Reklama

Pamięci bohaterów 12 września 1939 roku [ZDJĘCIA]

Po ponad 83 latach od tragicznych wydarzeń rozegranych na Wzgórzu Chomińskim wspominano cześć bohaterów walczących pod Birczą. Słowa „Cześć i chwała bohaterom!” wybrzmiały 17 września w sposób szczególny.

Uroczystości poświęcone 83. rocznicy bitwy pod Birczą, na Wzgórzu Chomińskim – jednej z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej w południowo-wschodniej Polsce stoczonej przez polską 24 Dywizję Piechoty z niemiecką Dywizją Górską – zorganizowane zostały przez gminę Bircza, Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Stowarzyszenie „Tworzymy lepszą przyszłość” oraz Zespół Szkół w Birczy.

Ich częścią był apel pamięci, salwa honorowa oddana ku czci bohaterów oraz[paywall]  złożenie kwiatów i zniczy. Jak podkreślano podczas obchodów, budowanie pamięci historycznej o tym szczególnym miejscu w gminie Bircza, jakim jest Wzgórze Chomińskie, jest wspólnym obowiązkiem mieszkańców.

Szczególny wkład w te działania mają opiekunowie miejsca pamięci, członkowie Stowarzyszenia „Tworzymy lepszą przyszłość” – Marta Kostka oraz Grzegorz Piwowarczyk, którzy przyczynili się do utrwalenia pamięci o bohaterach.

W obchodach tradycyjnie wzięli udział przedstawiciele władz, w tym: członek zarządu województwa podkarpackiego Anna Huk, wicestarosta przemyski Marek Kudła, przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Wojciech Bobowski (odznaczony podczas uroczystości z rąk prezesa Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Przemyślu Zdzisława Kilona Kombatancką Gwiazdą Pamięci „Polska Niepodległa 1918” w uznaniu zasług dla upowszechniania i utrwalania tradycji walk wyzwoleńczych), sekretarz powiatu przemyskiego Jerzy Góralewicz, wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola, starosta brzozowski Zdzisław Szmyd czy przewodniczący Rady Gminy Bircza Kazimierz Cap.

Nie zabrakło reprezentacji środowisk kombatanckich, nadleśnictw, birczańskiego koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, służb mundurowych, rodzin poległych w walce o Birczę.

Asystę honorową pod pomnikiem pełnili żołnierze 5 Batalion Strzelców Podhalańskich, a  modlitwę w intencji poległych w walce o wolność odmówił ks. prałat Stanisław Kot, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Birczy.

Dalsza część obchodów odbyła się w miejscowym GOKSiT w Birczy, gdzie dla zgromadzonych wystąpił zespół Soul Sanok, działający przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku.

Reklama

Z kart historii

Jedna z najważniejszych bitew południowego frontu walk II wojny światowej rozegrała się 12 września 1939 r., na wzgórzach nieopodal Birczy. Żołnierze zdziesiątkowanej 24. Dywizji Piechoty, wspierani rozbitą pod Krosnem 2 Brygadą Górską, stanęli naprzeciw znacznie liczniejszej i lepiej uzbrojonej 2 Dywizji Strzelców Górskich. W trakcie całodniowych walk życie straciło około 300 polskich żołnierzy i 100 żołnierzy niemieckich. Bitwa została przerwana, jednak nie przegrana, gdyż jej celem było opóźnienie marszu niemieckich żołnierzy i umożliwienie wycofania się sił polskich.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama