Reklama

Porcelanowe gody zobowiązują [ZDJĘCIA]

Okolicznościowy tort, koncert zespołu „Karczmarze” oraz wystawa fotografii Damiana Pękalskiego „Nadsańskie krajobrazy” stanowiły główne punkty programu obchodów 20. rocznicy powstania i nieprzerwanej działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dubieckiej.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dubieckiej zainicjowało swoją działalność 18 stycznia 2003 r. Skupia miłośników Dubiecka i jego okolic, wszystkie swoje działania nakierowując na promocję walorów ziemi dubieckiej i kultywowanie tradycji i kultury tego regionu. To właśnie dzięki ich staraniom udało się zachować substancję zabytkową cerkwi greckokatolickiej w Dubiecku i częściowo ją odrestaurować. Miejsce to, które od jesieni 2004 r. funkcjonuje jako Kresowy Dom Sztuki, stało się sercem działalności stowarzyszenia i przestrzenią do kreatywnych spotkań. Od początku jego istnienia przewinęło się przez nie już ponad 350 artystów. Zorganizowano też w jego murach ponad 150 wydarzeń kulturalnych. Również w drugą sobotę czerwca Dubiecko, a konkretnie nowo wyremontowana sala OSP, a wcześniej sala kinowa kina „Syrenka”, tętniła życiem. Na jubileusz Towarzystwa zjechało wielu gości, w tym[paywall] szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński oraz przedstawiciele władz powiatu przemyskiego. W podziękowaniu za stale płynące wsparcie prezes TPZD Robert Szybiak i pozostali członkowie zarządu organizacji wręczyli staroście przemyskiemu Janowi Pączkowi i członkowi Zarządu Powiatu Przemyskiego Zbigniewowi Blecharczykowi ceramiczną płytkę Kresowego Domu Sztuki, wykonaną w pracowni „Ceramiczny Lis” w Przemyślu. Ci zaś odwdzięczyli się, przekazując członkom Towarzystwa grawerkę na drewnie oraz kwiaty. W gronie osób wyróżnionych, które przyczynili się do sukcesów Towarzystwa, znaleźli się ponadto: Danuta Armata, Janusz Cywicki, Justyna Duriasz-Bułhak, Zofia Jasińska, Adam Klimczyk, Katarzyna Marek-Baster, Krystyna Shmeruk, Jolanta Szwarc-Burnatowska i Zbigniew Szybiak.

O Fredrze i fotografii

Reklama

Jak na jubileusz przystało, był tort, okolicznościowe przemówienia, w przemowa wieloletniego prezesa organizacji burmistrza miasta i gminy Dubiecko Jacka Grzegorzaka, towarzysząca wydarzeniu wystawa fotografii pochodzącego z Nienadowej Damiana Pękalskiego oraz życzenia dalszych sukcesów. Dla zebranych zagrali też członkowie grupy „Kaczmarze”. Zainteresowani mogli się także zapoznać z historią lokacji miasteczka Dubiecko i sylwetką komediopisarza Aleksandra Fredry, który w okresie dzieciństwa mieszkał w dworku J. M. Dembickich, w Nienadowej w gminie Dubiecko.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama