Kilku milionów złotych brakuje, aby wreszcie zmienić miejski transport w Przemyślu. Bo kolejny przetarg na przedsięwzięcie pod nazwą „Ekologicznie i komfortowo – zmieniamy transport miejski w Przemyślu – etap I” najpewniej nie wyłoni wykonawcy. Chodzi m.in. o zakup elektrobusów i autobusów zasilanych gazem ziemnym (CNG) oraz budowę stanowisk ich ładowania.
Już pod koniec października 2021 r. miasto otrzymało 35 mln zł dofinansowania z rządowego programu „Polski Ład” na dwa projekty. Pierwszy to modernizacja taboru miejskiej komunikacji, drugi – modernizacja oświetlenia ulicznego. W ramach pierwszego miasto miało wzbogacić tabor MZK sp. z o.o. w Przemyślu łącznie o 12 nowoczesnych autobusów – osiem 12-metrowych elektrobusów i cztery zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG). Dodatkowo miała powstać cała infrastruktura. Zadanie obejmować miało: wymianę stacji trafo na spełniającą warunki jednoczesnych doładowań na zajezdni, budowę ośmiu stanowisk ładowania wolnego 40 kilowatów z zadaszeniem fotowoltaicznym, monitoringiem, budowę dwóch stanowisk ładowania z pantografu 300 kilowatów, podniesienie wydajności ładowania sprężarki metanu oraz wymianę dystrybutora wraz z magazynkiem CNG[paywall].
W sierpniu 2022 r. władze miasta ogłosiły przetarg, który został „podzielony” na dwie części. Pierwsza dotyczyła zakupu elektrobusów i ich całego wyposażenia. Pojazdy mają być ładowane zarówno za pomocą systemu wolnego, jak i szybkiego ładowania. Na ich oprzyrządowanie miały się złożyć także: ogrzewanie, klimatyzacja, system monitoringu, zliczania pasażerów oraz dynamicznej informacji pasażerskiej. Druga część to zakup pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Łącznie miasto zarezerwowało na ten cel 33 mln 333 tys. zł. Na zakup 8 elektrobusów chciało wówczas przeznaczyć 26 mln 445 tys. zł.
Po otwarciu jedynej oferty przez komisję przetargową miny były nietęgie. Owym rodzynkiem była spółka Evo Bus Polska z Wolicy (to przedstawiciel Mercedesa), a kwota zaoferowana przez nią to... 42 mln 904 tys. 324 zł. Różnica wynosiła dokładnie 16 mln 459 tys. 323 zł 93 gr. Do drugiej części przetargu, obejmującego wyposażenie wraz z całą infrastrukturą autobusów na CNG, nie wpłynęła żadna oferta. Na to tzw. zadanie częściowe nr 2 miasto ma zarezerwowane 6 mln 888 tys. zł.
Wówczas przetarg został unieważniony. Przed kolejnym przetargiem kwota zarezerwowana na ten cel się zmniejszyła. Było to dokładnie 32 mln 34 tys. 304 zł (brutto). 24 mln 193 tys. 55 zł na zakup autobusów, 7 mln 841 tys. 250 zł na stworzenie stacji ładowania. Zmieniły się także ilościowe proporcje. W ramach projektu tabor MZK sp. z o.o. w Przemyślu ma zasilić nie 12 nowoczesnych autobusów, a 9. Sześć z nich to elektrobusy, trzy – zasilane sprężonym gazem ziemnym. Wybudowanych zostanie nie osiem, a sześć stanowisk wolnego ładowania pojazdów. Zamiast dwóch stanowisk ładowania z pantografu 300 kilowatów powstanie jedno. Być może to ograniczenie pozwoli wreszcie wyłonić dostawcę nowych środków transportu miejskiego w Przemyślu.
Podczas jednej z sesji Rady Miejskiej w Przemyślu (19 maja br.) radni zdecydowali o umieszczeniu w miejskim budżecie na br. kwoty 3 mln 333 tys. zł jako wkładu własnego na realizację tego przedsięwzięcia. To z kolei ma sprawić, że w 2024 r. „uruchomione” zostaną wspomniane pieniądze z rządowego programu „Polski Ład”.
Ale te wszystkie zabiegi chyba jednak po raz kolejny nie pozwolą wyłonić wykonawcy zadania. 24 sierpnia br. doszło do otwarcia ofert w kolejnym przetargu.
Wpłynęły dwie. Pierwsza od spółki Daimler Buses Polska z Wolicy oraz spółki Solaris Bus&Coach z miejscowości Owińska w Wielkopolsce. Ta pierwsza zaoferowała kwotę 34 mln 165 tys. 821 zł. Niestety dotyczyła ona tylko jednego z dwóch zadań – zakupu autobusów. A miasto na to przeznaczone ma 10 mln zł mniej. Druga oferta – na oba zadania – to kwota 38 mln 434 tys. 772 zł (prawie 24 mln na zakup autobusów, ponad 14,5 mln zł na stworzenie stacji ładowania). I nawet gdyby doliczyć do kwoty zarezerwowanej tzw. wkład własny, wciąż będzie brakować ok. 3 mln zł. Co zrobią władze miasta? Dołożą (choć nie wiadomo z czego...) czy ogłoszą kolejny przetarg? Czas pokaże.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ale że Stowarzyszenie Most nie pomoże? Och jaka szkoda. Tacy mondrzy ludzie tam som.
Ale że Stowarzyszenie Most nie pomoże? Och jaka szkoda. Tacy mondrzy ludzie tam som.