Reklama

Oddali hołd wywiezionym „na nieludzką ziemię”

10 lutego w Stubnie uczczono pamięć dotkniętych wywózką na Sybir mieszkańców tej miejscowości. Centrum tamtejszych obchodów stanowiły niedawno oddane wyremontowane pomieszczenia dworku w Stubnie, a na finał złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą tragiczne losy zesłańców, umieszczoną w miejscowym kościele.

W Stubnie pamięć o zesłańcach Sybiru jest wciąż żywa. Co roku obchodzi się tu uroczyście rocznicę wydarzeń z 10 lutego 1940 roku. Właśnie w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD, będąca wynikiem agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku, po której wschodnie obszary Rzeczypospolitej znalazły się w granicach Związku Sowieckiego. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, w głąb ZSRR wywieziono około 140 tysięcy obywateli polskich. Bydlęcymi wagonami transportowano ich do celu, gdzie czekała ich ciężka praca na mrozie sięgającym kilkudziesięciu stopni. Wśród wywiezionych byli też mieszkańcy Stubna. Wielu zesłańców zmarło w drodze, a tysiące nie wróciły do kraju.

84. rocznicę tamtych wydarzeń uczczono, przypominając...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 46% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/02/2024 09:42
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama