Od 18 do 30 kwietnia br. przy usuwaniu skutków zalania posesji w kilku miejscowościach powiatu jarosławskiego, głównie w Pawłosiowie, uczestniczyło ok. 1 tys. 250 żołnierzy wraz z kilkunastoma jednostkami sprzętu ciężkiego. Na początku maja br. akcja została zakończona.
Zgodnie z zapisami Ustawy o obronie Ojczyzny – Wojska Obrony Terytorialnej są odpowiedzialne za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej, a dowódca WOT pełni obowiązki szefa Centrum Zarządzania Kryzysowego MON. Szef CZK MON odpowiada za „planowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działań w zakresie ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a także udziału w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego”.
Nawałnica, która wyrządziła bardzo poważne szkody w powiecie jarosławskim, zwłaszcza w Pawłosiowie, sprawiła, że każda para rąk była bezcenna w pomocy powodzianom. Podjęta została decyzja o zorganizowaniu na tamtym terenie wojskowego zgrupowania zadaniowego w oparciu o 20. Przemyską Brygadę Obrony Terytorialnej. Potem do działań wspierających skierowano żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady OT z Rzeszowa oraz żołnierzy wojsk inżynieryjnych wraz z ciężkim sprzętem. Od 18 do 30 kwietnia br. przy usuwaniu skutków zalania posesji uczestniczyło ok. 1 tys. 250 żołnierzy wraz z kilkunastoma jednostkami sprzętu ciężkiego[paywall].
– Zgodnie z mottem WOT, czyli „Zawsze gotowi, zawsze blisko” już w kilka godzin od opadu ulewnego deszczu i gradu na miejscu działań w Pawłosiowie pojawiło się ponad stu żołnierzy z 202. Batalionu Obrony Pogranicza z Jarosławia, do których 19 kwietnia dołączyło następnych stu kilkudziesięciu żołnierzy z pododdziałów 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze naszej brygady pomagali mieszkańcom zalanych terenów w oczyszczaniu pomieszczeń w gospodarstwach domowych oraz ich bezpośrednim otoczeniu, przepompowywaniu i wypompowywaniu wody oraz usuwaniu skutków powodzi z miejsc, gdzie woda już ustąpiła. Nasze działania miały na celu wspieranie lokalnej społeczności w odzyskaniu normalności ich życia, po przejściu żywiołu, jaki nawiedził tamte tereny
– wyliczył oficer prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.
Warto wiedzieć, że dla żołnierzy przemyskiej brygady to nie pierwszyzna. Wszak mają za sobą wielomiesięczny udział w podobnym wydarzeniu, jakie zaistniało na znacznie większą skalę na terenie Dolnego Śląska pod koniec 2024 r. Zdobyte w Kotlinie Kłodzkiej doświadczenie pomogło im realizować pomoc w sposób precyzyjny i ukierunkowany zgodnie z wymaganiami miejsca dotkniętego zalaniem.
– Z pewnością to, co pozostanie z akcji w Pawłosiowie i innych miejscowościach powiatu jarosławskiego, to serdeczność i solidarność w obliczu tragedii związanej z powodzią
Reklama
– podsumował ppor. R. Laska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze