Pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku klasycystyczna murowana oficyna dworska, zwana „sędziówką”, nie popadła w ruinę. Dzięki staraniom władz gminy i ogromnej finansowej pomocy Unii Europejskiej powstała w niej gminna biblioteka publiczna z czytelnią.
Pawlikowscy – właściciele Medyki – byli mecenasami sztuki. Przylgnął do nich nieco żartobliwy tytuł „medyceuszy spod Przemyśla”. W ich władaniu był m.in. – pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku – zespół pałacowo-parkowy[paywall]. Złożony z tzw. domu gościnnego, oficyny oraz parku był (jest) przykładem zespołu dworskiego o tzw. rozbudowanym programie przestrzennym i funkcjonalnym, niestety, zachowanym obecnie w szczątkowej już postaci. Wpisany jest oczywiście do rejestru zabytków.
Do dziś zachował się dom gościnny i majdan gospodarczy z dawną oficyną dworską. Dom gościnny, zbudowany wg projektu Michała Pawlikowskiego w stylu szwajcarskim (1898 r.), usytuowany jest na wyspie połączonej mostem i drogą z majdanem w kształcie podkowy. Jest otoczony wałami i fosą z ok. 1534 r. Klasycystyczna murowana oficyna dworska, tzw. sędziówka, pochodzi z pierwszej połowy XIX w. Zachowały się też piwnica oraz fundamenty starszych zabudowań, a także mur dawnej ananasarnii (szklarnia, w której hodowano egzotyczne owoce). Wspomniana oficyna powstała na potrzeby szkoły ogrodniczej. Budynek wymurowano z cegły i drewna, przykryto dachem pokrytym dachówką ceramiczną. Czas jednak robił swoje i obiekt popadał w ruinę.
Władze gminy przygotowały projekt modernizacji obiektu i wystąpiły o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Otrzymały 1 mln 287 tys. 665 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Projekt pod nazwą „Przebudowa oficyny dworskiej na potrzeby biblioteki i czytelni w Medyce” został zrealizowany w szybkim tempie i pięknie odrestaurowany budynek 23 czerwca br. oficjalnie oddano do użytku.
Gospodarzem uroczystości był wójt gminy Medyka Marek Iwasieczko. Podziękował m.in. radnym gminy za podjęcie decyzji o tak dużej inwestycji. Stwierdził, że będzie ona służyła obecnemu i kolejnym pokoleniom mieszkańców. Gerard Szczygieł przybliżył historię i powstanie budynku, który po modernizacji poświęcił proboszcz medyckiej parafii ks. Mariusz Ryba. Nie mogło się obejść bez programu artystycznego. Przed publicznością zaprezentowały się dzieci z przedszkola z Medyki oraz zespół 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla.
– Był wspaniały tort, specjalnie przygotowany na tę okazję. Chętni mogli się wpisywać do księgi pamiątkowej placówki. Każdy na pamiątkę otrzymał okolicznościową kartkę pocztową. Zapraszamy do naszej biblioteki i czytelni. To obiekt otwarty na wszelkie działania, miejsce, które ma pobudzać do aktywności oraz ożywiać życie kulturalne i społeczne mieszkańców – powiedziała Aneta Nowakowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Medyce.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze