W rytmie poloneza i krakowiaka, przy dźwiękach muzyki ludowej i piosenek kapeli podwórkowej świętowano w środę, 20 września, tzw. „Dzień polski” w Szkole Podstawowej nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku. Spotkanie zainaugurowało projekt „Otwarte Wrota”.
Inicjatywie przyświeca jeden cel. Jest nim propagowanie otwartości na mieszkających w naszej społeczności przedstawicieli innych kultur. Na początek szkolna społeczność świętowała tzw. dzień polski, podczas którego w placówce odbyła się prezentacja popisowych dań i przysmaków kuchni polskiej w wykonaniu lokalnych restauratorów, piekarni, cukierni oraz członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Na stołach królowały: makowce, serniki, pączki, pierniki, jabłeczniki, żurek, bigos, pierogi, kartoflaki, kiełbasa, smalec, gomółki sera i osełki masła, a także pieczywo różnego rodzaju. Każdy mógł kosztować do woli. Po degustacji przyszedł czas na występy lokalnych grup artystycznych. Były akcenty patriotyczne w postaci recytacji oraz pieśni w wykonaniu uczniów SP 2 oraz dostojny polonez odtańczony przez uczniów Zespołu Szkół w Chałupkach, który przeniósł widzów na szlacheckie dwory. Ponadto maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku przypomniały krakowiaka i taniec przeworski. Nie zabrakło też folkloru, o który zadbały Przeworska Kapela Podwórkowa „Beka” i panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Urzejowicach i Studzianie. W planach stowarzyszenie działające przy przeworskiej „dwójce” ma kolejne wydarzenia. Będą to: dzień chiński i spotkanie z podróżnikami, powiatowy konkursu origami połączony z warsztatami origami dla lokalnej społeczności, a także dzień wietnamski oraz dni kurdyjski i angielski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze