Reklama

„Ojcowie Niepodległości” zagościli w gminie Żurawica [ZDJĘCIA]

Jeszcze do końca listopada mieszkańcy gminy Żurawica mogą oglądać u siebie mobilną wystawę „Ojcowie Niepodległości”. Wyjątkowa ekspozycja otwarta została uroczyście 4 listopada, na placu przed urzędem gminy przez gospodarza tejże Tomasza Szeleszczuka oraz dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dra hab. Dariusza Iwaneczkę.

Niecodziennej oprawy dodali wydarzeniu członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”, którzy gościli na otwarciu.

Jak poinformowała Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego oddziału IPN, ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Dzięki uprzejmości rzeszowskiego oddziału IPN teraz mogą się z nią zapoznać mieszkańcy gminy Żurawica.

Prezentuje ona sylwetki 6 bohaterów[paywall] walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.

Ponadto zawiera też kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski, a także kopie najważniejszych dokumentów związanych z 11 listopada 1918 roku. Za sprawą uzupełniającej ją mapy, oglądający mogą też prześledzić, jak w latach 1918 – 1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

W Żurawicy plenerową wystawę można oglądać codziennie – również w soboty i niedziele. Na placu przed urzędem gminy będzie do 30 listopada. „Ojcowie Niepodległości” od 2018 roku zdążyli już odwiedzić wiele polskich mniejszych i większych miast (wystawę można było oglądać m.in. na zaporze w Solinie).


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama