwa?!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zzz - niezalogowany 2019-01-01 20:19:22

    Niech autor porówna podwyżki i stawki we wszystkich okolicznych gminach. Chyba, że czytelnicy pomogą. Proszę o informacje:Przemyśl, Jarosław, Przeworsk ....,Medyka, Orły, Fredropol, Żurawica, Krasiczyn ...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Żurawica - niezalogowany 2019-01-01 21:43:36

    Żurawica 100% podwyzka z 7,5 na 15 zł od osoby segregowane (odb.1 raz w miesiacu) z 15 na 30 zł niesegregowane (odb. 2 razy w miesiacu) brak ulg dla ubogich, wieloosobowych itp..a jak jest w innych miejscach bo nikomu nie chce sie porównać !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama