W dniach 4 – 6 lipca Kalwaria Pacławska i Arłamów rozbrzmiewały śpiewem i muzyką. W obu miejscach, w ramach Festiwalu „Karpackie Zwierciadło Kultur. Prolog”, zaprezentowały się grupy folklorystyczne z: Czech, Słowacji, Polski, Ukrainy i Węgier.
Integracja interkulturowa poprzez naukę i poznanie tańców, obrzędów i pieśni z różnych krajów; propagowanie kultury ludowej z różnych regionów Polski oraz zaproszonych krajów; promocja kulturalna regionów festiwalowych; uczestnictwo w nabożeństwach i spotkaniach ekumenicznych – to główne cele, jakie przyświecały barwnemu wydarzeniu ulokowanemu na Kalwarii Pacławskiej i niedalekim Arłamowie.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników i organizatorów. Na zdjęciu m.in. pomysłodawczyni festiwalu Lucyna Rudawska oraz dyrektor festiwalu, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Marian Gołąb.
Festiwal rozpoczął się w piątek wieczorem, 4 lipca, nabożeństwem ekumenicznym w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej z udziałem pasterzy czterech kościołów chrześcijańskich: abpa Adama Szala (Kościół rzymskokatolicki, archidiecezja przemyska), ks. dziekana Andrzeja Żurawia (Kościół greckokatolicki, archidiecezja przemysko-warszawska); bpa Wojciecha Prackiego (Kościół Ewangelicko-Augsburski, diecezja katowicka) i ks. ihumena Metodego Gocko (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, diecezja przemysko-gorlicka). Duchowni wygłosili krótkie nauki, wspólnie z wiernymi zanosili też modlitwy do Najwyższego. Te wybrzmiały w czterech językach. Zwieńczeniem wyjątkowej eucharystii było odśpiewanie na stojąco jednego z najstarszych hymnów ku czci Bogurodzicy. Po błogosławieństwie duchownych mury świątyni wypełniła muzyka gospel.
Kolejnego dnia festiwalu, 5 lipca, w Arłamowie odbył się koncert galowy z udziałem: Bodrog Folkdance Ensemble (Węgry), Folklorny Subor Makovica (Słowacja), Zespołu Pieśni i Tańca „Suszanie” (Czechy), Zorekvit Bend Soniashnyk (Ukraina) i Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” (Polska). Na finał zaproszono wszystkich na potańcówkę ludową. Z kolei w niedzielę, 6 lipca, ponownie przeniesiono się do bazyliki mniejszej w Kalwarii Pacławskiej, gdzie o g. 11 na galerii odprawiona została msza św. pod przewodnictwem ministra prowincjalnego franciszkanów, o. Mariusza Kozioła z Krakowa. Po niej uczestniczy i odwiedzający Kalwarię mogli obejrzeć popisy zespołów folklorystycznych na placu kościelnym. Swój repertuar zaprezentowały one też we Fredropolu, Medyce i Krasiczynie.
Organizatorami wydarzenia byli: samorząd województwa podkarpackiego, Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, Hotel Arłamów, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Podkarpackie Stowarzyszenie Gospel w Przemyślu i Stowarzyszenie Folkloru Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Jak podsumował dyrektor festiwalu, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Marian Gołąb, był on świadectwem wiary w Jezusa Chrystusa, która stanowi ważny wymiar kultury Karpat, ale też okazją do zaniesienia wspólnej modlitwy do Boga za Kościół, za każdego człowieka, za narody, za państwa oraz o jedność i pokój w regionie i na świecie.
Pomysłodawczynią festiwalu była Lucyna Rudawska a patronat honorowy objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Całą ideę zapoczątkował natomiast minister Marek Kuchciński.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze