Okolicznościowy tort, koncert zespołu „Karczmarze” oraz wystawa fotografii Damiana Pękalskiego „Nadsańskie krajobrazy” stanowiły główne punkty programu obchodów 20. rocznicy powstania i nieprzerwanej działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dubieckiej.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dubieckiej zainicjowało swoją działalność 18 stycznia 2003 r. Skupia miłośników Dubiecka i jego okolic, wszystkie swoje działania nakierowując na promocję walorów ziemi dubieckiej i kultywowanie tradycji i kultury tego regionu. To właśnie dzięki ich staraniom udało się zachować substancję zabytkową cerkwi greckokatolickiej w Dubiecku i częściowo ją odrestaurować. Miejsce to, które od jesieni 2004 r. funkcjonuje jako Kresowy Dom Sztuki, stało się sercem działalności stowarzyszenia i przestrzenią do kreatywnych spotkań. Od początku jego istnienia przewinęło się przez nie już ponad 350 artystów. Zorganizowano też w jego murach ponad 150 wydarzeń kulturalnych. Również w drugą sobotę czerwca Dubiecko, a konkretnie nowo wyremontowana sala OSP, a wcześniej sala kinowa kina „Syrenka”, tętniła życiem. Na jubileusz Towarzystwa zjechało wielu gości, w tym[paywall] szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński oraz przedstawiciele władz powiatu przemyskiego. W podziękowaniu za stale płynące wsparcie prezes TPZD Robert Szybiak i pozostali członkowie zarządu organizacji wręczyli staroście przemyskiemu Janowi Pączkowi i członkowi Zarządu Powiatu Przemyskiego Zbigniewowi Blecharczykowi ceramiczną płytkę Kresowego Domu Sztuki, wykonaną w pracowni „Ceramiczny Lis” w Przemyślu. Ci zaś odwdzięczyli się, przekazując członkom Towarzystwa grawerkę na drewnie oraz kwiaty. W gronie osób wyróżnionych, które przyczynili się do sukcesów Towarzystwa, znaleźli się ponadto: Danuta Armata, Janusz Cywicki, Justyna Duriasz-Bułhak, Zofia Jasińska, Adam Klimczyk, Katarzyna Marek-Baster, Krystyna Shmeruk, Jolanta Szwarc-Burnatowska i Zbigniew Szybiak.
O Fredrze i fotografii
Jak na jubileusz przystało, był tort, okolicznościowe przemówienia, w przemowa wieloletniego prezesa organizacji burmistrza miasta i gminy Dubiecko Jacka Grzegorzaka, towarzysząca wydarzeniu wystawa fotografii pochodzącego z Nienadowej Damiana Pękalskiego oraz życzenia dalszych sukcesów. Dla zebranych zagrali też członkowie grupy „Kaczmarze”. Zainteresowani mogli się także zapoznać z historią lokacji miasteczka Dubiecko i sylwetką komediopisarza Aleksandra Fredry, który w okresie dzieciństwa mieszkał w dworku J. M. Dembickich, w Nienadowej w gminie Dubiecko.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze