Już po raz XXI w Pawłosiowie odbył się Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych. Zaprezentowało się 15 zespołów z powiatów: przeworskiego, przemyskiego, lubaczowskiego i jarosławskiego. Grand Prix przypadło reprezentującemu gospodarza imprezy zespołowi „Pawłosiowianie”.
W kościele parafialnym pw. św. Piotra i Pawła rozbrzmiało w niedzielę, 12 stycznia, około 30 niezwykłych, najczęściej już prawie całkowicie zapomnianych kolęd i pastorałek o tematyce religijnej i świeckiej. Zespoły, które je prezentowały, jak zwykle nie tylko urzekały talentami[paywall] wokalnymi, ale zaskakiwały różnorodnością repertuaru. We wspomnianej trzydziestce znalazły się utwory o tematyce religijnej i świeckiej, kolędy dla gospodarza i gospodyni, kolędy dla panny, wreszcie i te odwołujące się do tematyki patriotycznej.
Ostatecznie decyzją jury, w którego skład weszli etnomuzykolog Jolanta Danak- Gajda, muzyk Stanisław Baryła oraz folklorysta Bartosz Gałązka nagrodę główną przyznano zespołowi „Pawłosiowianie”. Dwa równorzędne I miejsca zajęły zespoły z Ujeznej i Rożniatowa. Z kolei dwa równorzędne II miejsca przyznano zespołom „Wierzbianie” z Wierzbnej i „Grzęszczanie” z Grzęski, natomiast trzecich miejsc było aż trzy, zajęli je: „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej, „Dębowianie” z Dębowa i „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa. Szczególny charakter imprezy podkreślił też fakt, że na przeglądzie nie było w zasadzie przegranych.
Kolejne 7 zespołów: „Cantus” z Gorliczyny, „Krzeczowiczanki” z Krzeczowic, zespół z Maćkówki, zespół „Biesiada” z Tuczemp, zespół z Kisielowa, ze Studziana i Wyszatyc otrzymało wyróżnienie. Wrażenie świątecznego nastroju pogłębiła też druga część wydarzenia. Po koncercie wszyscy uczestnicy przeglądu zgromadzili się w świetlicy, gdzie miał miejsce poczęstunek, a przy okazji wspólne kolędowanie, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i podsumowanie całego przeglądu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze