Reklama

Ponad tysiąc „terytorialsów” pomagało w usuwaniu skutków nawałnicy [ZDJĘCIA]

Od 18 do 30 kwietnia br. przy usuwaniu skutków zalania posesji w kilku miejscowościach powiatu jarosławskiego, głównie w Pawłosiowie, uczestniczyło ok. 1 tys. 250 żołnierzy wraz z kilkunastoma jednostkami sprzętu ciężkiego. Na początku maja br. akcja została zakończona.

Zgodnie z zapisami Ustawy o obronie Ojczyzny – Wojska Obrony Terytorialnej są odpowiedzialne za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej, a dowódca WOT pełni obowiązki szefa Centrum Zarządzania Kryzysowego MON. Szef CZK MON odpowiada za „planowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działań w zakresie ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a także udziału w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego”.

W oparciu o przemyską brygadę

Nawałnica, która wyrządziła bardzo poważne szkody w powiecie jarosławskim, zwłaszcza w Pawłosiowie, sprawiła, że każda para rąk była bezcenna w pomocy powodzianom. Podjęta została decyzja o zorganizowaniu na tamtym terenie wojskowego zgrupowania zadaniowego w oparciu o 20. Przemyską Brygadę Obrony Terytorialnej. Potem do działań wspierających skierowano żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady OT z Rzeszowa oraz żołnierzy wojsk inżynieryjnych wraz z ciężkim sprzętem. Od 18 do 30 kwietnia br. przy usuwaniu skutków zalania posesji uczestniczyło ok. 1 tys. 250 żołnierzy wraz z kilkunastoma jednostkami sprzętu ciężkiego[paywall].

Reklama

– Zgodnie z mottem WOT, czyli „Zawsze gotowi, zawsze blisko” już w kilka godzin od opadu ulewnego deszczu i gradu na miejscu działań w Pawłosiowie pojawiło się ponad stu żołnierzy z 202. Batalionu Obrony Pogranicza z Jarosławia, do których 19 kwietnia dołączyło następnych stu kilkudziesięciu żołnierzy z pododdziałów 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze naszej brygady pomagali mieszkańcom zalanych terenów w oczyszczaniu pomieszczeń w gospodarstwach domowych oraz ich bezpośrednim otoczeniu, przepompowywaniu i wypompowywaniu wody oraz usuwaniu skutków powodzi z miejsc, gdzie woda już ustąpiła. Nasze działania miały na celu wspieranie lokalnej społeczności w odzyskaniu normalności ich życia, po przejściu żywiołu, jaki nawiedził tamte tereny

– wyliczył oficer prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.

Reklama

Warto wiedzieć, że dla żołnierzy przemyskiej brygady to nie pierwszyzna. Wszak mają za sobą wielomiesięczny udział w podobnym wydarzeniu, jakie zaistniało na znacznie większą skalę na terenie Dolnego Śląska pod koniec 2024 r. Zdobyte w Kotlinie Kłodzkiej doświadczenie pomogło im realizować pomoc w sposób precyzyjny i ukierunkowany zgodnie z wymaganiami miejsca dotkniętego zalaniem.

– Z pewnością to, co pozostanie z akcji w Pawłosiowie i innych miejscowościach powiatu jarosławskiego, to serdeczność i solidarność w obliczu tragedii związanej z powodzią

Reklama

– podsumował ppor. R. Laska.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/05/2025 09:39
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama