Warunkiem skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych jest zapewnienie dobrej łączności dla służb ratowniczych. Tę ma zapewnić budowa pierwszej w Polsce sieci zwiększonego zasięgu radiowego Państwowej Straży Pożarnej, obejmującej całe województwo. O szczegółach projektu poinformowano na konferencji prasowej zorganizowanej w Komendzie Wojewódzkiej PSP.
Na razie w 70 procentach, a docelowo w 100 procentach zasięgiem radiowym na kanałach komend miejskich i powiatowych Państwowej Straży Pożarnej pokryty zostanie obszar Podkarpacia.
Zwiększenie zasięgu to kolejny etap projektu realizowanego przez Komendę Wojewódzką PSP w Rzeszowie, przy wsparciu z funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Prace potrwają do końca[paywall] listopada br. Mają pochłonąć prawie 12 mln zł.
Na rozbudowie systemu łączności skorzystać mają komendy powiatowe, a tym samym mieszkańcy Podkarpacia, bo tworzona sieć usprawni komunikację służb i koordynowanie przez nie działań ratowniczych. Jednym słowem strażak będzie mógł się połączyć się z dowolnym stanowiskiem kierowania na całym województwie podkarpackim.
Co więcej budowany system będzie służył nie tylko Państwowej Straży Pożarnej. Jak zapewnił obecny na konferencji podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, będą go także wykorzystywać jednostki OSP.
– Jest to krok milowy i bardzo dobre rozwiązanie, które usprawni łączność radiową na terenie działań ratowniczych – podkreślił.
Podkarpackich strażaków na spotkaniu reprezentowali także jego zastępcy – st. bryg. Andrzej Marczenia, st. bryg. Daniel Dryniak i st. bryg. Janusz Jabłoński oraz przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków Zbigniew Chmielowiec.
Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz wojewódzkich – wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i marszałek województwa Władysław Ortyl.
Realizacja projektu ruszyła w 2019 r. Pierwszy etap, obejmujący powiat rzeszowski, miał pokazać, że zamierzenie ma sens i i jest możliwe do zrealizowania w skali całego województwa.
W dalszej części inwestycji również w powiatowych komendach miejskich straży pożarnej urządzenia tele- i radiokomunikacyjne zastąpione zostaną konsolami, ułatwiającymi dyspozytorom kontakt z jednostkami w terenie.
Dla zapewnienia 100-procentowego pokrycia zasięgiem radiowym w sieciach powiatowych zainstalowane mają być 73 stacje bazowe (radiotelefony z układami antenowymi).
– Z punktu widzenia mieszańców regionu dzieje się rzecz niezwykle istotna. Czasy, w których żyjemy, a także specyfika województwa sprawiają, że wszyscy doceniamy bezpieczeństwo. W ubiegłym roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do prawie 30 tysięcy zdarzeń, z czego ponad 70 procent stanowiły tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem. Warunkiem skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych jest zapewnienie dobrej łączności dla służb ratowniczych. W związku z realizacją projektu mamy świadomość, że budujemy bezpieczeństwo mieszkańców regionu, ale też poprawiamy skuteczność prowadzenia akcji ratowniczych i komfort pracy strażaków – podsumowała wojewoda E. Leniart.

fot.PUW Rzeszów
O szczegółach projektu rozmawiano na konferencji prasowej zorganizowanej w Komendzie Wojewódzkiej PSP.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze