Dwa ważne dla mieszkańców Stubna wydarzenia obchodzono w tej miejscowości 9 lutego. Tradycyjnie, jak co roku, uczczono pamięć dotkniętych wywózką na Sybir mieszkańców wioski. Tym razem w sposób szczególny, bo odsłaniając tablicę ku Pamięci Ofiar Deportacji na Sybir. Tego samego dnia odsłonięto także i poświęcono inne upamiętnienie. Jest nim Krzyż Katyński w hołdzie pochodzącym ze Stubna oficerom Wojska Polskiego zamordowanym w 1940 roku.
W Stubnie pamięć o zesłańcach Sybiru jest wciąż żywa. Co roku obchodzi się tu uroczyście rocznicę wydarzeń z 10 lutego 1940 roku. Właśnie w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD, będąca wynikiem agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku, po której wschodnie obszary Rzeczypospolitej znalazły się w granicach Związku Sowieckiego. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, w głąb ZSRR wywieziono około 140 tysięcy obywateli polskich. Bydlęcymi wagonami transportowano ich do celu, gdzie czekała ich ciężka praca na mrozie sięgającym kilkudziesięciu stopni. Wśród wywiezionych byli też mieszkańcy Stubna. 9 lutego właśnie tu odbyła się uroczystość poświęcona tamtym wydarzeniom związanym z miejscowością. Było nią odsłonięcie tablicy ku Pamięci Ofiar Deportacji Na Sybir w 1940 roku, połączone z odsłonięciem i poświęceniem Krzyża Katyńskiego w hołdzie Oficerom Wojska Polskiego – mjr Łukasza Zwierkowskiego i kpt. Jerzego Myszkowskiego, urodzonym w Stubnie i zamordowanym w 1940 roku.
Krzyż i postument to pokłosie starań wójta gminy Ryszarda Adamskiego. Ten pierwszy wykonał nieodpłatnie Jerzy Ochenduszkiewicz, zaś prace malarskie to dzieło Lidii Ścirko. Z kolei kamień[paywall] został pozyskany dzięki staraniom dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Przemyślu Janusza Hołyszki. Tablice pamiątkowe wykonał natomiast Zakład Pogrzebowy Bawoł z siedzibą w Miękiszu Starym. Obelisk umiejscowiony został na cmentarzu komunalnym w Stubnie.
Uroczystości upamiętniające zesłanie mieszkańców Stubna na Sybir oraz będące hołdem pamięci wobec pomordowanych w Katyniu oficerów rozpoczęła msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Stubnie. Po niej zgromadzeni obejrzeli montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z miejscowej szkoły podstawowej. Kolejne punkty uroczystości odbyły się już na miejscowym cmentarzu, gdzie ks. bp Krzysztof Chudzio poświęcił pamiątkowe tablice i gdzie odczytano apel pamięci. W miejscu pamięci umieszczono też kapsułę czasu z listem erekcyjnym i ziemią katyńską. Ku czci wspominanych tego dnia salwę honorową oddali też żołnierze 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wydarzenie uświetniła Orkiestra Dęta w Medyce, która odegrała pieśń „Legiony”. Nie zabrakło na nim przedstawicieli ważnych instytucji, miedzy innymi Instytutu Pamięci Narodowej, ale też samorządowców i krewnych tych, którym krzyż i obelisk są poświęcone. Uroczystość była też okazją do wyróżnienia wójta gminy Stubno Ryszarda Adamskiego Odznaką Honorową Sybiraka, przyznaną w podziękowaniu za kultywowanie pamięci o zesłańcach Sybiru.
Na finał zaproszono wszystkich przybyłych na ciepły poczęstunek zorganizowany w świetlicy przy OSP w Stubnie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze