Jeszcze do końca listopada mieszkańcy gminy Żurawica mogą oglądać u siebie mobilną wystawę „Ojcowie Niepodległości”. Wyjątkowa ekspozycja otwarta została uroczyście 4 listopada, na placu przed urzędem gminy przez gospodarza tejże Tomasza Szeleszczuka oraz dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dra hab. Dariusza Iwaneczkę.
Niecodziennej oprawy dodali wydarzeniu członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”, którzy gościli na otwarciu.
Jak poinformowała Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego oddziału IPN, ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Dzięki uprzejmości rzeszowskiego oddziału IPN teraz mogą się z nią zapoznać mieszkańcy gminy Żurawica.
Prezentuje ona sylwetki 6 bohaterów[paywall] walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.
Ponadto zawiera też kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski, a także kopie najważniejszych dokumentów związanych z 11 listopada 1918 roku. Za sprawą uzupełniającej ją mapy, oglądający mogą też prześledzić, jak w latach 1918 – 1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.
W Żurawicy plenerową wystawę można oglądać codziennie – również w soboty i niedziele. Na placu przed urzędem gminy będzie do 30 listopada. „Ojcowie Niepodległości” od 2018 roku zdążyli już odwiedzić wiele polskich mniejszych i większych miast (wystawę można było oglądać m.in. na zaporze w Solinie).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze