Reklama

Pawlikowscy byliby dumni. Dworska oficyna jak nowa

Pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku klasycystyczna murowana oficyna dworska, zwana „sędziówką”, nie popadła w ruinę. Dzięki staraniom władz gminy i ogromnej finansowej pomocy Unii Europejskiej powstała w niej gminna biblioteka publiczna z czytelnią.

Pawlikowscy – właściciele Medyki – byli mecenasami sztuki. Przylgnął do nich nieco żartobliwy tytuł „medyceuszy spod Przemyśla”. W ich władaniu był m.in. – pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku – zespół pałacowo-parkowy[paywall]. Złożony z tzw. domu gościnnego, oficyny oraz parku był (jest) przykładem zespołu dworskiego o tzw. rozbudowanym programie przestrzennym i funkcjonalnym, niestety, zachowanym obecnie w szczątkowej już postaci. Wpisany jest oczywiście do rejestru zabytków.

Do dziś zachował się dom gościnny i majdan gospodarczy z dawną oficyną dworską. Dom gościnny, zbudowany wg projektu Michała Pawlikowskiego w stylu szwajcarskim (1898 r.), usytuowany jest na wyspie połączonej mostem i drogą z majdanem w kształcie podkowy. Jest otoczony wałami i fosą z ok. 1534 r. Klasycystyczna murowana oficyna dworska, tzw. sędziówka, pochodzi z pierwszej połowy XIX w. Zachowały się też piwnica oraz fundamenty starszych zabudowań, a także mur dawnej ananasarnii (szklarnia, w której hodowano egzotyczne owoce). Wspomniana oficyna powstała na potrzeby szkoły ogrodniczej. Budynek wymurowano z cegły i drewna, przykryto dachem pokrytym dachówką ceramiczną. Czas jednak robił swoje i obiekt popadał w ruinę.

Reklama

Niecałe 1,3 mln zł dotacji

Władze gminy przygotowały projekt modernizacji obiektu i wystąpiły o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Otrzymały 1 mln 287 tys. 665 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Projekt pod nazwą „Przebudowa oficyny dworskiej na potrzeby biblioteki i czytelni w Medyce” został zrealizowany w szybkim tempie i pięknie odrestaurowany budynek 23 czerwca br. oficjalnie oddano do użytku.

Gospodarzem uroczystości był wójt gminy Medyka Marek Iwasieczko. Podziękował m.in. radnym gminy za podjęcie decyzji o tak dużej inwestycji. Stwierdził, że będzie ona służyła obecnemu i kolejnym pokoleniom mieszkańców. Gerard Szczygieł przybliżył historię i powstanie budynku, który po modernizacji poświęcił proboszcz medyckiej parafii ks. Mariusz Ryba. Nie mogło się obejść bez programu artystycznego. Przed publicznością zaprezentowały się dzieci z przedszkola z Medyki oraz zespół 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla.

– Był wspaniały tort, specjalnie przygotowany na tę okazję. Chętni mogli się wpisywać do księgi pamiątkowej placówki. Każdy na pamiątkę otrzymał okolicznościową kartkę pocztową. Zapraszamy do naszej biblioteki i czytelni. To obiekt otwarty na wszelkie działania, miejsce, które ma pobudzać do aktywności oraz ożywiać życie kulturalne i społeczne mieszkańców – powiedziała Aneta Nowakowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Medyce.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama