Reklama

Ostatnie w tym roku wcielenie do „terytorialsów”. Blisko 100 ochotników!

25 i 26 listopada br. blisko 100 ochotników z trzech powiatów: przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego rozpoczęło służbę w 20 Przemyskiej Brygadzie OT. Rozpoczęli szkolenie podstawowe i wyrównawcze, które zwieńczone zostanie uroczystą przysięgą 2 grudnia br. w Stubnie.

To ostatnie w tym roku wcielenie do 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot”.

– Wśród ochotników z powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego i przemyskiego, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z terytorialną służbą wojskową, są zarówno nowicjusze, którzy jeszcze nigdy nie byli w wojsku, jak i osoby po przeszkoleniu i przysiędze wojskowej, czyli żołnierze rezerwy.

Ci pierwsi przejdą[paywall] szesnastodniowe szkolenie podstawowe, czyli tak zwaną szesnastkę. W jej ramach będą się uczyć podstaw strzelectwa, zasad zachowania na polu walki, taktyki, udzielania pierwszej pomocy, a także łączności i topografii. Z kolei rezerwiści przejdą ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze

Reklama

– wyjaśnił p.o. rzecznika prasowego 20 Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.

Studenci, właściciele firm, bezrobotni

Wśród ochotników, którzy stawili się w przemyskiej jednostce na szkolenie podstawowe, są studenci, pracownicy instytucji państwowych i samorządowych, właściciele firm czy bezrobotni.

– Wstąpiłem do WOT, bo mogę pogodzić pracę i życie rodzinne ze służbą wojskową

– powiedział jeden z nich, Andrzej. Z kolei dla Anny szkolenie podstawowe w WOT to okazja do sprawdzenia siebie.

– Zawsze chciałam spróbować swoich sił w ciężkiej i odpowiedzialnej służbie wojskowej. Wiem, że moje wyobrażenie o wojsku zostanie zweryfikowane. Mam nadzieję, że będzie to weryfikacja pozytywna

Reklama

– stwierdziła w nadzieją.

W grupie wcielonych jest również spora ekipa rezerwistów, którzy postanowili wrócić do wojska i służyć w szeregach 20 Przemyskiej BOT.

– Mam za sobą kilkanaście lat służby w wojskach operacyjnych, ale nadarzyła się okazja, aby wrócić do wojska, więc postanowiłem, że wracam jako żołnierz obrony terytorialnej – powiedział Grzegorz.

Jak zostać żołnierzem 20 PBOT?

Mieszkańcy regionu: przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego, którzy są zainteresowani służbą w 20 PBOT, mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również się skontaktować z rekrutem 20 PBOT. Dane kontaktowe dostępne są na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Aplikacja na Androida

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama