O tym, że polska ziemia szczególnie ucierpiała podczas II wojny światowej, nie trzeba przypominać. Warto jednak pielęgnować pamięć o tych, którzy oddali swoje życie w jej obronie. O upamiętnienie ich zadbała gmina Narol, która – dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zleciła gruntowny remont pomnika pomordowanych w 1943 roku mieszkańców Huty Różanieckiej.
Ofiary ukrywały się przed przymusową wywózką do obozów koncentracyjnych i do pracy w Niemczech. Zostały rozstrzelane przez hitlerowców w lesie pomiędzy Hutą Różaniecką a[paywall] Rudą Różaniecką.
Ludzi tych pochowano w płazowskim lesie, gdzie w tej chwili znajduje się cmentarz wojenny.
Zgodnie z danymi gminy Narol:
„jest to jedyne miejsce (w gminie Narol) oznaczone i udokumentowane historycznie, gdzie dokonano mordu niewinnych mieszkańców. W kolejnych latach planowane jest także zagospodarowanie terenu wokół pomnika poprzez ułożenie kostki brukowej”.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze