Podtrzymywanie tradycji, ale także – a może przede wszystkim – pokazanie dzieciom i młodzieży, że istnieje świat inny niż komputer czy telefon komórkowy to główne cele istnienia młodzieżowych grup pożarniczych. Jedną z nich, niezwykle prężnie działającą, jest ta w Bolestraszycach w gminie Żurawica.
– Obecnie działająca Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza chłopców istnieje od 2013 roku. Tworzą ją młodzi adepci sztuki pożarniczej w wieku od 10 do 18 lat. Główną ideą powołania drużyny było pożyteczne zagospodarowanie wolnego czasu najmłodszym, którzy wówczas nie mieli zbyt dużej alternatywy na ciekawe i rozwijające zajęcia pozaszkolne – wyjaśnił komendant Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Żurawicy Witold Dudek.
– Nasza inicjatywa została przyjęta z[paywall] ogromnym entuzjazmem. Z takiej propozycji „wyciągnięcia” dzieci sprzed ekranów komputerów równie mocno cieszyli się najmłodsi bolestraszyczanie, jak i ich rodzice – dodał.
Od owego 2013 r. ośmiu wychowanków drużyny zostało pełnoprawnymi strażakami ochotnikami. Ciekawostką jest, że przygoda z mundurem strażaka obecnego komendanta gminnego ZOSP RP w Żurawicy W. Dudka również zaczęła się (przed 32 laty) od młodzieżowej drużyny pożarniczej.
– Jeżeli w takich małych dzieciach zaszczepi się ducha pożarnictwa, pokaże się im, jak to wszystko od środka wygląda, to bardzo często wielu z nich, po osiągnięciu pełnoletności i ukończeniu wszelkich kursów uprawniających do bycia strażakiem ratownikiem, zostaje w naszych strukturach – stwierdził W. Dudek.
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Bolestraszycach ma na swoim koncie wiele zwycięstw w zawodach pożarniczych. W 2018 r. MDP z Bolestraszyc reprezentowała gminę Żurawica w zawodach na szczeblu wojewódzkim. W zmaganiach z elitą drużyn pożarniczych z całego województwa, młodzi bolestraszyczanie zajęli wysokie 5. miejsce.
Te wszystkie pozytywy zaowocowały przyznaniem bolestraszyckiej jednostce (ale nie tylko jej, bo dotacje otrzymało jeszcze kilkanaście innych drużyn z całego Podkarpacia) przez rząd dotacji na zakup sprzętu i wyposażenia osobistego.
– Ważne jest, by dzieci nie wpadły w monotonię. Staramy się więc urozmaicać im ten czas i uczyć również poprzez zabawę. Organizujemy obozy letnie dla nich, podczas których nasza młodzież ma szansę na spotkania ze swoimi rówieśnikami z całej Polski. W każdym turnusie bierze udział około 150 dzieci i jest to z pewnością ogromna frajda dla naszych najmłodszych – powiedział W. Dudek.
– Do tej pory otrzymywaliśmy dotacje do takich obozów pożarniczych. Tym razem nasza grupa otrzymała również dotację w wysokości ośmiu tysięcy złotych na zakup sprzętu i niezbędnego umundurowania dla młodych strażaków. Ponadto w tym roku można było aplikować również o środki na zakup sprzętu teleinformatycznego, potrzebnego do prowadzenia szkoleń teoretycznych. Takowy wniosek złożyliśmy i mamy nadzieję, że za pozyskane pieniądze kupimy laptop i rzutnik oraz inne tego typu akcesoria – podsumował komendant Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Żurawicy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze